W Sandomierzu

Order Rzeki Wisły dla Jarosława Kałuży

Order Rzeki Wisły dla Jarosława Kałuży

W ostatni weekend w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu miała miejsce II Gala Orderu Rzeki Wisły. Jednym z punktów obchodów było wręczenie Orderu Rzeki Wisły, który otrzymał krakowski żeglarz Jarosław Kałuża, twórca Królewskiego Flisu na Wiśle i jeden z pomysłodawców Roku Rzeki Wisły 2017. Jest to honorowe odznaczenie dla osoby najbardziej zasłużonej dla odtwarzania, rozwoju i popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce. Po raz pierwszy wręczony był Zbigniewowi Gąsowskiemu, założycielowi Stowarzyszenia “Loara-Wisła”, 23 lutego 2018 roku. W trakcie gali przyznany został tytuł Mistrza Szkutnictwa Tradycyjnego, który otrzymał Wacław Witkowski, właściciel tartaku i zakładu stolarskiego w Rychłowicach pod Wieluniem. Jest to wyróżnienie przyznane przez armatorów i użytkowników tradycyjnych łodzi rzecznych po raz pierwszy, a pretendują do niego polscy szkutnicy ludowi.

Inicjatorem ustanowienia Orderu jest środowisko kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi. Idea imprezy odwołuje się do dawnych dorocznych spotkań zawodowych cechów rzemieślniczych i kupieckich, głównie flisackich i szkutniczych, mających na celu podsumowanie sezonu spławnego i wspólne zaplanowanie kolejnego. Order wręczany corocznie, przyznaje kapituła pod przewodnictwem pomysłodawcy odznaczenia, retmana flisackiego, nauczyciela i popularyzatora polskich tradycji wodniackich Mieczysława Łabęckiego.

Podczas imprezy burmistrz Sandomierza Marcin Marzec podziękował organizatorom za wyjątkową oprawę wydarzenia oraz za wskazanie na istotną rolę Wisły w dziejach zarówno dawnego, jak i współczesnego Sandomierza.
Uroczysta gala była okazją do pierwszego w tym roku spotkania pasjonatów Wisły. Obchody obejmowały ponadto podsumowanie roku wiślanego, podczas którego odbyły się spotkania i panele dyskusyjne poświęcone rzece Wiśle oraz tradycyjnemu szkutnictwu wiślanemu.

ura-0297

ura-0307

ura-0316

ura-0364

ura-0366

Amelia Chodorek
fot;UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Kolejny “Domek – Hotel dla Owadów” w Parku Piszczele

tsa24.com6 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu- podsumowanie

tsa24.com4 maja 2021

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Symboliczne obchody świąt majowych w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021