Fotorelacje

Oaza winoroślowa już otwarta

Oaza winoroślowa już otwarta

W winnicy Św. Jakuba odbyło się uroczyste Sandomierskie Winobranie. Ojcowie Dominikanie prowadzili plantacje winorośli już w XIII wieku, przypuszczają, że to Św. Jacek wracając z Włoch przywiózł pierwsze sadzonki. Tradycja braci Dominkanów będzie kontynuowana.

Na wzgórzu Św. Jakuba spotkali się w środę, 21 września o godz. 12.00 o.o. Dominikanie, Radni Powiatu Sandomierskiego, przedstawiciele szkół oraz innych instytucji samorządowych a także wielu gości zainteresowanych prowadzeniem winnicy. Nie zabrakło także turystów.

Po uroczystym otwarciu oraz przemówieniach m.in. wicestarosty – Wojciecha Dzieciucha, Ojca Michała Śliża- przeora zakonu, czy Marcelego Markiewicza – właściciela Winnicy Sandomierskiej w Górach Wysokich, rozpoczęto tradycyjne winobranie. Następnie zaprezentowano wykonanie nastawu wina oraz poczęstunek i degustację. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach programu SWISS Contribution. Dzięki współpracy starostwa powiatowego i Klasztoru Dominikanów na wzgórzu przyklasztornym nasadzono 1800 sadzonek winorośli różnych odmian. Obecnie Dominikanie wytwarzają wino tylko do swoich celów. Dzięki średniowiecznej recepturze, wino jest wykonywane tradycyjny sposób, co pozwala na używanie go podczas sprawowania Mszy Świętej.

-Wina sandomierskie miały początek na tym wzgórzu. Nigdy nie powrócimy do świetności win z XIII czy XIV wieku, kiedy to w kronikach czytamy, że wina Św. Jakuba były uznawane na dworach. Dworów już nie ma, ale próbujemy wracać do źródeł tego smaku. Opieramy się na średniowiecznych recepturach. – skomentował Przeor Ojciec Michał Śliż.

Jak podają źródła, pierwsza sandomierska winnica powstała w 1226r. przy Klasztorze o.o. Dominikanów. Odtworzenie tej winnicy jest szansą na promocję miasta oraz zwiększenie jego walorów turystycznych. W ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Unii Europejskiej pozyskano w tym celu 49500 zł. W przyszłym roku zaplanowano zbudowanie piwnicy przeznaczonej na składowanie wina oraz izby tradycji winiarskiej.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019