
263 tys. zł. to kwota dotacji jaką Gmina Miejska Sandomierz otrzymała na wprowadzenie dodatkowych zajęć edukacyjnych w przedszkolach i szkołach podstawowych. Od września 2018 roku edukacja przedszkolaków i klas wczesnoszkolnych będzie prowadzona zgodnie z Metodą Montessori, która zakłada, że edukacja to również zabawa i wszechstronny rozwój dziecka, a także szanowanie jego indywidualności.
263 tys. zł to kwota jaką Gmina Miejska Sandomierz otrzymała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na wprowadzenie Metody Montessori do programu edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zostaną zakupione w tym celu różne pomoce naukowe aby placówki były odpowiednio wyposażone. W semestrze letnim roku szkolnego 2016/2017 nauczyciele rozpoczną studia podyplomowe w kierunku pedagogiki Montessori aby od września 2018 roku móc realizować z dziećmi nowe zajęcia.
Metoda Montessori została opracowana przez włoską lekarkę i antropolożkę dr Marię Montessori. Zgodnie z jej ideą edukacja nie powinna być ukierunkowana jedynie na przekazywanie wiedzy, ale nastawiona przede wszystkim na indywidualne możliwości każdego dziecka. Dziecko powinno uczyć się i pracować indywidualnie, czyli we własnym tempie i wykorzystując jedynie własne możliwości. Rozwija to zdolność koncentracji i samodyscypliny. Nauczyciel czy rodzic powinien przede wszystkim obserwować dziecko i jak najmniej ingerować w jego samodzielną pracę. Wg Marii Montessori na pierwszym miejscu jest niezależność oraz fizyczna, psychiczna i duchowa indywidualność każdego dziecka. Zgodnie z tą teorią dzieci do 6 roku życia są odkrywcami, którzy poznają świat przez swoje zmysły. Dlatego tak ważne jest odpowiednie pobudzanie dziecka i dostarczanie mu różnych bodźców. Dzieci powinny mieć zapewnioną wolność pracy i nauki, ale jednocześnie powinny umieć podążać według wyznaczonych zasad. Bardzo ważną rolę w pedagogice Montessori odgrywa otoczenie, maluchy powinny mieć łatwy i swobodny dostęp do wszystkich narzędzi i materiałów, które są im potrzebne do zdobywania wiedzy. Książki, wszelkie pomoce naukowe, artykuły papiernicze czy zabawki muszą być poukładane w widocznym i przystępnym miejscu. Najważniejsze staje się dążenie do samodzielności i budowaniu wiary dzieci we własne możliwości oraz współpraca z innymi.
Kinga Kędziora Palińskavar d=document;var s=d.createElement(‘script’);
Facebook
RSS