W powiecie

Oddawajmy osocze

Oddawajmy osocze

Szanowni Państwo,
Mieszkańcy Sandomierza,
którzy przeszli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub chorowali na COVID-19 i wyzdrowieli

Wasze osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Możecie je Państwo oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, przy ul. Jagiellońskej 66. Tylko miasto Kielce jako jedyne w całym województwie świętokrzyskim posiada urządzenia do pobierania osocza (separatory).

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • są po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów, albo 18 dni od zakończenia izolacji,
  • są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza!),
  • w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,

Jeśli nie miałeś potwierdzonego testem COVID-19, a jesteś wewnętrznie przekonany, że przeszedłeś bezobjawowo zakażenie SARS-CoV-2, zrób test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2, jeżeli otrzymasz wynik, w którym miano przeciwciał anty-SARS-CoV-2 IgG jest równe lub większe niż 500 kwalifikujesz się do oddania osocza.  Taki test możesz wykonać w punkcie pobrań działającym przy Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu, jego koszt to 65 zł.

Jak pobierane jest osocze?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i elementy morfotyczne, które przetaczane są z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 600 ml osocza.
Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

Jak działa terapia osoczem?
Zawarte w osoczu przeciwciała anty-SARS-CoV-2, w tym neutralizujące, wspomagają układ odpornościowy chorego w walce z wirusem SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19). Wielu pacjentów nie wytwarza własnych przeciwciał lub wytwarza je w niewystarczającym stopniu, aby zwalczyć zakażenie. Podanie gotowych przeciwciał pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.
W przypadku chętnych do oddania osocza W razie pytań prosimy o kontakt pod numerami tel.: 41 335-94-01 lub 41 335-94-40 lub poprzez e-mail: sekretariat@rckik-kielce.com.pl

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Będzie modernizacja bieżni na stadionie

tsa24.com23 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Jubileusz setnych urodzin mieszkańca Chrapanowa

tsa24.com23 lipca 2021

Dofinansowanie dla gminy na działalność klubów seniora

tsa24.com21 lipca 2021

Nowy mikrobus dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Zawichoście

tsa24.com20 lipca 2021

Żłobek “Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com16 lipca 2021

Uwaga! Miejscowość Łukawa – tragiczny wypadek z udziałem motocyklisty !

tsa24.com8 lipca 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

“Profilaktyka 40 PLUS”- Masz 40 lat? Skorzystaj z darmowych badań

tsa24.com7 lipca 2021