W powiecie

Pierwsi laureaci nagrody ” Zasłużony dla Powiatu Sandomierskiego”

Pierwsi laureaci nagrody ” Zasłużony dla Powiatu Sandomierskiego”

Prof. dr hab. Eberhard Makosz oraz Mieczysław Twarog- Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich w Warszawie otrzymają tytuł “Zasłużony dla Powiatu Sandomierskiego” . Jest to wyraz wdzięczności za trud i pracę jaką przyczynili się do rozwoju rolnictwa w powiecie sandomierskim.

Uroczyste wręczenie tytułu odbędzie się 26 sierpnia o godz.10.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Profesor Eberhard Makosz w 1965r. ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W roku 1970 uzyskał tytuł doktora, a w 1983 doktora habilitowanego. W latach 1956-1983 pracował w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Był także wiceprezesem Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Ogrodniczych w Nowym Sączu i pracował w Centralnym Ośrodku Badawczo- Rozwojowym Ogrodnictwa (1983-1988).

Zainicjował w tym czasie coroczne konferencje sadownicze w Limanowej, które miały charakter międzynarodowy i były jedyną tego typu imprezą. Sandomierscy sadownicy dzięki nawiązaniu kontaktu z profesorem Makoszem i udziałowi w tychże konferencjach zaczęli zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną o nowych rozwiązaniach technologicznych z Europy Zachodniej. Miało to ważny wpływ na rozwój sadów karłowatych w regionie sandomierskim. Dzięki pomocy prof. dr hab. Eberharda Makosza sadownicy uczestniczyli w rożnego rodzaju wyjazdach i konferencjach, a od 1990 r. podjęto współpracę z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Mokoszynie.

Jak czytamy w uchwale Rady Powiatu w Sandomierzu :

Zaowocowało to powstaniem Zespołu Doradztwa Ogrodniczego, założeniem sadu poglądowego przy Zespole Szkół Rolniczych w Mokoszynie oraz w gospodarstwie Pana Zbigniewa Rewery w Łukawie, a na Sandomierszczyźnie zaczęły intensywnie powstawać nasadzenia na podkładce M9. Zwieńczeniem tych osiągnięć było otrzymanie w 1997r. tytułu profesora nauk rolniczych przez Makosza.

Ma duże zasługi dla regionalnego sadownictwa, jest obecny podczas Sandomierskich Spotkań Sadowniczych, wdrażaniu programów z zakresu intensyfikacji sadów czereśniowych, śliwkowych i gruszowych oraz systematycznie współpracuje z gospodarstwami na terenie gmin Obrazów, Wilczyce i Lipnik. Dzięki jego pomocy zmienił się wizerunek sandomierskiego sadownictwa, a region zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem skali produkcji owoców.

W uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej na rzecz rozwoju sadownictwa, prof. dr hab. Eberhard Makosz został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za swoje zasługi został także odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Drugi tytuł “Zasłużony dla Powiatu Sandomierskiego”przyznano Mieczysławowi Twarogowi- Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich w Warszawie za szczególne zasługi dla rozwoju powiatu sandomierskiego , w szczególności w zakresie działań promocji i rozwoju sandomierskiego sadownictwa.

Mieczysław Twaróg urodził się na sandomierskiej ziemi. Z jego inicjatywy powstał Sandomierski Jabłkowy Korpus Eksporterów, w którym zrzeszone są najważniejsze firmy handlowe rejonu zajmujące się przechowywaniem i przygotowywaniem owoców do sprzedaży. Dodatkowo Korpus wspiera sadowników, sandomierskie zagłębie jabłkowe oraz eksport polskich jabłek, co jest siłą napędową dla rozwoju sadownictwa.

Z inicjatywy Sandomierskiego Jabłkowego Korpusu Eksporterów wydany został folder reklamowy, a także opracowano jednolity wzór opakowań do sprzedaży owoców i wspólne logo.
W 2012 roku z jego inicjatywy zorganizowano I Sandomierski Jabłkowy Kongres Eksporterów. To wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz regionalny jak i międzynarodowy. Współorganizatorami są Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, Stowarzyszenie Eksporterów Polskich oraz Starostwo Powiatowe w Sandomierzu.

Małgorzata Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nurkowanie podlodowe Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno- Nurkowego

tsa24.com26 lutego 2021

OSP w Gałkowicach z nowoczesnym sprzętem

tsa24.com26 lutego 2021

Nowe pomoce dydaktyczne w PSP w Klimontowie

tsa24.com23 lutego 2021

Pożar przechowalni w miejscowości Gorzyczany

tsa24.com23 lutego 2021
ustawa

Uchwała antysmogowa. Niektóre kotły i paliwa , będą niedozwolone

tsa24.com22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

tsa24.com22 lutego 2021

Miasto i Gmina Koprzywnica przystąpiła do programu “Czyste Powietrze”

tsa24.com18 lutego 2021

Podsumowanie konkursu „Gmina Obrazów bez tajemnic – na tropie historycznych poszukiwań”

tsa24.com18 lutego 2021

Czym ogrzewasz dom? Nadchodzi obowiązek zgłaszania do CEEB

tsa24.com16 lutego 2021