Kronika Policyjna

Oszustwo metodą “na amerykańskiego żołnierza”

Oszustwo metodą “na amerykańskiego żołnierza”

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach ostrzegają przed oszustami działającymi za pośrednictwem portali społecznościowych. Sprawcy często podają się za amerykańskich żołnierzy przebywających na misji w Afganistanie. Oszuści korespondują i zaprzyjaźniają się z kobietami, po to by wyłudzić od nich wysokie sumy pieniędzy.

Internetowi oszuści zawsze działają w podobny sposób. Podają się np. za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie i pod taką legendą „zaczepiają” użytkowniczki portali społecznościowych. Korespondują z nimi, zaprzyjaźniają się, a następnie pod pretekstem, chęci przyjazdu do Polski informują, że wysyłają do nich paczkę z jego osobistymi rzeczami, dokumentami wojskowymi oraz dużą ilością gotówki. Po kilku dniach do ofiary dzwoni osoba podająca się za szefa magazynu lotniska z informacją, że wysłana do niej paczka „utknęła” w magazynie i należy wpłacić kilka tysięcy funtów w ramach opłat lotniskowych, aby można ją było dostarczyć do adresatki. Jednocześnie zostaje wysłana na konto poczty elektronicznej wiadomość z danymi do przelewu i danymi odbiorcy. Wytłumaczeniem braku możliwości opłacenie paczki przez samego „żołnierza” jest to, że w związku z przebywaniem na misji, ma on zablokowane konto bankowe. Na podstawie uzyskanych informacji wiadomo również, że w przypadku odmowy wpłaty pieniędzy za przesyłkę, wirtualny „przyjaciel” może grozić swoim ofiarom. Proceder może mieć charakter międzynarodowy, a sprawca lub sprawcy, posługują się programem tłumaczącym co pozwala im na kontakt z kobietami wielu narodowości. Ustalono również, że sprawcy posiadają wiele kont/profili, a „legenda” za jaką się ukrywają również może się różnić od przedstawionej. Jednakże łączy je motyw wysłanej paczki, która „utknęła” gdzieś w magazynie i aby ją otrzymać należy uiścić odpowiednie opłaty.

Świętokrzyska Policja przypomina:

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informuj Policję korzystając
z numeru alarmowego 997 .

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Źródło: KPP Sandomierz

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Uwaga! Miejscowość Łukawa – tragiczny wypadek z udziałem motocyklisty !

tsa24.com8 lipca 2021

Zderzenie dwóch ciężarówek

tsa24.com6 lipca 2021

Mówią, że dzwonią z banku? Uwaga to mogą być oszuści !

tsa24.com2 lipca 2021

Ponad 2 promile na alkomacie i ponad 100 km/h na prędkościomierzu

tsa24.com1 lipca 2021

W gminie Dwikozy sandomierscy kryminalni znaleźli 4 kg narkotyków

tsa24.com30 czerwca 2021

Wszedł na zaplecze sklepu, ukradł zgrzewkę piw i szarpał ekspedientkę

tsa24.com23 czerwca 2021

Policja apeluje o ostrożność nad wodą

tsa24.com23 czerwca 2021