W Sandomierzu

Ośrodek Architektoniczno-Humanistyczny Politechniki Świętokrzyskiej otwarty w Sandomierzu

Ośrodek Architektoniczno-Humanistyczny Politechniki Świętokrzyskiej otwarty w Sandomierzu

Uroczyste otwarcie Ośrodka Architektoniczno – Humanistycznego Politechniki Świętokrzyskiej odbyło się w piątek, 5 lutego br. w Sandomierzu przy ul. Mariackiej.

Symboliczne przecięcie wstęgi poprzedziło wystąpienie Rektora Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach prof. Stanisława Adamczaka. Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości wśród nich m.in. Wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Sandomierzu Maria Kalinowska, Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, Przewodniczący Rady Miasta Robert Pytka, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Dominik Abłamowicz, Poseł na Sejm RP Marek Kwitek, były Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski oraz Dyrektor I LO Collegium Gostomianum Krzysztof Zieliński. Powiat Sandomierski reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu w Sandomierzu Tomasz Huk oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Sandomierzu dr Janusz Suszyna.

Następnie po symbolicznym przecięciu wstęgi Biskup Sandomierski dr Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia ośrodka.

Starania o powstanie ośrodka w Sandomierzu rozpoczęły sie 2014 roku kiedy z inicjatywy rektora prof. Stanisława Adamczaka, uczelnia odkupiła budynek przy ul. Mariackiej w Sandomierzu z myślą o otwarciu swojej jednostki – Ośrodka Architektoniczno-Humanistycznego. Jest to pierwszy oddział uczelni technicznej, znajdujący się poza Kielcami. Władze Politechniki Świętokrzyskiej, decydując się na ten krok, wzięły pod uwagę dogodną lokalizację budynku, a także urbanistyczno-architektoniczne oraz krajobrazowe walory miasta. Wokół Rynku Starego Miasta znajduje się ponad 120 zabytków reprezentujących wszystkie style i epoki. To idealne miejsce dla studentów architektury.

Budynek, po gruntownym remoncie, posiada dwie sale dydaktyczne z pełnym zapleczem technicznym dla 15 i 50 osób. Można będzie w nich organizować konferencje naukowe, jak i spotkania biznesowe. Studenci politechniki, od dawna uczestniczący w plenerach malarskich i projektach architektonicznych organizowanych w Sandomierzu i okolicach, będą mogli urządzać wystawy swoich prac. W ośrodku znajduje się również 9 pokoi noclegowych przeznaczonych do wynajęcia. Korzystać z nich mogą pracownicy i studenci, a także turyści. Ośrodek będzie dostępny dla wszystkich instytucji naukowych, samorządowych i kulturalnych. Najbliższe plany dotyczą podpisania umowy o współpracy z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim, które będzie wykorzystywać ośrodek do prowadzenia działalności statutowej promującej działalność naukową Politechniki Świętokrzyskiej.

fotob-1846

fotob-1856

fotob-1861

Starostwo Powiatowe w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Pożar koparko – ładowarki w Sandomierzu

tsa24.com13 maja 2021

Manual dla branży turystycznej

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

Zgłoś swoje propozycje zmian w rozkładzie jazdy autobusów

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021