kultura i rozrywka

Premiera filmu „Sandomierz Królewska Opowieść”

Premiera filmu „Sandomierz Królewska Opowieść”

W czwartkowe popołudnie, 23 maja br., miała miejsce premiera ciekawego filmu animowanego pt. „Sandomierz Królewska Opowieść”, jej twórcami są trzej, młodzi i utalentowani sandomierzanie Mariusz i Grzegorz Bańkowscy oraz Adam Zwierzyk. Na premierę przybyli goście reprezentujący miejski samorząd, duchowieństwo, instytucje kultury, branżę turystyczną, a także rodzina i przyjaciele twórców.

Pokaz pięknej, historycznej opowieści o Sandomierzu poprzedził występ Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej z kasztelanem Karolem Burym na czele. Formacja zaprezentowała pokaz walk z udziałem białej broni oraz tańce dworskie. Następnie odbył się pokaz filmu. Animacja przedstawia dzieje Sandomierza zamknięte w 20 minutowej projekcji. Twórczy sandomierzanie, którzy zaangażowali się w realizację tej kreatywnej formy promocji miasta zaprezentowali dzieje królewskiego grodu od powstania pierwszej osady aż do czasów współczesnych. Zaawansowana animacja, wzbogacona narracją oraz efektami dźwiękowymi przenosi widza w odległe czasy, tworząc niepowtarzalny klimat.

Po projekcji zabrał głos Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który zwrócił uwagę przede wszystkim na fakt, że animacja ta wymaga od widza, szczególnie tego sandomierskiego „czucia klimatu” tej wyjątkowej opowieści. Gospodarz miasta podkreślił unikalny charakter tego obrazu, mówił także o tym, że film jest obowiązkową lekcją historii o Sandomierzu dla każdego odbiorcy, w każdym wieku. Burmistrz oddał głos twórcom filmu. Mariusz Bańkowski mówił o tym, że chciałby aby obraz miał wymiar edukacyjny oraz poznawczy. Żeby był skierowany do wielu różnych grup oraz żeby promował miasto w innowacyjny sposób. Adam Zwierzyk opowiedział widzom o procesie tworzenia obrazu, o tym że pomysł zrodził się w głowach przyjaciół 10 miesięcy temu i wówczas stworzyli scenariusz, z którym udali się do dr Romana Chyły. Następnie Grzegorz Bańkowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by film „Sandomierz Królewska Opowieść” trafił na ekrany. Jako ostatni wystąpił dr Roman Chyła, który mówił o istotności tego obrazu dla Sandomierza, wspomniał także jak ciekawy i dynamiczny przebieg miała współpraca z młodymi, kreatywnymi twórcami. Historyk zachęcał wszystkich do upowszechnienia tego obrazu i bycia jego ambasadorami, ze względu na jego edukacyjny wymiar.

Ostatnim punktem spotkania były rozmowy z twórcami.

ura-5894

ura-5899

ura-5985

ura-5942

ura-5947

ura-5949

Źródło: UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Posady Swoim Ludziom

tsa24.com3 lipca 2020

“Romantyczny Sandomierz” – Kino plenerowe pod gwiazdami

tsa24.com1 lipca 2020

Jarmark Jagielloński 2020 w dniach 4-5 lipca

tsa24.com1 lipca 2020

Odkomarzanie i odkleszczanie w Sandomierzu

tsa24.com30 czerwca 2020
klubińska

Sezon letni w Koprzywnicy rozpoczęty

tsa24.com30 czerwca 2020

Szansa na darmowy koncert gwiazd.

tsa24.com26 czerwca 2020

Wyprzedaże letnich kolekcji w VIVO! Stalowa Wola

tsa24.com25 czerwca 2020

“Bezpieczne wakacje w gminie Koprzywnica”

tsa24.com23 czerwca 2020

“Bitwa o Wozy” 2020 dla jednostek OSP

tsa24.com22 czerwca 2020