W Sandomierzu

Order Rzeki Wisły dla Jarosława Kałuży

Order Rzeki Wisły dla Jarosława Kałuży

W ostatni weekend w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu miała miejsce II Gala Orderu Rzeki Wisły. Jednym z punktów obchodów było wręczenie Orderu Rzeki Wisły, który otrzymał krakowski żeglarz Jarosław Kałuża, twórca Królewskiego Flisu na Wiśle i jeden z pomysłodawców Roku Rzeki Wisły 2017. Jest to honorowe odznaczenie dla osoby najbardziej zasłużonej dla odtwarzania, rozwoju i popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce. Po raz pierwszy wręczony był Zbigniewowi Gąsowskiemu, założycielowi Stowarzyszenia “Loara-Wisła”, 23 lutego 2018 roku. W trakcie gali przyznany został tytuł Mistrza Szkutnictwa Tradycyjnego, który otrzymał Wacław Witkowski, właściciel tartaku i zakładu stolarskiego w Rychłowicach pod Wieluniem. Jest to wyróżnienie przyznane przez armatorów i użytkowników tradycyjnych łodzi rzecznych po raz pierwszy, a pretendują do niego polscy szkutnicy ludowi.

Inicjatorem ustanowienia Orderu jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Idea imprezy odwołuje się do dawnych dorocznych spotkań zawodowych cechów rzemieślniczych i kupieckich, głównie flisackich i szkutniczych, mających na celu podsumowanie sezonu spławnego i wspólne zaplanowanie kolejnego. Order wręczany corocznie, przyznaje kapituła pod przewodnictwem pomysłodawcy odznaczenia, retmana flisackiego, nauczyciela i popularyzatora polskich tradycji wodniackich Mieczysława Łabęckiego.

Podczas imprezy burmistrz Sandomierza Marcin Marzec podziękował organizatorom za wyjątkową oprawę wydarzenia oraz za wskazanie na istotną rolę Wisły w dziejach zarówno dawnego, jak i współczesnego Sandomierza.
Uroczysta gala była okazją do pierwszego w tym roku spotkania pasjonatów Wisły. Obchody obejmowały ponadto podsumowanie roku wiślanego, podczas którego odbyły się spotkania i panele dyskusyjne poświęcone rzece Wiśle oraz tradycyjnemu szkutnictwu wiślanemu.

ura-0297

ura-0307

ura-0316

ura-0364

ura-0366

Amelia Chodorek
fot;UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Babci i Dziadka – Czego im życzyć? Aby byli Bezpieczni !

tsa24.com21 stycznia 2021

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

Spotkanie opłatkowe gospodarzy miast papieskich

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Konkurs dla organizacji pozarządowych

tsa24.com19 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021