W Sandomierzu

Po 55 latach wyburzyli ostatni barak na „Krukowie”

Po 55 latach wyburzyli ostatni barak na „Krukowie”

Wczoraj rano rozpoczęła się rozbiórka ostatniego lokalu socjalnego na osiedlu Kruków. Sandomierskie baraki to już przeszłość. Wkrótce powstanie tam osiedle domów jednorodzinnych.

Kiedy teren zostanie już dokładnie zrównany, Gmina Miejska Sandomierz przystąpi do podziału geodezyjnego, a w kwietniu zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż 16 uzbrojonych działek budowlanych. Najmniejsza o powierzchni 5,3 ara, największa 8,3 ara. Wstępnie rzeczoznawca wycenił je ok. 10 tys. zł za ar z VAT.

– To symboliczna chwila dla Sandomierza, aż łezka kręci się w oku z radości. Baraki powstały w 1962 roku miały służyć przez kilka miesięcy, a ostały się w mieście na ponad pół wieku. Dziś rozbiórka ostatniego budynku. Cieszę się, że udało mi się zrealizować obietnice jaką złożyłem mieszkańcom miasta. Wkrótce rozpoczniemy sprzedaż 16 działek budowlanych. Powstanie tu nowe osiedle mieszkaniowe, po środku którego biegnie ulica Adama Bienia, naszego Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza – powiedział burmistrz Marek Bronkowski.

Baraki zostały wybudowane w 1962 roku. W 9 budynkach mieściło się 36 mieszkań socjalnych dla mieszkańców Starego Miasta. Było to tymczasowe rozwiązanie ze względu na remont kamienic na Starówce. Później w barakach osiedliły się rodziny romskie. Likwidacja lokali socjalnych i wykwaterowanie ich najemców nie było łatwe. Ten długotrwały proces rozpoczął się w 2002 roku, wyburzono wtedy jeden lokal. Kolejny dopiero w 2009 roku, a następne trzy w roku 2012. Zdaniem burmistrza Marka Bronkowskiego sprawa była trudna do rozwiązania ze względu na problemy ze znalezieniem zastępczych mieszkań dla Romów. W ubiegłym roku wyburzono kolejne baraki. W styczniu przekwaterowano lokatorów ostatniego baraku, co pozwoliło na jego rozbiórkę. Baraki były w opłakanym stanie, panowały tam bardzo złe warunki techniczne i sanitarne. Mieszkający tam Romowie nie mieli nawet bieżącej wody, korzystali z toalety na zewnątrz.

Kinga Kędziora Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021