W Sandomierzu

Obrazy liśćmi malowane w SCK

Obrazy liśćmi malowane w SCK

20 kwietnia w Porcie Kultury odbył się wernisaż wystawy „Florografy – obrazy liśćmi malowane” autorstwa Albiny Róg. Autorka przedstawiła przybyłym specyficzną i rzadko spotykaną technikę tworzenia swoich prac, wyjaśniając przy tym etymologię słowa „florograf”.

-Do tworzenia prac wykorzystuję to co daje mi przyroda: suszone liście, płatki kwiatów, trawy czy gałązki. – powiedziała pani Albina. – Nie mam wykształcenia plastycznego, tworzę z potrzeby serca i duszy.

obrazy (1)

-Układając swoje kompozycje używam minimalnych ilości kleju. Nie ma reguły na to ile czasu trzeba poświęcić na wykonanie obrazu. Może to być kilka godzin, ale też w zależności od tematyki np. pejzaż – kilka tygodni – mówiła pani Albina – Na koniec płótno z przyczepionymi  roślinami przykrywam kawałkiem szkła.

obrazy (2)

Pani Albina opowiedziała co ją inspiruje, przytaczając przy tym anegdoty związane z konkretnymi florografami. – Inspirację czerpię z obserwowanych krajobrazów, wspomnień z dzieciństwa, z wyjazdów, wycieczek i własnych przeżyć. Nie unikam żadnej tematyki. Zachęcam również Państwa do podpowiedzenia tematów do stworzenia kolejnych prac – dodała pani Albina.

obrazy (3)

Zgromadzeni goście chętnie dzielili się z autorką swoimi wrażeniami, nie kryjąc przy tym zachwytu nad kunsztem i misternością wykonania zaprezentowanych prac. Swoje spostrzeżenia i uwagi mieli okazję przedstawić wpisując je do księgi pamiątkowej.

obrazy (5)

Wystawa składa się z 36 kompozycji ukrytych za szkłem, w drewnianych ramkach, warto wspomnieć, że ich wykonawcą jest mąż pani Albiny.

obrazy (7)

Wystawa w Porcie Kultury jest pięćdziesiątą ekspozycją w dorobku Pani Albiny, tym bardziej jest nam miło, że to właśnie w Sandomierzu mieliśmy szansę celebrować z autorką tę wyjątkową okazję. Ekspozycja będzie czynna dla zwiedzających do 11 maja br.

obrazy (8)

źródło: Sandomierskie Centrum Kultury

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Babci i Dziadka – Czego im życzyć? Aby byli Bezpieczni !

tsa24.com21 stycznia 2021

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

Spotkanie opłatkowe gospodarzy miast papieskich

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Konkurs dla organizacji pozarządowych

tsa24.com19 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021