W powiecie

Powiat sandomierski nawiązał współpracę z Mołdawią

Powiat sandomierski nawiązał współpracę z Mołdawią

Współpraca gospodarcza, kulturalna, rozwój turystyki, sportu i edukacji oraz wymiana doświadczeń – to główne założenia partnerstwa powiatu sandomierskiego i rejonu Telenesti w Mołdawii.

Na ostatniej sesji rady powiatu sandomierskiego radni zadecydowali, że powiat nawiąże współpracę z Mołdawią, a konkretnie z rejonem Telenesti. Jest on położony w środkowej części kraju, ok. 80 km od Kiszyniowa, stolicy Mołdawii.
Współpraca z Mołdawią nie wzięła się z przypadku. W Sandomierzu gościli już m.in. Minister Rolnictwa oraz ambasador Mołdawii. Obaj interesowali się polską gospodarką i rolnictwem.
– Polska udzieliła Mołdawii 100 mln euro pożyczki, pod warunkiem, że tę kwotę polskie firmy, polskie urządzenia trafią na rynek mołdawski. Minister sprawdzał jak to u nas funkcjonuje, kto inwestuje w Polsce, kto sięga po tego typu pieniądze. Mam na myśli grupy producenckie i rolników – mówił Stanisław Masternak starosta sandomierski.

Powiat sandomierski podobne umowy zawierał już wcześniej, z rejonem Pinskim na Białorusi oraz rejonem Ostrogskim na Ukrainie. Współpraca z tymi krajami przyczyniła się do rozwoju wzajemnych kontaktów, kultury, wymiany młodzieży czy gospodarki. Powiat liczy, że podobnie będzie rozwijać się współpraca z Mołdawią.

W lipcu przedstawiciele starostwa przebywali w Mołdawii. Zwiedzili rejon Telenesti, zobaczyli jak funkcjonują szkoły oraz urzędy. Widzą we współpracy szansę na wymianę szkolną młodzieży z obu krajów.
– Współpraca na etapie edukacji bardzo nas interesuje. Mołdawskie szkoły stoją na wysokim poziomie, zwłaszcza artystyczne. Wymiana międzyszkolna to wspaniałe doświadczenie dla młodzieży – mówił Wojciech Wereszczyński skarbnik powiatu.

Porozumienie, to zdaniem starosty, wyróżnienie dla Polski. Inne narody widzą w nas wzór do naśladowania.
– Mołdawia szuka pomostu do Europy i widzi go w Polsce. Skorzystamy na współpracy. A wymiany młodzieży nie trzeba komentować, czy to Białoruś czy Mołdawia, czy Ukraina, czy Francja lub Niemcy. Najlepiej układać politykę patrząc w przyszłość, na młodych. Oni teraz nawiążą ze sobą kontakty, to oni kiedyś będą ze sobą współpracować – dodał starosta.
Przedstawiciele mołdawskiego rejonu będą obecni na dożynkach powiatu sandomierskiego, zwiedzą Sandomierz oraz okolice.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Oświadczenie burmistrza w sprawie Szkoły Podstawowej NR2

tsa24.com6 marca 2021

Plac zabaw i siłownia zewnętrzna powstaną w Łukawie

tsa24.com5 marca 2021

Pierwsze Ogólnopolskie Dyktando na Dzień Kobiet

tsa24.com4 marca 2021

Budowa sieci wodociągowej na terenie gminy Klimontów

tsa24.com3 marca 2021

Pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Złota

tsa24.com3 marca 2021

Urząd Gminy w Samborcu włącza się w akcję #applechallenge

tsa24.com3 marca 2021

W Samborcu wybudowany zostanie nowy most w ciągu drogi krajowej nr 79

tsa24.com2 marca 2021

Pożar budynku w miejscowości Trzebiesławice

tsa24.com2 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

tsa24.com1 marca 2021