W powiecie

Powiat sandomierski nawiązał współpracę z Mołdawią

Powiat sandomierski nawiązał współpracę z Mołdawią

Współpraca gospodarcza, kulturalna, rozwój turystyki, sportu i edukacji oraz wymiana doświadczeń – to główne założenia partnerstwa powiatu sandomierskiego i rejonu Telenesti w Mołdawii.

Na ostatniej sesji rady powiatu sandomierskiego radni zadecydowali, że powiat nawiąże współpracę z Mołdawią, a konkretnie z rejonem Telenesti. Jest on położony w środkowej części kraju, ok. 80 km od Kiszyniowa, stolicy Mołdawii.
Współpraca z Mołdawią nie wzięła się z przypadku. W Sandomierzu gościli już m.in. Minister Rolnictwa oraz ambasador Mołdawii. Obaj interesowali się polską gospodarką i rolnictwem.
– Polska udzieliła Mołdawii 100 mln euro pożyczki, pod warunkiem, że tę kwotę polskie firmy, polskie urządzenia trafią na rynek mołdawski. Minister sprawdzał jak to u nas funkcjonuje, kto inwestuje w Polsce, kto sięga po tego typu pieniądze. Mam na myśli grupy producenckie i rolników – mówił Stanisław Masternak starosta sandomierski.

Powiat sandomierski podobne umowy zawierał już wcześniej, z rejonem Pinskim na Białorusi oraz rejonem Ostrogskim na Ukrainie. Współpraca z tymi krajami przyczyniła się do rozwoju wzajemnych kontaktów, kultury, wymiany młodzieży czy gospodarki. Powiat liczy, że podobnie będzie rozwijać się współpraca z Mołdawią.

W lipcu przedstawiciele starostwa przebywali w Mołdawii. Zwiedzili rejon Telenesti, zobaczyli jak funkcjonują szkoły oraz urzędy. Widzą we współpracy szansę na wymianę szkolną młodzieży z obu krajów.
– Współpraca na etapie edukacji bardzo nas interesuje. Mołdawskie szkoły stoją na wysokim poziomie, zwłaszcza artystyczne. Wymiana międzyszkolna to wspaniałe doświadczenie dla młodzieży – mówił Wojciech Wereszczyński skarbnik powiatu.

Porozumienie, to zdaniem starosty, wyróżnienie dla Polski. Inne narody widzą w nas wzór do naśladowania.
– Mołdawia szuka pomostu do Europy i widzi go w Polsce. Skorzystamy na współpracy. A wymiany młodzieży nie trzeba komentować, czy to Białoruś czy Mołdawia, czy Ukraina, czy Francja lub Niemcy. Najlepiej układać politykę patrząc w przyszłość, na młodych. Oni teraz nawiążą ze sobą kontakty, to oni kiedyś będą ze sobą współpracować – dodał starosta.
Przedstawiciele mołdawskiego rejonu będą obecni na dożynkach powiatu sandomierskiego, zwiedzą Sandomierz oraz okolice.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021