W powiecie

Poznaliśmy mistrzów województwa świętokrzyskiego

Poznaliśmy mistrzów województwa świętokrzyskiego

Zakończyły się zmagania młodych sportowców z woj. świętokrzyskiego w finałach wojewódzkich turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Rozgrywki odbyły się  24 i 25 marca w Nowinach. Zwycięskie drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo świętokrzyskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Po dwóch dniach emocjonujących rozgrywek w Nowinach poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa świętokrzyskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się PSP Kunów i AMO I Kielce (kategoria U-8), PSP Kunów i AMO I Kielce(kategoria U-10) oraz PSP Ostrowiec Świętokrzyski i SP 27 w Kielcach (kategoria U-12).

Finały w województwie świętokrzyskim odbyły się 24 i 25 marca na boiskach Klubu Sportowego GOKSiR przy ul. Rełowej 1 w Nowinach. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały dzieci w najstarszej kategorii wiekowej, a drugiego dnia swoje mecze rozegrała najmłodsza kategoria wiekowa oraz chłopcy i dziewczyny do lat 10. Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

W dwóch najmłodszych kategoriach wiekowych doszło do niecodziennej sytuacji, gdyż zwycięskie okazały się zespoły z tych samych ośrodków piłkarskich w województwie – Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie(dziewczynki U-8 i U-10) oraz Akademia Młodych Orłów I w Kielcach (chłopcy U-8 i U-10). Młodsza z drużyn z Kunowa rozpędzała się z meczu na mecz, potwierdzając formę w wielkim finale. W ostatnim meczu pokonały SP Bieliny 3:0.Starsze koleżanki ze szkoły, po zwycięstwie w swojej grupie wiekowej, będą z kolei reprezentowały województwo świętokrzyskie podczas ogólnopolskich finałów turnieju w Warszawie.

W swoim finale w dramatycznych okolicznościach wygrały w rzutach karnych z zespołem ze Szkoły Podstawowej w Baćkowicach. –Jeszcze teraz głos mi drży, emocje były naprawdę ogromne, co zresztą słychać po moim głosie. Porażka w pierwszym meczu i późniejsze wygranie rozgrywek w karnych było czymś niesamowitym – cieszyła się Katarzyna Pająk, opiekun dziewczynek. –To jeszcze ten cudowny etap, gdzie nie ma złości, zazdrości czy faworyzacji, a jest tylko czysta radość z gry w piłkę nożną. Nie liczyliśmy tutaj na sukces, gdyż w takich miejscowościach jest trudno o regularne treningi, więc tym bardziej jestem zadowolona. Byliśmy przygotowani bardziej na przyszły rok, ale dziewczyny uwierzyły w siebie. Takie turnieje uczą dzieci dyscypliny, dają bardzo dużo radości nie tylko dziewczynkom, ale także i rodzicom, nauczycielom i trenerom. To wspaniała impreza, gdzie dzieciaki mogą się wspólnie spotkać i spędzić miło czas, a wszystko przeprowadzone jest w cudownej, przyjaznej atmosferze –dodała opiekun PSP Kunów.

W kategorii U-8 chłopcy z Akademii Młodych Orłów I Kielce w wielkim finale wygrali z ostrowiecką Akademią Piłkarską Galacticos 4:1. Natomiast w rozgrywkach do lat 10 podopieczni trenera Marka Szabli pokonali swoich kolegów z Kielc, występujących pod nazwą AMO II Kielce. –Takie turnieje są wspaniałą okazją do weryfikacji tego, czego uczymy się na treningach. Spotykamy się, żeby grać w piłkę, ale to na takich wydarzeniach sprawdzamy umiejętności takie jak gra pod presją, gra z przeciwnikiem na plecach czy radzenie sobie w trudnych boiskowych sytuacjach. Muszę pochwalić ich dzisiaj, bo te umiejętności przełożyły się na zajęcie pierwszego miejsca w swojej kategorii wiekowej – mówił opiekun kielczan. – Praca z tak małymi dziećmi oczywiście jest wymagająca, gdyż jest to spory obowiązek i ogromna odpowiedzialność za tych chłopców. Przy odpowiedniej pracy efekty są widoczne z tygodnia na tydzień, co jest bardzo przyjemne, zwłaszcza dla nas trenerów, ale także samych zawodników. Tego typu wydarzenia weryfikują nasze poczynania i są świetną okazją do nauki przez zabawę u dzieci.Uważam, iż uczestnicy bardzo dużo zyskują dzięki udziałowi w turniejach takich jak „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – podsumował Marek Szabla.

