W powiecie

OSP w Gałkowicach z nowoczesnym sprzętem

OSP w Gałkowicach z nowoczesnym sprzętem

Nowoczesny sprzęt służący do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach otrzymały dwie świętokrzyskie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Urządzenia przekazał wojewoda Zbigniew Koniusz

Stacje obiektowe DSP-52BS dostali druhowie z OSP w Gałkowicach w gminie Dwikozy oraz z OSP w Lipie w gminie Ruda Maleniecka. Urządzenie to jest elementem Zintegrowanego Systemu Alarmowania i Ochrony Ludności DSP-50 i jest przeznaczone do zdalnego, radiowego uruchamiania syren alarmowych w ramach działania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

– Kolejne jednostki dołączają do grona tych, w których nowoczesne systemy elektroniczne wypierają dotychczas stosowane metody. Urządzenia, które dziś przekazujemy to system powiadamiania i przywołania. Jest to o tyle istotne, że pozwala on elektronicznie uruchomić syreny alarmowe w danej jednostce oraz zawiadomić wybrane osoby funkcyjne o zaczynającej się akcji, skracając czas reakcji na zaistniałą sytuację. To dwa pierwsze takie systemy przekazane w tym roku. Zakupy dokonane zostały ze środków urzędu wojewódzkiego. Bardzo się cieszę, że możemy przekazać strażakom ten elektroniczny sprzęt – mówił wojewoda podczas spotkania przed gmachem urzędu wojewódzkiego.

Jednostki OSP, które otrzymują urządzenia DSP, aktywnie uczestniczą zarówno w akcjach ratowniczo-gaśniczych, jak i w działaniach związanych z usuwaniem klęsk żywiołowych oraz innych sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc i wsparcie dla lokalnych społeczności. Przekazanie takich urządzeń pozwoli na skrócenie czasu alarmowania, podnosząc tym samym gotowość operacyjną OSP. Pozwoli również na efektywniejsze wykorzystanie syren alarmowych dla potrzeb systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania ludności o zagrożeniach.

W 2020 roku Wojewoda Świętokrzyski przekazał 4 urządzenia DSP-52BS oraz 3 syreny elektroniczne. W ciągu ostatnich 5 lat wojewoda przekazał 6 syren elektronicznych typu DSE-600 oraz 38 urządzeń DSP-52BS dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, co w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju systemu wykrywania i alarmowania na terenie województwa świętokrzyskiego, podnosząc poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Koszt jednej stacji DSP-52BS to ok. 6 tys. złotych.

W uroczystości przekazania urządzenia wzięli udział Marek Łukaszek -Wójt Gminy Dwikozy, Piotr Socha – Radny miejscowości Gałkowice oraz przedstawiciele jednostki OSP w Gałkowicach: Dh Krzysztof Łukasiewicz – Prezes OSP w Gałkowicach oraz Dh Igor Przyłucki – Naczelnik OSP w Gałkowicach.

 

 

Źródło U.G. Dwikozy

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Będzie modernizacja bieżni na stadionie

tsa24.com23 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Jubileusz setnych urodzin mieszkańca Chrapanowa

tsa24.com23 lipca 2021

Dofinansowanie dla gminy na działalność klubów seniora

tsa24.com21 lipca 2021

Nowy mikrobus dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Zawichoście

tsa24.com20 lipca 2021

Żłobek “Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com16 lipca 2021

Uwaga! Miejscowość Łukawa – tragiczny wypadek z udziałem motocyklisty !

tsa24.com8 lipca 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

“Profilaktyka 40 PLUS”- Masz 40 lat? Skorzystaj z darmowych badań

tsa24.com7 lipca 2021