Kronika Policyjna

Powrót z wakacji -o czym warto pamiętać?

Powrót z wakacji -o czym warto pamiętać?

W związku ze zbliżającym się zakończeniem wakacji na drogach zauważalne będzie zwiększone natężenia ruchu pojazdów. Pamiętajmy jednak, że zarówno przed wakacyjnym wyjazdem jak i wracając z wypoczynku należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

1. Planując wyjazd przejrzyjmy dostępne trasy, aby uniknąć jazdy na drogach objętych remontem czy budową nowych odcinków, zarówno skróci to nasz czas dojazdu jak również pozwoli zniwelować pojawiające się zdenerwowanie, związane ze postojem w zatorze drogowym. Wcześniej zatem zaplanujmy trasę przejazdu i zapiszmy ją np. w posiadanej nawigacji.

2. O bezpieczeństwie podczas jazdy decyduje wiedza, umiejętności, odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdami, ale również stan psychofizyczny kierującego. Pamiętajmy, że odpowiednia koncentracja i skupienie są bardzo istotnym elementem decydującym o bezpieczeństwie na drodze, wówczas bowiem możemy odpowiednio szybko i prawidłowo reagować na zaistniałe na naszej drodze zdarzenia.

3. Stan techniczny pojazdu należy sprawdzać zawsze przed podróżą. Samodzielnie jesteśmy w stanie skontrolować stan oświetlenia, ogumienia jak również poziom płynów eksploatacyjnych, takich jak: płyn hamulcowy, chłodniczy, wspomagania, olej silnikowy oraz płyn do spryskiwaczy.

4. Zapewne nasze bagaże mogą się zwiększyć gdy wracamy z wakacji, w związku z zakupionymi pamiątkami. Jednak zasada pakowania zawsze jest taka sama. Dla naszego bezpieczeństwa w czasie jazdy oraz w sytuacji ewentualnego zderzenia z innym pojazdem lub przeszkodą należy pamiętać, że ciężkie bagaże powinny znajdować się jak najniżej, najbliżej podłogi pojazdu, przed tylną osią. Dzięki temu nasz pojazd będzie bardziej w sposób kontrolowany trzymał się drogi. W pojeździe nie powinny znajdować się również rzeczy, które mogą swobodnie po nim się przemieszczać np. małe torby lub butelki z wodą. Jeżeli musimy wykorzystać do przewozu bagażu dachowy, staramy się umieszczać na nim lekkie rzeczy, dobrze umocowane i przypięte. Zapamiętajmy, że bagaże na dachu naszego samochodu znacznie mogą wpływać na zmianę środka ciężkości pojazdu. Pakując bagaże zostawmy jednak zawsze na wierzchu, w miejscu ogólnodostępnym, gaśnicę, trójkąt oraz apteczkę (jeżeli ją posiadamy).

5.  Zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, a najmłodszych przewoźmy w fotelikach bezpieczeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło KPP Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Sandomierzu

tsa24.com21 września 2021

Wypadek drogowy w miejscowości Łążek powiat sandomierski

tsa24.com20 września 2021

Pamięć o mundurowych “przodkach”

tsa24.com16 września 2021

Po pachnące łupy pojechał rowerem 30 km

tsa24.com15 września 2021

Wypadek drogowy w miejscowości Złota

tsa24.com14 września 2021

Kradzież ciągnika siodłowego DAF z naczepą ! Może masz jakieś informację ?

tsa24.com31 sierpnia 2021

Bezpieczny przejazd -“szlaban na ryzyko”

tsa24.com20 sierpnia 2021

Dalsze poszukiwania zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com18 sierpnia 2021

Tragiczny wypadek w gminie Obrazów

tsa24.com16 sierpnia 2021