W powiecie

Obchody 75.rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Obchody 75.rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Sandomierskie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa odbyły się 8 maja 2020 r. na Cmentarzu Katedralnym. Przy pomniku 2 Pułku Piechoty Legionów oraz 4 Pułku Saperów złożono kwiaty oddając hołd poległym za Ojczyznę. W uroczystości upamiętniającej zakończenie II wojny światowej w Europie wzięli udział: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Marcin Piwnik starosta sandomierski, zarząd powiatu, miejscy oraz powiatowi radni, ppłk Janusz Jakubowski prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Sandomierzu, ppłk Paweł Czajkowski dowódca 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, ppłk Artur Gołębiowski Wojskowy Komendant Uzupełnień WKU w Sandomierzu oraz inspektor Ryszard Komański Komendant Powiatowy Policji w Sandomierzu.

Narodowy Dzień Zwycięstwa jest wyjątkową datą w kalendarzu wydarzeń patriotycznych naszego Państwa oraz Europy. Obchodzimy go tego dnia bowiem 8 maja 1945 roku równo o godz. 15.00 ogłoszono koniec II wojny światowej w Europie. Dzień wcześniej w Reims (czyt. Ręms) podpisano dokument kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. II wojna światowa pochłonęła ponad 55 mln ofiar – poległych, zamordowanych, zmarłych w wyniku działań wojennych. Całkowite straty w ludziach były ponad pięciokrotnie wyższe niż w I wojnie światowej.

Polska w czasie II wojny światowej straciła ponad 6 mln obywateli. Straty te (procentowo w stosunku do liczby ludności) były najwyższe na świecie. Około 80 proc. polskich ofiar wojny to ludność miejska – był to głównie wynik eksterminacji skupionej w miastach ludności żydowskiej, prawie całkowicie wymordowanej przez Niemców.

Polskie siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, w Afryce Północnej, a od końca 1943 roku również na froncie wschodnim. Dziś w dniu rocznicy zakończenia II wojny światowej warto szczególnie pamiętać o tych bohaterskich czynach, które przyczyniły się do upadku hitlerowskiego okupanta.

Chociaż niestety dla Polski data ta nie jest zbieżna z datą odzyskania wolności, bowiem w wyniku pertraktacji na konferencjach w Jałcie i Poczdamie rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w porozumieniu z ZSRR oddały państwa Europy Środkowej i Wschodniej w sowiecką strefę wpływów. Jednakże zakończenie tej najstraszliwszej z wojen, którego dziś obchodzimy 75. rocznicę jest niezwykle znaczące bowiem skończył się hitlerowski terror bezprawnego odbierania życia milionom bezbronnych istnień i to jest bardzo ważny powód by dziś świętować Narodowy Dzień Zwycięstwa, zwycięstwa przede wszystkim życia nad śmiercią…

 

Źródło U.M. Sandomierz

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Giełdowy Rynek Rolny- magazyny zwolnione od opłat

tsa24.com20 stycznia 2021

Budowa nowej stacji ujęcia wody coraz bliżej

tsa24.com19 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Wsparcie działalności Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021