
W ostatni weekend w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu miała miejsce II Gala Orderu Rzeki Wisły. Jednym z punktów obchodów było wręczenie Orderu Rzeki Wisły, który otrzymał krakowski żeglarz Jarosław Kałuża, twórca Królewskiego Flisu na Wiśle i jeden z pomysłodawców Roku Rzeki Wisły 2017. Jest to honorowe odznaczenie dla osoby najbardziej zasłużonej dla odtwarzania, rozwoju i popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce. Po raz pierwszy wręczony był Zbigniewowi Gąsowskiemu, założycielowi Stowarzyszenia “Loara-Wisła”, 23 lutego 2018 roku. W trakcie gali przyznany został tytuł Mistrza Szkutnictwa Tradycyjnego, który otrzymał Wacław Witkowski, właściciel tartaku i zakładu stolarskiego w Rychłowicach pod Wieluniem. Jest to wyróżnienie przyznane przez armatorów i użytkowników tradycyjnych łodzi rzecznych po raz pierwszy, a pretendują do niego polscy szkutnicy ludowi.
Inicjatorem ustanowienia Orderu jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Idea imprezy odwołuje się do dawnych dorocznych spotkań zawodowych cechów rzemieślniczych i kupieckich, głównie flisackich i szkutniczych, mających na celu podsumowanie sezonu spławnego i wspólne zaplanowanie kolejnego. Order wręczany corocznie, przyznaje kapituła pod przewodnictwem pomysłodawcy odznaczenia, retmana flisackiego, nauczyciela i popularyzatora polskich tradycji wodniackich Mieczysława Łabęckiego.
Podczas imprezy burmistrz Sandomierza Marcin Marzec podziękował organizatorom za wyjątkową oprawę wydarzenia oraz za wskazanie na istotną rolę Wisły w dziejach zarówno dawnego, jak i współczesnego Sandomierza.
Uroczysta gala była okazją do pierwszego w tym roku spotkania pasjonatów Wisły. Obchody obejmowały ponadto podsumowanie roku wiślanego, podczas którego odbyły się spotkania i panele dyskusyjne poświęcone rzece Wiśle oraz tradycyjnemu szkutnictwu wiślanemu.
Amelia Chodorek
fot;UM Sandomierz
Facebook
RSS