W Sandomierzu

Popłynęli do Warszawy na Godzinę “W”

Popłynęli do Warszawy na Godzinę “W”

Grupa “Napędzani Wisłą”, skupiająca sandomierskich wodniaków, rozpoczęła w poniedziałek 29 lipca br., rejs po Wiśle w kierunku Warszawy, by oddać hołd poległym podczas Powstania Warszawskiego.

W poniedziałkowe przedpołudnie cztery drewniane łodzie – “Wawrzyniec”, “Łezka”, “Korona”, “Zawisza” oraz dwa pontony wyruszyły na spływ największą z polskich rzek, by dotrzeć do stolicy w celu uczczenia pamięci powstańców warszawskich. W trakcie spływu, do sandomierskich wodniaków, dołączą inni uczestnicy. Retmanem wyprawy jest sandomierski flisak Marek Bażant.

– Naszym głównym celem jest dopłynięcie do Warszawy na obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To jest nasz główny cel, poza nim stawiamy sobie kilka innych społecznych zadań. Chcemy fotografować dzikie wysypiska śmieci na brzegach Wisły, aby potem przesłać zdjęcia do włodarzy gmin, by w ten sposób zachęcić ich do dbania o wielki skarb, jakim jest królowa polskich rzek. Chcemy, aby dołączyli do naszej inicjatywy „Napędzani Wisłą” lub tworzyli lokalne grupy działania na rzecz troski o czystość rzeki – mówił Stanisław Baska, jeden z organizatorów spływu.
W wyprawie bierze udział blisko 30 osób. Wodniacy mają do pokonania 220 km. Bezpiecznej drogi wodnej, na przystani przy Starym Porcie, życzył uczestnikom Marcin Marzec burmistrz Sandomierza.

– Sandomierscy wodniacy płyną, by uczcić tych, którzy w 1944 r. walczyli o wolność naszej ojczyzny. Cieszę się, że ci ludzie poświęcają swój czas, aby przywołać i zachować pamięć o wspaniałych naszych narodowych bohaterach, którzy przed 75 laty podjęli walkę z okupantem o upragnioną niepodległość. Ten rejs wpisuje się także w nasze lokalne obchody rocznicy wybuchu akcji „Burza” – mówił gospodarz miasta.

Po odśpiewaniu “Kiedy ranne wstają zorze”, pieśni rozpoczynającej rejs, uczestnicy wyruszyli na wyprawę.

um007

um011

um005

um055

um096

Źródło: UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

tsa24.com22 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021

Nowe atrakcje Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

tsa24.com20 lipca 2021

Letni Ogród Muzyczny – pokaz filmu „Dziewczynka z zapałkami”

tsa24.com20 lipca 2021

Koncert “Harasiewicz w polskich zamkach i pałacach” – Zamek Królewski w Sandomierzu

tsa24.com9 lipca 2021

Ulica Partyzantów z nowym oświetleniem

tsa24.com8 lipca 2021

Wystawa akwareli autorstwa Jurija Sulimowa

tsa24.com8 lipca 2021