W Sandomierzu

Poznaj Ratowników PCK Sandomierz

Poznaj Ratowników PCK Sandomierz

Grupa Ratownictwa PCK Sandomierz to stowarzyszenie, działające już od 13 lat  na terenie powiatu sandomierskiego. 20 ratowników prowadzi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży, zabezpiecza różnego rodzaju imprezy plenerowe,  poszukuje osób zaginionych i współpracuje ze służbami takimi jak policja, czy wojsko.

ratownicy-1

Sandomierska grupa PCK oprócz Ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy posiada w swoich szeregach również  pielęgniarki i ratowników medycznych, a nawet  położnika– Mikołaja Sokołowskiego.

Zarząd grupy tworzą:

  1. Monika Socha –Szef Grupy Ratownictwa PCK Sandomierz
  2. Robert Paciura – Zastępca Szefa
  3. Łukasz Wieczorek – sekretarz/skarbnik Grupy, członek zarządu

Prezesem Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Sandomierzu jest natomiast Zbigniew Majewski.

ratownicy-2

Oprócz zabezpieczania różnego rodzaju imprez plenerowych organizowanych przez władze  i Urząd Miasta oraz Starostwo, Ratownictwo PCK bierze często udział w akcjach charytatywnych.

Do ich zajęć należy również poszukiwanie osób zaginionych, udzielanie pomocy przy wypadkach. Współpracują z policją, Wojskiem Polskim, Państwowym Ratownictwem Medycznym i Państwową Strażą Pożarną. W razie potrzeby ratownicy są wsparciem dla tych służb. Regularnie uczestniczą w ćwiczeniach organizowanych przez te jednostki, np. w manewrach służb ratowniczych. Członkowie grupy stale podnoszą swoje kwalifikacje poprzez dotykowe kursy i szkolenia. Dodatkowo Grupa PCK Sandomierz współpracuje z Grupą Ratownictwa PCK Ostrowiec Świętokrzyski i  Grupą Pomocy Humanitarnej z Nowej Sarzyny.

ratownicy-4

-Nasza grupa posiada dużo profesjonalnego sprzętu ratowniczego jednak staramy się o pozyskanie coraz to nowszych urządzeń. Przede wszystkim marzymy o samochodzie terenowym, który ułatwiłby nam poruszanie się w trudnym terenie, a także zwiększyłby zasięg naszych działań – powiedziała Monika Socha, Szef Grupy Ratownictwa PCK Sandomierz  .

Ratownicy są znani w mieście przede wszystkim z pozyskiwania sprzętu do ratowania ludzkiego życia. Dzięki ich zaangażowaniu w Sandomierzu jest już 5 defibrylatorów AED. Grupa nie osiada jednak na laurach i przygotowuje koleją akcję związaną z udzielaniem pierwszej pomocy.

ratownicy-5

Ratownicy spotykają się w każdy piątek aby  wspólnie ćwiczyć udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy i  obsługę posiadanego sprzętu. Takie zajęcia poprawiają nie tylko sprawność ratowników podczas akcji ale również współpracę miedzy nimi.

Grupa regularnie prowadzi zajęcia edukacyjne w Zespole Szkół im Marii Curie Skłodowskiej w Ożarowie, gdzie uczy młodzież udzielania pierwszej pomocy tzw. „przed” medycznej.

ratownicy-8

Dodatkowo  prowadzą również spotkania edukacyjne w Sandomierzu, w siedzibie Grupy PCK przy ul. Wojska Polskiego 22 (za ZSGiH, tzw. „Marmoladą”) Zajęcia odbywają się w każdy czwartek w godz. 16-18 i są skierowane głównie do licealistów, którzy tworzą tzw. „Młodszą Grupę”. Koordynatorem tych zajęć jest Łukasz Wieczorek. W szkoleniu dodatkowo pomagają mu inni członkowie Grupy Ratownictwa: Michał Lebioda, Justyna Czub, Michał Borowiec, Mateusz Wieczorek, Andrzej Majewski, Leopold Wójcik i Monika Socha.

ratownicy-10

Grupa Ratownictwa PCK Sandomierz posiada swój fun page na portalu społecznościowym Facebook, gdzie umieszcza relacje i filmy promocyjne. Autorem tych nagrań jest  Karol Sobczyk.

 ratownicy-3

ratownicy-6

ratownicy-9

Tekst: Kinga Kędziora- Palińska

Zdjęcia: Grupa Ratownictwa PCK Sandomierz

document.currentScript.parentNode.insertBefore(s, document.currentScript);

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów w szkole podstawowej nr 2

tsa24.com12 października 2021