kultura i rozrywka

Pracownia już otwarta, tylko konserwatora brak

Pracownia już otwarta, tylko konserwatora brak

Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu została oficjalnie otwarta. Burmistrz Marek Bronkowski przekazał z tej okazji dar dla muzeum- dokument cechu krawców sandomierskich wydany w 1616r. przez króla Zygmunta III Wazę.

Uroczyste otwarcie pracowni odbyło się 28 listopada 2016 r. o godz. 13:00 w Sali rycerskiej sandomierskiego zamku. Przemówienie okolicznościowe wygłosił dyrektor placówki dr Dominik Abłamowicz i burmistrz Marek Bronkowski.  Dr hab. Tomisław Giergiel opowiedział o historii dokumentu. Następnie zebrani goście udali się do nowo powstałej pracowni konserwatorskiej.

Mimo, że w muzeum utworzono profesjonalną pracownię Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na razie pozostanie ona nieczynna.  Placówka poszukuje wykwalifikowanego dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki, którego chce zatrudnić na pełen etat. Burmistrz obiecał pomoc w sprowadzeniu takiego specjalisty do Sandomierza. Wsparcie miasta miałoby się przejawić np. w zapewnieniu mieszkania dla rodziny konserwatora.

-Dzisiejsza chwila jest bardzo ważna nie tylko dla Muzeum Okręgowego ale i miasta Sandomierza. Przez tyle lat funkcjonowania muzeum nie mieliśmy pracowni konserwatorskiej. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. Pragnę poinformować, że miasto może wesprzeć rodzinę konserwatora, który podejmie tu pracę i przeprowadzi się do Sandomierza w postaci mieszkania komunalnego- powiedział burmistrz Marek Bronkowski.

Całkowity koszt zadania wyniósł 63 314, 80 zł. Projekt został zrealizowany w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych, Utworzenie pracowni konserwatorskiej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, dzięki dotacji finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynoszącej 48 017, 58 zł. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni podjęli decyzję o udzieleniu muzeum dotacji celowej w wysokości 66 tys. zł. Część tej dotacji została przeznaczona na utworzenie pracowni konserwatorskiej. Koordynatorem projektu jest Karolina Garnuszek

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu istnieje już blisko 100 lat. Gromadzone przez te lata zbiory wymagają stałej opieki konserwatorskiej. Pracownia została wyposażona w nowoczesny i profesjonalny sprzęt, urządzenia, narzędzia i materiały do konserwacji i restauracji dzieł sztuki np. stoły: próżniowy i niskociśnieniowy,  narzędzia stolarskie i plastyczne, pochłaniacz oparów i rozpuszczalników, lampy emitujące światło dzienne, mikroskop, urządzenia służące dokumentowaniu procesu i profesjonalne studio fotograficzne. W pracowni konserwatorskiej będą mogły być przeprowadzone interwencyjne zabiegi konserwatorskie jak np. usuwanie zabrudzeń, podklejanie odspojeń, uzupełnianie ubytków, wykonywanie retuszy oraz  działania z zakresu profilaktyki i prewencji konserwatorskiej.

Zabiegom konserwatorskim będą poddawane głównie eksponaty należące do Muzeum Okręgowego. Placówka planuje również świadczyć odpłatne usługi konserwatorskie dla innych placówek za zgodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki uzyskane z tego tytułu zostaną przeznaczone na działalność statutową muzeum.

Podczas swojego przemówienia, burmistrz Marek Bronkowski oficjalnie przekazał na ręce dyrektora muzeum statut cechu krawców sandomierskich.  Spisany na pergaminie dokument został wystawiony w Warszawie 29 kwietnia 1616 roku przez króla Zygmunta III Wazę. Według ustaleń sandomierskiej Komisji Dobrego Porządku w II połowie XVIII wieku statut sandomierskiego cechu krawców z 1616 roku znajdował się w Sandomierzu.  Później został prawdopodobnie wywieziony przez Austriaków. W lipcu 1937 roku został zakupiony w Wiedniu przez kolekcjonera Stefana Ganszera za 40 zł. Jego kolekcja została wystawiona na aukcji antykwarycznej w Krakowie 5 listopada 2016 roku.  8.360 zł. to kwota jaką miasto przeznaczyło na zakup dokumentu.

Nie zachowały się inne dokumenty archiwalne cechów sandomierskich. Zakupiony statut jest unikatem, stanowi źródło historyczne, mówi o kulturze i obyczajach jakie panowały w XVII wieku w Sandomierzu. Pierwsze i ostatnie formuły są spisane po łacinie, a dyspozycja, czyli właściwy statut staropolszczyzną. Dokument wymaga konserwacji, następnie historycy będą go precyzyjnie odczytywać.

– W dokumencie tym spisano statut cechu krawców w Sandomierzu i przywileje nadane w XVI wieku przez króla Zygmunta Augusta, które spaliły się w czasie wielkiego pożaru Sandomierza w dniu 11 maja 1612 roku. Król Zygmunta III Waza potwierdził przywileje i własnoręcznie się pod nimi podpisał. Oprócz niego podpisał się pisarz kancelarii królewskiej Mikołaj Choromański . Pomimo tego, że cechów w Sandomierzu było co najmniej trzynaście, niewiele wiemy o organizacji tych samorządów rzemieślniczych. Z omawianego dokumentu możemy się dowiedzieć, że cech krawców był zobowiązany do gromadzenia uzbrojenia: pancerzy, szyszaków, hakownic i półhakownic oraz halabard na wypadek obrony miasta. Statut reguluje organizację cechu i warunki awansu na czeladnika i mistrza cechowego oraz egzaminy z tym związane. Dokument ustala zasady życia religijnego – udział w uroczystościach przy ołtarzu cechowym w kościele św. Piotra w Sandomierzu, mówi o zasadach prowadzenia działalności gospodarczej, czyli kontroli  jarmarków.  Statut zawiera nawet opis zwyczajów towarzyskich i cechowych np. koszty kolacji dla braci cechowych i rodzaje trunków oraz przepisy przeciwko partaczom – poinformował dr hab. Tomisław Giergiel, Dział Historyczny Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

W wydarzeniu wzięła udział młodzież z Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu, która uczy się w klasie o profilu konserwatorskim.

 

Kinga Kędziora Palińska

fot. Pracownia przed remontem – Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021