W Sandomierzu

Popłynęli do Warszawy na Godzinę “W”

Popłynęli do Warszawy na Godzinę “W”

Grupa “Napędzani Wisłą”, skupiająca sandomierskich wodniaków, rozpoczęła w poniedziałek 29 lipca br., rejs po Wiśle w kierunku Warszawy, by oddać hołd poległym podczas Powstania Warszawskiego.

W poniedziałkowe przedpołudnie cztery drewniane łodzie – “Wawrzyniec”, “Łezka”, “Korona”, “Zawisza” oraz dwa pontony wyruszyły na spływ największą z polskich rzek, by dotrzeć do stolicy w celu uczczenia pamięci powstańców warszawskich. W trakcie spływu, do sandomierskich wodniaków, dołączą inni uczestnicy. Retmanem wyprawy jest sandomierski flisak Marek Bażant.

– Naszym głównym celem jest dopłynięcie do Warszawy na obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To jest nasz główny cel, poza nim stawiamy sobie kilka innych społecznych zadań. Chcemy fotografować dzikie wysypiska śmieci na brzegach Wisły, aby potem przesłać zdjęcia do włodarzy gmin, by w ten sposób zachęcić ich do dbania o wielki skarb, jakim jest królowa polskich rzek. Chcemy, aby dołączyli do naszej inicjatywy „Napędzani Wisłą” lub tworzyli lokalne grupy działania na rzecz troski o czystość rzeki – mówił Stanisław Baska, jeden z organizatorów spływu.
W wyprawie bierze udział blisko 30 osób. Wodniacy mają do pokonania 220 km. Bezpiecznej drogi wodnej, na przystani przy Starym Porcie, życzył uczestnikom Marcin Marzec burmistrz Sandomierza.

– Sandomierscy wodniacy płyną, by uczcić tych, którzy w 1944 r. walczyli o wolność naszej ojczyzny. Cieszę się, że ci ludzie poświęcają swój czas, aby przywołać i zachować pamięć o wspaniałych naszych narodowych bohaterach, którzy przed 75 laty podjęli walkę z okupantem o upragnioną niepodległość. Ten rejs wpisuje się także w nasze lokalne obchody rocznicy wybuchu akcji „Burza” – mówił gospodarz miasta.

Po odśpiewaniu “Kiedy ranne wstają zorze”, pieśni rozpoczynającej rejs, uczestnicy wyruszyli na wyprawę.

um007

um011

um005

um055

um096

Źródło: UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

ARESZT ZA KRADZIEŻ Z WŁAMANIEM

tsa24.com9 kwietnia 2020

Laptopy dla uczniów i nauczycieli z Gminy Sandomierz

tsa24.com9 kwietnia 2020

Targowisko w Sandomierzu – nowe obostrzenia Władz

tsa24.com8 kwietnia 2020

Dwikozy – Wsparcie dla Szpitala w Sandomierzu

tsa24.com8 kwietnia 2020

Podwyższą wały na Wiśle

tsa24.com8 kwietnia 2020

Uwaga awaria ! – Zanik wody

tsa24.com8 kwietnia 2020

PCK ogranicza zbiórki odzieży z pojemników

tsa24.com7 kwietnia 2020

Przekazali 7580 zł na walkę z koronawirusem

tsa24.com7 kwietnia 2020

Dezynfekcja miasta Sandomierz

tsa24.com7 kwietnia 2020