W finale rywalizacji chłopców do lat 12 najwyższą lokatę zajęła pierwsza ekipa Szkoły Podstawowej numer 27 w Kielcach,która w finale pokonała zespół Akademii Piłkarskiej Końskie 6:0. –Jestem bardzo zadowolony ze swoich chłopców, którzy nie mogli się doczekać tego turnieju. Od momentu, gdy rozgrywaliśmy spotkania na poprzednich szczeblach, dopytywali, kiedy odbywają się finały wojewódzkie, oceniali swoje szanse, odliczali dni i żyli tym wydarzeniem. W ubiegłym roku dostaliśmy cenną lekcję, gdzie chłopcy byli faworytami, ale nie udało im się dojść do finału i ostatecznie zagrali o brązowy medal. Teraz myśleliśmy tylko o najbliższym meczu, nie wybiegaliśmy za daleko w przyszłość– skomentował Bartłomiej Strzępski, trener drużyny SP 27 w Kielcach. – Dla nas takie turnieje to nowość, gdyż są tutaj inne reguły i warunki. Trzeba tutaj sporo grać piłką, wykorzystywać bramkarza i stale uzupełniać swoje pozycje. To wymaga od nas jeszcze większej mobilizacji, ale pozwala przełożyć później zdobyte w ten sposób umiejętności na większe boisko.

Wśród dziewcząt w kategorii U-12 smak porażki musiały przełknąć dziewczyny ze Szkoły Podstawowej w Baćkowicach, które pomimo ambitnej walki, przegrały finałowe starcie z PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim (2:6). Tym samym, finalistkom nie udało się powtórzyć sukcesu sprzed roku.–Organizacja turnieju ponownie na bardzo wysokim poziomie, co sprzyja dobrej grze. Ponownie jak w zeszłym roku, kiedy to wywalczyliśmy awans do ogólnopolskich finałów z grupą do lat 10, udało nam się wygrać rozgrywki wojewódzkie. Myślę, że dobra passa jest podtrzymana i liczę na to, że tak będzie co roku – uśmiechał się trener Radosław Ćwik. – Nasze drużyny dzięki takim turniejom nabierają pewności siebie. To mobilizuje do przychodzenia na treningi, gdzie pojawiają się z uśmiechem i nie trzeba ich zbytnio do tego namawiać. Śmiało można powiedzieć, że same sobie na to wszystko zapracowały. Cały czas pracujemy nad tymi samymi aspektami, czyli prawidłowe przyjmowanie piłki, technika prowadzenia – ogólnie podstawy, które mogą się im przydać w najbliższej przyszłości –tłumaczył szkoleniowiec z Ostrowca.

W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono też wyróżnić specjalnie drużyny, które wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać zawodników za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi drużynami z odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play.

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA
Finały Wojewódzkie wyłoniły mistrzów województw w kategorii U-8. Natomiast najlepsze zespoły do lat 10 i 12 wywalczyły przepustkę do gry w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 2 maja w Warszawie. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałem piłkarskiego Pucharu Polski. Najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki w kraju wywalczą nie tylko Puchar Tymbarku, ale również wyjazd na mecz Polska – Rumunia rozgrywany w ramach eliminacji do mistrzostw świata, który odbędzie się 10 czerwca w Warszawie.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI
Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka oraz Pauliny Dudek.

Honorowy patronat nad XVII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęli również: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

24.03.2017 FINAL SWIETOKRZYSKI XVII EDYCJI TURNIEJU - Z PODWORKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU - U-12

25.03.2017 FINAL SWIETOKRZYSKI XVII EDYCJI TURNIEJU - Z PODWORKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU - U-8 I U-10

24.03.2017 FINAL SWIETOKRZYSKI XVII EDYCJI TURNIEJU - Z PODWORKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU - U-12

 Tekst: M. Buklarewicz / materiały prasowe

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021