W powiecie

Oddawajmy osocze

Oddawajmy osocze

Szanowni Państwo,
Mieszkańcy Sandomierza,
którzy przeszli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub chorowali na COVID-19 i wyzdrowieli

Wasze osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Możecie je Państwo oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, przy ul. Jagiellońskej 66. Tylko miasto Kielce jako jedyne w całym województwie świętokrzyskim posiada urządzenia do pobierania osocza (separatory).

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • są po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów, albo 18 dni od zakończenia izolacji,
  • są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza!),
  • w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,

Jeśli nie miałeś potwierdzonego testem COVID-19, a jesteś wewnętrznie przekonany, że przeszedłeś bezobjawowo zakażenie SARS-CoV-2, zrób test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2, jeżeli otrzymasz wynik, w którym miano przeciwciał anty-SARS-CoV-2 IgG jest równe lub większe niż 500 kwalifikujesz się do oddania osocza.  Taki test możesz wykonać w punkcie pobrań działającym przy Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu, jego koszt to 65 zł.

Jak pobierane jest osocze?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i elementy morfotyczne, które przetaczane są z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 600 ml osocza.
Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

Jak działa terapia osoczem?
Zawarte w osoczu przeciwciała anty-SARS-CoV-2, w tym neutralizujące, wspomagają układ odpornościowy chorego w walce z wirusem SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19). Wielu pacjentów nie wytwarza własnych przeciwciał lub wytwarza je w niewystarczającym stopniu, aby zwalczyć zakażenie. Podanie gotowych przeciwciał pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.
W przypadku chętnych do oddania osocza W razie pytań prosimy o kontakt pod numerami tel.: 41 335-94-01 lub 41 335-94-40 lub poprzez e-mail: sekretariat@rckik-kielce.com.pl

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Oświadczenie burmistrza w sprawie Szkoły Podstawowej NR2

tsa24.com6 marca 2021

Plac zabaw i siłownia zewnętrzna powstaną w Łukawie

tsa24.com5 marca 2021

Pierwsze Ogólnopolskie Dyktando na Dzień Kobiet

tsa24.com4 marca 2021

Budowa sieci wodociągowej na terenie gminy Klimontów

tsa24.com3 marca 2021

Pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Złota

tsa24.com3 marca 2021

Urząd Gminy w Samborcu włącza się w akcję #applechallenge

tsa24.com3 marca 2021

W Samborcu wybudowany zostanie nowy most w ciągu drogi krajowej nr 79

tsa24.com2 marca 2021

Pożar budynku w miejscowości Trzebiesławice

tsa24.com2 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

tsa24.com1 marca 2021