W Sandomierzu

Podziemna Trasa Turystyczna zamknięta do piątku

Podziemna Trasa Turystyczna zamknięta do piątku

Sandomierski Oddział PTTK po 4 latach bezprawnego zajmowania Trasy przekazał wczoraj obiekt miastu, umowa o dzierżawę wygasła w grudniu 2012 r. Największa atrakcja turystyczna Sandomierza jest chwilowo nieczynna, zwiedzanie będzie możliwe prawdopodobnie w najbliższy weekend.

W marcu tego roku Sąd Okręgowy w Kielcach wydał prawomocny wyrok nakazujący PTTK-owi przekazanie Podziemnej Trasy Turystycznej w ręce miasta. PTTK nie wykonało wyroku, a władze miasta zdecydowały się na egzekucję komorniczą. Zarząd PTTK odwoływał się od działań komornika i zwlekał z opuszczeniem Trasy. Ostatecznie egzekucja komornicza i przekazanie lochów odbyło się w poniedziałek, 17 lipca.

Oddział PTTK im. Aleksandra Patkowskiego był właścicielem ekspozycji i wyposażenia Podziemnej Trasy Turystycznej. Opuszczając obiekt pracownicy zabrali eksponaty, gabloty, a nawet oświetlenie. W przejęciu obiektu wzięła udział komisja powołana spośród pracowników Urzędu Miejskiego w Sandomierzu.

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformował, że administratorem Podziemnej Trasy Turystycznej będzie Sandomierskie Centrum Kultury. Dyrektor Wojciech Dumin zapewnia, że SCK jest w pełni przygotowane do zarządzania obiektem, lada moment rozpocznie się montaż oświetlenia oraz aranżacja wnętrz. W największej atrakcji turystycznej miasta, jaką są XIV- wieczne podziemne korytarze zobaczymy wystawę związaną z historią Trasy i kulturą dawnych mieszkańców Sandomierza. Na ekspozycji nie zabraknie krzemienia pasiastego, z którego słynie Sandomierz.

– Nie było żadnych problemów z przejęciem obiektu. Z uwagi na brak instalacji elektrycznej i oświetlenia nie możemy jeszcze korzystać z Trasy. Dziś odbyło się spotkanie komisji i podjąłem decyzję o rozpoczęciu prac adaptacyjnych. Dołożymy wszelkich starań, aby udostępnić obiekt zwiedzającym już w ten weekend. Martwi mnie, że pracownicy PTTK zabrali eksponaty, które w 1977 roku przekazali mieszkańcom górnicy z Bytomia, były to przede wszystkim narzędzia, które wykorzystywali do prac w sandomierskich lochach – powiedział Marek Bronkowski, Burmistrz Sandomierza.

Katarzyna Zioło, Asystent Burmistrza poinformowała, że władzom zależy, aby ekspozycja była prezentowana w bardziej oryginalny i nowoczesny niż dotychczas sposób, ale jednocześnie odnosiła się do historii miasta. Niewykluczone, że nowa aranżacja będzie wykorzystywała elementy gry światłem oraz wszelkiego rodzaju nośników multimedialnych. Na takie atrakcje będziemy musieli jednak poczekać, ponieważ do ponownego otwarcia podziemi zostało zaledwie kilka dni, a projekt oraz montaż takich urządzeń wymaga czasu.

Burmistrz wspomniał, że chciał odkupić gabloty i ekspozycję od PTTK, jednak zarząd nie przejawił chęci podjęcia współpracy w tej kwestii.

– Miasto wystąpi do PTTK o zwrot kosztów komorniczych, które wynoszą 64 tys. zł. oraz uregulowanie opłat za korzystanie z obiektu przez ostatnie lata – dodał burmistrz.

IMG_9166 (Kopiowanie)

IMG_9205 (Kopiowanie)

IMG_9150 (Kopiowanie)

IMG_9151 (Kopiowanie)

IMG_9152 (Kopiowanie)

IMG_9154 (Kopiowanie)

IMG_9156 (Kopiowanie)

IMG_9159 (Kopiowanie)

IMG_9161 (Kopiowanie)

K.K.Palińska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Kolejny “Domek – Hotel dla Owadów” w Parku Piszczele

tsa24.com6 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu- podsumowanie

tsa24.com4 maja 2021

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Symboliczne obchody świąt majowych w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021