W Sandomierzu

Pierwszy krok do budowy sądu i prokuratury w Sandomierzu zrobiony

Pierwszy krok do budowy sądu i prokuratury w Sandomierzu zrobiony

Powiat Sandomierski przekazał dwie działki przy ul. Milberta na rzecz Skarbu Państwa, na których ma zostać zbudowana nowa siedziba sądu i prokuratury w Sandomierzu. Podczas ostatniej sesji rady powiatu radni podjęli jednogłośnie uchwałę w tej sprawie.

Jak czytamy w uzasadnieniu do podjętej uchwały, w lutym ubiegłego roku do starostwa powiatowego w Sandomierzu wpłynął wniosek złożony przez dyrektor Sądu Rejonowego w Sandomierzu z prośbą o dokonanie darowizny prawa własności nieruchomości położonych w Sandomierzu przy ul. Milberta. To dwie działaki o łącznej powierzchni dokładnie 1,5359 ha. Teren ten ma być przeznaczony pod budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu.

Obecne budynki, które zajmują te instytucje z uwagi na ograniczoną powierzchnię biurową oraz parkingową nie mogą pełnić swojej funkcji. Skarb Państwa nie posiada w swoim zasobie nieruchomości, które mógłby przeznaczyć na powyższy cel.

Jak zaznaczał sekretarz powiatu sandomierskiego Paweł Niedźwiedź, w obecnej siedzibie sądu sale, w których odbywają się posiedzenia są mniejsze niż np. gabinet starosty, nie ma miejsca na archiwum.
Wyjaśniał, że pojawiła się taka inicjatywa i tej inicjatywie powiat wychodzi naprzeciw, w realizacji celu publicznego rada przeznacza 1,5ha ziemi na potrzeby związane z budową nowej siedziby sądu i prokuratury. – Na pewno wpłynie na to, że tamta część Sandomierza położna przy ul. Milberta dostanie nowy impuls do rozwoju, co też dla nas będzie dobre z uwagi na fakt, że stale pozostaje w zasobie nieruchomości powiatu sandomierskiego 7 działek, co do których po raz kolejny są ogłaszane przetargi – mówił dekretarz, jak zaznaczał wartości pozostałych gruntów w tym rejonie wzrośnie z uwagi na fakt planowanej tam inwestycji.

Radni dopytywali, czy jeśli zostaną przekazane te działki, to czy budowa sądu i prokuratury będzie mogła się rozpocząć.

Sekretarz wyjaśniał, że uchwała jest pierwszym krokiem w tym kierunku, kolejnym będzie uzyskanie zgody wojewody na przyjęcie tych nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, następnym będzie decyzja starosty, który na wniosek złożony przez prokuraturę i sąd ustanowi tzw. trwały zarząd na nieruchomościach. Zaś najważniejsza decyzją będzie decyzja czy na tę inwestycję będą pieniądze.

Starosta Stanisław Masternak zaznaczał, że powiat odstępuje od rekompensaty za te grunty, a taka decyzja była wcześniej podjęta przez radę, podjęła dlatego, że ma przestać istnieć instytucja wieczystego użytkowania. Zatem inni inwestorzy będą mogli nabywać grunty np. pod budowę stacji paliw z mocy ustawy.
– Będziemy zastrzegać, że przekazujemy tę darowiznę warunkowo na okres czterech lat. Jeśli w tym czasie inwestycja nie będzie podjęta to nieruchomość wraca na majątek powiatu – mówił starosta.
W podjętej uchwale jest punkt, który mówi, że darowizna może został odwołana, jeśli nieruchomość nie będzie wykorzystana na określony cel.

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021