
W winnicy Św. Jakuba odbyło się uroczyste Sandomierskie Winobranie. Ojcowie Dominikanie prowadzili plantacje winorośli już w XIII wieku, przypuszczają, że to Św. Jacek wracając z Włoch przywiózł pierwsze sadzonki. Tradycja braci Dominkanów będzie kontynuowana.
Na wzgórzu Św. Jakuba spotkali się w środę, 21 września o godz. 12.00 o.o. Dominikanie, Radni Powiatu Sandomierskiego, przedstawiciele szkół oraz innych instytucji samorządowych a także wielu gości zainteresowanych prowadzeniem winnicy. Nie zabrakło także turystów.
Po uroczystym otwarciu oraz przemówieniach m.in. wicestarosty – Wojciecha Dzieciucha, Ojca Michała Śliża- przeora zakonu, czy Marcelego Markiewicza – właściciela Winnicy Sandomierskiej w Górach Wysokich, rozpoczęto tradycyjne winobranie. Następnie zaprezentowano wykonanie nastawu wina oraz poczęstunek i degustację. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach programu SWISS Contribution. Dzięki współpracy starostwa powiatowego i Klasztoru Dominikanów na wzgórzu przyklasztornym nasadzono 1800 sadzonek winorośli różnych odmian. Obecnie Dominikanie wytwarzają wino tylko do swoich celów. Dzięki średniowiecznej recepturze, wino jest wykonywane tradycyjny sposób, co pozwala na używanie go podczas sprawowania Mszy Świętej.
-Wina sandomierskie miały początek na tym wzgórzu. Nigdy nie powrócimy do świetności win z XIII czy XIV wieku, kiedy to w kronikach czytamy, że wina Św. Jakuba były uznawane na dworach. Dworów już nie ma, ale próbujemy wracać do źródeł tego smaku. Opieramy się na średniowiecznych recepturach. – skomentował Przeor Ojciec Michał Śliż.
Jak podają źródła, pierwsza sandomierska winnica powstała w 1226r. przy Klasztorze o.o. Dominikanów. Odtworzenie tej winnicy jest szansą na promocję miasta oraz zwiększenie jego walorów turystycznych. W ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Unii Europejskiej pozyskano w tym celu 49500 zł. W przyszłym roku zaplanowano zbudowanie piwnicy przeznaczonej na składowanie wina oraz izby tradycji winiarskiej.
Kinga Kędziora
Facebook
RSS