W Sandomierzu

Pożegnanie Ś.P. Andrzeja Luścińskiego

Pożegnanie Ś.P. Andrzeja Luścińskiego

Andrzej Luściński (ur. 4 września 1942 w Zawichoście – zm. 25 października 2020 w Sandomierzu)

W dniu 25 października 2020 roku, po wieloletnim zmaganiu się z ciężką chorobą, zmarł  w sandomierskim szpitalu Ducha Świętego Andrzej Luściński – artysta malarz i grafik, pedagog, rzeczoznawca w dziedzinie malarstwa.

W 1964 roku rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który poprzez swoich wybitnych założycieli  – m.in. Tymona Niesiołowskiego, Bronisława Jamontta, Stefana Narębskiego – przejął tradycje i profil przedwojennego Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Rozwijał się pod kierunkiem młodszego pokolenia uznanych i bardzo cenionych twórców-dydaktyków, w pracowni malarstwa u docenta Bronisława Kierzkowskiego oraz profesora Stanisława Borysowskiego. Po uzyskaniu dyplomu w 1969  roku otrzymał propozycję asystentury na macierzystej uczelni, ale  ostatecznie zadecydował o powrocie w rodzinne strony i podjął pracę  jako wykładowca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1972-1987). W Sandomierzu mieszkał  tworzył od 1979 roku.

Na kilkudziesięcioletni dorobek twórczy Andrzeja Luścińskiego składają się  malarskie cykle pejzażowe i architektoniczne, w tym miniatury z widokami tzw. „małej architektury” oraz cykle graficzne (serigrafie)  skupione tematycznie wokół  człowieka,  różnych doświadczeń duchowych i stanów świadomości, oscylujące między realizmem a abstrakcją. Poza Polską i krajami Europy, prace  te były wystawiane w Japonii oraz na obu kontynentach amerykańskich. Jego dzieła wielokrotnie zyskały uznanie krytyki, były nagradzane i wyróżniane.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu z ogromnym żalem żegna Andrzeja Luścińskiego, członka sandomierskiej elity artystycznej, skromnego, wrażliwego i dobrego człowieka, a także swego  wielkiego przyjaciela. Jednoczymy się w smutku z Jego rodziną i wszystkimi przyjaciółmi. Andrzeju – będziemy o Tobie pamiętać!

 

Źródło Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Cera idealna? Na pewno nie u palaczki

tsa24.com8 marca 2021

Oświadczenie burmistrza w sprawie Szkoły Podstawowej NR2

tsa24.com6 marca 2021

Nietrzeźwy z zakazem na motorowerze

tsa24.com5 marca 2021

131.rocznica urodzin Honorowego Obywatela miasta Sandomierz

tsa24.com5 marca 2021

W Sandomierzu, wycięto drzewa stare, w złym stanie i grożące zawaleniem

tsa24.com5 marca 2021

Kolizja trzech pojazdów na ul. Portowej w Sandomierzu

tsa24.com5 marca 2021

Uwaga na oszustów !!!

tsa24.com5 marca 2021

Sandomierscy policjanci – „spoKREWnieni służbą”

tsa24.com3 marca 2021

Przyznano tytuł Sandomierzanina roku 2020

tsa24.com2 marca 2021