W Sandomierzu

Od lipca będą elektroniczne zwolnienia lekarskie

Od lipca będą elektroniczne zwolnienia lekarskie

Od 1 stycznia 2016 r. lekarze mają możliwość wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej. Natomiast od lipca 2018 r. forma ta będzie obowiązkowa, tym samym nie otrzymamy już zwolnienia na papierze.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Stalowej Woli, od września 2017 r. do końca stycznia 2018 r. do rzeszowskiego Oddziału ZUS wpłynęło ponad 369 tys. zwolnień lekarskich, w tym elektronicznych było 8 056, co stanowi 2,18 %.

– Zmiana formy papierowej na elektroniczną będzie wymagać uzyskania przez lekarzy profilu PUE i pobrania certyfikatu lub też uzyskania certyfikaty e-PUA. Wszystkie te narzędzia są udostępniane przez ZUS w formie bezpłatnej. W tej chwili my inicjujemy współpracę z kierownictwem placówek służby zdrowia, aby zapewnić wszystkim lekarzom dostęp do PUE, zakładanie tych profili oraz szczegółowe szkolenia odnośnie wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej – mówi Elżbieta Stelmach, kierownik Inspektoratu ZUS w Stalowej Woli.

Jednocześnie zaprasza i apeluje do wszystkich lekarzy, aby korzystali z pomocy ZUS-u. Forma elektroniczna wystawiania zwolnień lekarskich nie jest trudnym narzędziem, jest ona znacznie krótsza niż forma papierowa.

Lekarz uzyskując dostęp do danych pacjenta ma również dostęp do jego pracodawcy czy tez pracodawców. Ma również dostęp do członków rodzin osób, które są ubezpieczone. Wpisując numer PESEL, automatycznie pobierane są dane osoby ubezpieczonej przez co unika się błędów. Również jest możliwość wybrania adresu ubezpieczonego czy pracodawców. Jeżeli jest to kilku pracodawców, płatników składek, nie ma potrzeby wystawiania kilku rodzajów zwolnień lekarskich dla każdego pracodawcy.

Ponadto, dzięki temu, że lekarz posiada Platformę Usług Elektronicznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępni mu również specjalny Certyfikat z podpisem dedykowany tej usłudze.

– Lekarz logując się do Platformy Usług Elektronicznych zyskuje dostęp do panelu osoby wystawiającej czyli lekarza. To zwolnienie elektroniczne za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych pojawia się u pracodawców, a także w ZUS-ie. Pacjent będzie miał prawo „podglądnąć” sobie owe zwolnienie lekarskie o ile sam posiada Platformę Usług Elektronicznych – wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Jakie są korzyści?

– Zwolnienie lekarskie do tej pory każdy ubezpieczony miał obowiązek dostarczyć w terminie 7 dni. Po tym terminie zasiłek choroby był obniżany o 25%. W tej chwili nie będzie to obowiązkiem dla ubezpieczonego, aby pilnował tego terminu, bo pracodawca i ZUS będą mieli automatycznie informacje o wystawieniu zwolnienia lekarskiego przez lekarza – tłumaczy Elżbieta Stelmach.

Dodaje, że również płatnik składek będzie miał podgląd zwolnienia lekarskiego i chcąc skontrolować prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego, będzie miał możliwość wcześniejszego wystąpienia, a nie oczekiwania na zwolnienie lekarskie od osoby ubezpieczonej, czyli od swojego pracownika. Podczas wypisywania takiego zwolnienia „e-ZLA” będzie także mniej błędów, ponieważ informacje będą ściągane automatycznie z bazy danych.

– Jest to też usprawnienie w samym ZUS-ie, bo to zwolnienie automatycznie trafia zakładu, najpóźniej następnego dnia roboczego. Widzi je także płatnik składek, co przyśpiesza wypłaty świadczeń w postaci zasiłków chorobowych – mówi Wojciech Dyląg.

Aby założyć Platformę Usług Elektronicznych, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty oraz adres e-mailowy, po to aby uwierzytelnić dane. W każdej placówce ZUS-u założenie takiej platformy trwa kilka minut.

– Jeżeli są osoby, które nie mają wiedzy, chodzi głównie o lekarzy dotyczących wystawiania zwolnień lekarskich, prosimy o kontaktowanie się z najbliższa placówką ZUS-u. Jednocześnie należy pamiętać, że elektroniczne zwolnienie lekarskie nie jest skanem zwolnień, który jest wysyłany e-mailem – wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS-u.

Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich, wiąże się również z obowiązkami płatników składek. Ponieważ taki obowiązek posiadania profilu będą mieli płatnicy, którzy zgłosili do ubezpieczenia ponad pięciu ubezpieczonych.

Agata Piotrowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów w szkole podstawowej nr 2

tsa24.com12 października 2021

Bonum Publicum – XVII edycja nagrody im. Aleksandra Patkowskiego

tsa24.com11 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021

VIII Marsz Pier[w]si w Sandomierzu

tsa24.com8 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

tsa24.com4 października 2021