
Kilkumiesięczna praca nad projektem “Koprzywnica Patrzy/My – odkrywamy Gnieszowice” dobiegła końca. Dzięki licznym rozmowom z mieszkańcami sołectwa oraz zebranym i przygotowanym materiałom, uczestnicy spotkania przenieśli się w czasy, o których już zapomnieli.
Do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy zaproszono mieszkańców Gnieszowic i gminy Koprzywnica, by wspólnie powspominać miejsca w sołectwie Gnieszowice, których już nie, lub które straciły swoje znaczenie. Powspominać mieszkańców i ich codzienne życie w dawnych Gnieszowicach. Rodzinne uroczystości, żniwa, wiejskie zabawy, codzienność zapisaną w kronice, byłych mieszkańców, czy rodzinne spotkania.
W ramach projektu przeprowadzono 19 wywiadów etnograficznych z mieszkańcami wsi, zeskanowano archiwalne zdjęcia i dokumenty – w tym niezwykły dokument wsi Gnieszowice, pisana od 1925 do 1971 roku – choć cofająca się w relacjach do roku 1916 – „Kronika Szkolna”. Z zebranych materiałów powstały tablice edukacyjne o Gnieszowicach złożone z fragmentów wywiadów i archiwaliów oraz 4 pocztówki-historii. Ponadto na podstawie zebranych materiałów i relacji przeprowadzono dla uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gnieszowicach warsztaty i spacery z poznawania lokalnej historii, wspólnie ją badając i odkrywając.
Prowadząca podsumowujące spotkanie Pola Rożek, koordynatorka projektu, wprowadziła uczestników w czasy dawnych Gnieszowic opisując fotografie i zebrane dokumenty. Był także czas na międzysąsiedzkie wspominki, którym towarzyszyło wzruszenie.
Źródło Gmina Koprzywnica
Facebook
RSS