
XIV Edycja Konkursu p.t. Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne. Tematem przewodnim tegorocznych zmagań kulinarnych były Tradycyjne zupy Sandomierszczyzny.
Przedstawiciele gmin powiatu sandomierskiego: Obrazów, Koprzywnica, Dwikozy i Sandomierz zaprezentowały przed komisją jurorską oraz zgromadzonymi gośćmi swój „produkt kulinarny”. Spotkanie odbyło się w niedzielę 24 września w Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Gminy przygotowały tradycyjne, regionalne zupy:
Gospodynie z Obrazowa przywiozły „Zupę- zalewajkę”, a w niej: ziemniaki, podsmażona cebula, kiełbasa, i barszcz biały, koper, pietruszka, marchewka- wszystko podprawione śmietaną.
Samborzec zaprezentował tradycyjny Krupnik. -To zupa, która ma tysiąc lat. W każdej chałupie były krupy, woda, sól i ziemniaki, to była podstawa. Z czasem kiedy Królowa Bona przywiozła nam włoszczyznę, kuchnia się zmieniła, zaczęto gotować inne zupy, bardziej urozmaicone- powiedziała gospodyni z Samborca.
Koprzywnica częstowała „ Poliwko z lebiodo” – regionalną zupą, gotowaną ponad wiek temu. Można ją jeść z ziemniakami i jajkiem.
Gmina Dwikozy przygotowała tradycyjny kapuśniak, gotowany na żeberkach i podprawiany śmietaną.
Burmistrz Miasta- Marek Bronkowski ufundował specjalną nagrodę dla zwycięzcy konkursu- Srebrną Chochlę. Nagrodę otrzymała Gmina Koprzywnica. „ Poliwka z lebiodo” została uznana za najbardziej tradycyjną zupę Sandomierszczyzny roku 2016.
Starosta Powiatu Sandomierskiego – Stanisław Masternak przygotował dyplomy i inne nagrody rzeczowe.
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod Patronatem Adama Jarubasa – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Starosty Powiatu Sandomierskiego i Burmistrza Miasta Sandomierza. Niestety Burmistrz Miasta nie był obecny podczas spotkania w Zamku, zastępowała go Katarzyna Zioło, która była członkiem komisji jurorskiej. Nie zabrakło także Iwony Łukawskiej- Kustosz Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Kinga Kędziora
Facebook
RSS