W Sandomierzu

Pierwszy krok do budowy sądu i prokuratury w Sandomierzu zrobiony

Pierwszy krok do budowy sądu i prokuratury w Sandomierzu zrobiony

Powiat Sandomierski przekazał dwie działki przy ul. Milberta na rzecz Skarbu Państwa, na których ma zostać zbudowana nowa siedziba sądu i prokuratury w Sandomierzu. Podczas ostatniej sesji rady powiatu radni podjęli jednogłośnie uchwałę w tej sprawie.

Jak czytamy w uzasadnieniu do podjętej uchwały, w lutym ubiegłego roku do starostwa powiatowego w Sandomierzu wpłynął wniosek złożony przez dyrektor Sądu Rejonowego w Sandomierzu z prośbą o dokonanie darowizny prawa własności nieruchomości położonych w Sandomierzu przy ul. Milberta. To dwie działaki o łącznej powierzchni dokładnie 1,5359 ha. Teren ten ma być przeznaczony pod budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu.

Obecne budynki, które zajmują te instytucje z uwagi na ograniczoną powierzchnię biurową oraz parkingową nie mogą pełnić swojej funkcji. Skarb Państwa nie posiada w swoim zasobie nieruchomości, które mógłby przeznaczyć na powyższy cel.

Jak zaznaczał sekretarz powiatu sandomierskiego Paweł Niedźwiedź, w obecnej siedzibie sądu sale, w których odbywają się posiedzenia są mniejsze niż np. gabinet starosty, nie ma miejsca na archiwum.
Wyjaśniał, że pojawiła się taka inicjatywa i tej inicjatywie powiat wychodzi naprzeciw, w realizacji celu publicznego rada przeznacza 1,5ha ziemi na potrzeby związane z budową nowej siedziby sądu i prokuratury. – Na pewno wpłynie na to, że tamta część Sandomierza położna przy ul. Milberta dostanie nowy impuls do rozwoju, co też dla nas będzie dobre z uwagi na fakt, że stale pozostaje w zasobie nieruchomości powiatu sandomierskiego 7 działek, co do których po raz kolejny są ogłaszane przetargi – mówił dekretarz, jak zaznaczał wartości pozostałych gruntów w tym rejonie wzrośnie z uwagi na fakt planowanej tam inwestycji.

Radni dopytywali, czy jeśli zostaną przekazane te działki, to czy budowa sądu i prokuratury będzie mogła się rozpocząć.

Sekretarz wyjaśniał, że uchwała jest pierwszym krokiem w tym kierunku, kolejnym będzie uzyskanie zgody wojewody na przyjęcie tych nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, następnym będzie decyzja starosty, który na wniosek złożony przez prokuraturę i sąd ustanowi tzw. trwały zarząd na nieruchomościach. Zaś najważniejsza decyzją będzie decyzja czy na tę inwestycję będą pieniądze.

Starosta Stanisław Masternak zaznaczał, że powiat odstępuje od rekompensaty za te grunty, a taka decyzja była wcześniej podjęta przez radę, podjęła dlatego, że ma przestać istnieć instytucja wieczystego użytkowania. Zatem inni inwestorzy będą mogli nabywać grunty np. pod budowę stacji paliw z mocy ustawy.
– Będziemy zastrzegać, że przekazujemy tę darowiznę warunkowo na okres czterech lat. Jeśli w tym czasie inwestycja nie będzie podjęta to nieruchomość wraca na majątek powiatu – mówił starosta.
W podjętej uchwale jest punkt, który mówi, że darowizna może został odwołana, jeśli nieruchomość nie będzie wykorzystana na określony cel.

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021

Gmina pomaga dotrzeć do punktu szczepień na Covid-19

tsa24.com14 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Prace remontowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej

tsa24.com11 stycznia 2021

Dwunastu wykonawców zainteresowanych rozbudową mostu w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021