
Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach wydał specjalny komunikat dotyczący stosowania środków ochrony roślin. Ma to związek z licznymi przypadkami przekroczeń norm pozostałości ochrony roślin, stosowania substancji niedopuszczonych w danej uprawie, a także licznymi przypadkami zatrucia pszczół na terenach, gdzie stosowane są preparaty ochrony roślin.
Jak informuje Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa osoby, które wykonują zabiegi ochrony roślin powinny przestrzegać kilku zasad. Mianowicie posiadać do tego zadania kwalifikacje, posługiwać się sprzętem sprawnym technicznie, przy prędkości wiatru nie przekraczającej 4 m/s, posiadać i prowadzić dokumentację dotyczącą stosowanych preparatów. Osoby te powinny także stosować zasady integrowanej ochrony roślin, zapoznawać się z etykietą stosowania preparatu, jak również dobierać środki ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów ochrony roślin na organizmy niebędące celem zabiegu.
Podczas stosowania środków ochrony roślin osoby upoważnione do tego typu zadań powinny także zachować szczególne środki ostrożności mając na uwadze pszczoły. Niektórzy rolnicy często nieświadomie lub nieprawidłowo używają preparatów ochrony roślin, które wpływają na populację pszczół. Aby nie truć owadów należy zapoznać się z etykietą preparatu dotyczącą przestrzegania okresu prewencji i bezpieczeństwa dla pszczół; wykonywać zabiegi preparatami ochronnymi wieczorem po oblocie pszczół; unikać znoszenia preparatu w czasie opryskiwania; wykonywać opryski sprawnym technicznie sprzętem, przy prędkości nie przekraczającej 4m/s, a także stosować środków w odległości co najmniej 20 metrów os pasiek.
Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach przypomina, że stosowanie środków ochronnych niezgodnie z wymaganiami oraz w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska podlega karze grzywny.
Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach / M. Petecka
Facebook
RSS