W Sandomierzu

Pracownicy PWSZ nie stracą pracy

Pracownicy PWSZ nie stracą pracy

Mimo przekształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu w wydział zamiejscowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wszyscy pracownicy zachowają pracę. Kadra sandomierskiej uczelni nie ulegnie zmianie- zapewnia Robert Pytka, Kanclerz PWSZ.

W ubiegłym tygodniu władze PWSZ spotkały się z władzami kieleckiego uniwersytetu. Ustalono procesy dostosowawcze sandomierskiej PWSZ, która miała zupełnie inną formułę nauczania. Procesy wyrównawcze dotyczą dostosowania systemu jakości kształcenia. Zmiany przejawią się w zmianie profilu studiów z ogólnoakademickiego na profil praktyczny. To już pewne, że stan kadrowy sandomierskiej uczelni zostanie utrzymany. Żaden pracownik nie ucierpi na konsolidacji. Kanclerz Robert Pytka zapewnia, że nikt nie straci pracy.

Obecnie w PWSZ prowadzone są studia licencjackie na kierunku filologia angielska, kosmetologia i mechatronika. Władze uczelni chcą przystąpić do konsolidacji z dwoma nowymi kierunkami- e-administracją i zdrowiem publicznym. Sandomierska uczelnia złożyła taki wniosek o stworzenie kierunku zdrowie publiczne i czeka na decyzję Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jest to organ doradczy, który wydaje opinie dotyczącą wniosku uczelni o nadanie mu uprawień do kształcenia na nowym kierunku studiów.

Burmistrz Sandomierza obiecuje wsparcie dla uczelni. W przyszłorocznym budżecie zaplanował dofinansowanie w wys. 150 tys. zł na rozwój dwóch nowych kierunków oraz na włączenie do uniwersytetu. Rektor prof. dr hab. Jacek Semaniak także zapewnia wsparcie finansowe ze strony kieleckiego uniwersytetu.

– Władzom samorządowym naprawdę zależy na dobru szkolnictwa wyższego w mieście. Chcemy podjąć współpracę z NSG Group w Sandomierzu. Absolwenci mechatroniki mogliby tam pracować i kształcić się jednocześnie na szczeblu magisterskim. Uważam, że możliwy jest tzw. „złoty trójkąt”, czyli samorząd, biznes i uczelnia. Pamiętajmy o tych, którzy chcą tu studiować i zostać w Sandomierzu. Chcemy zapewnić im pracę w mieście. Trzeba zrobić wszystko żeby zatrzymać młodych ludzi. Nasi studenci mogą liczyć na wsparcie z naszej strony, można przecież pracować i mieć indywidualny tok studiów- powiedział Robert Pytka.

Przypomnijmy, że Państwowa Wyższa Szkoła w Sandomierzu w ostatnich latach borykała się z problemami finansowymi. Władze nigdy nie ukrywały faktu małej liczby studentów. Jest to związane również z niżem demograficznym. Sandomierska uczelnia to mała placówka, która została powołana dla niewielkiej grupy studentów. W 2011 roku uruchomiono dwa nowe kierunki studiów- kosmetologię i mechatronikę. W związku z tym konieczne było wyposażenie sali, książki, pomoce edukacyjne i zatrudnienie nowej kadry, łącznie 18 samodzielnych pracowników. Te działania nie były przewidziane w ówczesnym roku budżetowym

To wpłynęło na destabilizację płynności finansowej. Uczelnia musiała zapożyczyć się we własnym budżecie na przyszły rok. W tej trudnej sytuacji duży ciężar odpowiedzialności finansowej spadł na pracowników administracyjnych. Na szczęście problemy sandomierskiej uczelni zostały rozwiązane.

Na początku września toczyły się rozmowy na temat współpracy między PWSZ i UJK. Jak podkreślają pracownicy, sandomierskiej uczelni zależało na zachowaniu miejsca, a nie szyldu. Władze obu uczelni wypracowały formułę konsolidacji. PWSZ otrzymała potwierdzenie od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zostanie opublikowane rozporządzenie dotyczące procesów konsolidacyjnych. Sandomierz będzie miastem uniwersyteckim.

-Nasza uczelnia ma wiele zalet. Nauka w małych grupach stwarza szansę na indywidualną pracę z prowadzącymi. Jesteśmy szczęśliwi, że zostanie miejsce dla młodych ludzi, którzy chcą się kształcić na studiach pierwszego stopnia. Studenci nie muszą szukać nowej uczelni. PWSZ stanie się wydziałem zamiejscowym, a jej studenci otrzymają uniwersyteckie indeksy- powiedział Robert Pytka, Kanclerz PWSZ.

Więcej na ten temat: https://tsa24.com/uniwersytet-wkracza-do-sandomierza/

Kinga Kędziora Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

„VII Międzynarodowy Turniej Karate o Puchar Prezydenta miasta Katowic”

tsa24.com25 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021