Kronika Policyjna

Odblaski ratują życie

Odblaski ratują życie

Policja apeluje do kierowców o ostrożność, ale także o rozwagę dla pieszych. Pamiętajcie, że odblaski ratują życie. Na terenie powiatu sandomierskiego doszło w październiku do kilku tragicznych wypadków z udziałem pieszych.

Pamiętajmy, że prędkość jazdy należy dostosować nie tylko do ograniczeń wyznaczonych znakami drogowymi ale również do warunków atmosferycznych panujących na drodze. Piesi noszący odblaski mają większą szansę na przeżycie niż ci, którzy to lekceważą. W okresie jesienno- zimowym widoczność na drodze jest słaba nie tylko wieczorami, poranki są mgliste i pochmurne.

Nawet jeśli kierujący pojazdem jedzie zgodnie z przepisami często nie widzi pieszego ze względu na złe warunki atmosferyczne. Powinni o tym pamiętać również rodzice, którzy wysyłają dzieci same do szkoły. Niekiedy zdarza się, że uczniowie idą poboczem, nie chodnikiem, co stwarza jeszcze większe ryzyko. Przykładem jest droga w Słupczy w gminie Dwikozy.

Zestaw odblasków można nabyć na poczcie, w kiosku, księgarni czy sklepie spożywczym. Pozwalają one na oznaczenie okrycia wierzchniego, plecaka i roweru. Koszt to ok. 3-7 zł. Dla najmłodszych są także dostępne kamizelki odblaskowe, które sprawiają, że jest o wiele bardziej widoczny na drodze.

84-46787

Prawo nakazuje używanie elementów odblaskowych pieszym poruszającym się w terenie niezabudowanym.Piesi, którzy nie posiadają tych odznaczeń mogą zostać ukarani mandatem o wys. 100 zł. Odblaski zwiększają bezpieczeństwo pieszego także w terenie zabudowanym, na poboczu czy nawet chodniku. Pieszy musi być odpowiedzialny zarówno za siebie jak i kierującego. Zaznaczmy, że czas hamowania pojazdów, na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża.
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach prowadzi akcję pod nazwą: „Bądź widoczny – noś odblaski”.

Działania mają na celu uświadomienia pieszym, że korzystając z elementów odblaskowych dajemy szanse kierowcy na odpowiednie zareagowanie na zmienną sytuację na drogach. Po zmierzchu w miejscach gdzie nie ma chodnika lub drogi dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność i dbać o własne bezpieczeństwo. Kierujmy się zasadą widzieć i być widocznym = być bezpieczniejszym. – przekonują Policjanci z kieleckiej drogówki.

Kinga Kędziora- Palińska/ KWP Kielce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Nietrzeźwy z zakazem na motorowerze

tsa24.com5 marca 2021

Uwaga na oszustów !!!

tsa24.com5 marca 2021

Sandomierscy policjanci – „spoKREWnieni służbą”

tsa24.com3 marca 2021

Senior zamiast zysku odnotował straty

tsa24.com2 marca 2021

Kompendium – jak nie dać się oszukać w internecie

tsa24.com2 marca 2021

Pościg za BMW finał w przydrożnym rowie

tsa24.com1 marca 2021

Nielegalny salon gier hazardowych zlikwidowany

tsa24.com24 lutego 2021

Piątkowe zatrzymania narkotykowe

tsa24.com22 lutego 2021

Policja, Straż Miejska i OPS szukają narażonych na wychłodzenie

tsa24.com12 lutego 2021