W Sandomierzu

Pożegnanie Ś.P. Andrzeja Luścińskiego

Pożegnanie Ś.P. Andrzeja Luścińskiego

Andrzej Luściński (ur. 4 września 1942 w Zawichoście – zm. 25 października 2020 w Sandomierzu)

W dniu 25 października 2020 roku, po wieloletnim zmaganiu się z ciężką chorobą, zmarł  w sandomierskim szpitalu Ducha Świętego Andrzej Luściński – artysta malarz i grafik, pedagog, rzeczoznawca w dziedzinie malarstwa.

W 1964 roku rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który poprzez swoich wybitnych założycieli  – m.in. Tymona Niesiołowskiego, Bronisława Jamontta, Stefana Narębskiego – przejął tradycje i profil przedwojennego Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Rozwijał się pod kierunkiem młodszego pokolenia uznanych i bardzo cenionych twórców-dydaktyków, w pracowni malarstwa u docenta Bronisława Kierzkowskiego oraz profesora Stanisława Borysowskiego. Po uzyskaniu dyplomu w 1969  roku otrzymał propozycję asystentury na macierzystej uczelni, ale  ostatecznie zadecydował o powrocie w rodzinne strony i podjął pracę  jako wykładowca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1972-1987). W Sandomierzu mieszkał  tworzył od 1979 roku.

Na kilkudziesięcioletni dorobek twórczy Andrzeja Luścińskiego składają się  malarskie cykle pejzażowe i architektoniczne, w tym miniatury z widokami tzw. „małej architektury” oraz cykle graficzne (serigrafie)  skupione tematycznie wokół  człowieka,  różnych doświadczeń duchowych i stanów świadomości, oscylujące między realizmem a abstrakcją. Poza Polską i krajami Europy, prace  te były wystawiane w Japonii oraz na obu kontynentach amerykańskich. Jego dzieła wielokrotnie zyskały uznanie krytyki, były nagradzane i wyróżniane.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu z ogromnym żalem żegna Andrzeja Luścińskiego, członka sandomierskiej elity artystycznej, skromnego, wrażliwego i dobrego człowieka, a także swego  wielkiego przyjaciela. Jednoczymy się w smutku z Jego rodziną i wszystkimi przyjaciółmi. Andrzeju – będziemy o Tobie pamiętać!

 

Źródło Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Adam Kołodziej wywalczył srebrny medal w Suwałkach

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

tsa24.com22 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021

Nowe atrakcje Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

tsa24.com20 lipca 2021