kultura i rozrywka

Premiera filmu „Sandomierz Królewska Opowieść”

Premiera filmu „Sandomierz Królewska Opowieść”

W czwartkowe popołudnie, 23 maja br., miała miejsce premiera ciekawego filmu animowanego pt. „Sandomierz Królewska Opowieść”, jej twórcami są trzej, młodzi i utalentowani sandomierzanie Mariusz i Grzegorz Bańkowscy oraz Adam Zwierzyk. Na premierę przybyli goście reprezentujący miejski samorząd, duchowieństwo, instytucje kultury, branżę turystyczną, a także rodzina i przyjaciele twórców.

Pokaz pięknej, historycznej opowieści o Sandomierzu poprzedził występ Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej z kasztelanem Karolem Burym na czele. Formacja zaprezentowała pokaz walk z udziałem białej broni oraz tańce dworskie. Następnie odbył się pokaz filmu. Animacja przedstawia dzieje Sandomierza zamknięte w 20 minutowej projekcji. Twórczy sandomierzanie, którzy zaangażowali się w realizację tej kreatywnej formy promocji miasta zaprezentowali dzieje królewskiego grodu od powstania pierwszej osady aż do czasów współczesnych. Zaawansowana animacja, wzbogacona narracją oraz efektami dźwiękowymi przenosi widza w odległe czasy, tworząc niepowtarzalny klimat.

Po projekcji zabrał głos Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który zwrócił uwagę przede wszystkim na fakt, że animacja ta wymaga od widza, szczególnie tego sandomierskiego „czucia klimatu” tej wyjątkowej opowieści. Gospodarz miasta podkreślił unikalny charakter tego obrazu, mówił także o tym, że film jest obowiązkową lekcją historii o Sandomierzu dla każdego odbiorcy, w każdym wieku. Burmistrz oddał głos twórcom filmu. Mariusz Bańkowski mówił o tym, że chciałby aby obraz miał wymiar edukacyjny oraz poznawczy. Żeby był skierowany do wielu różnych grup oraz żeby promował miasto w innowacyjny sposób. Adam Zwierzyk opowiedział widzom o procesie tworzenia obrazu, o tym że pomysł zrodził się w głowach przyjaciół 10 miesięcy temu i wówczas stworzyli scenariusz, z którym udali się do dr Romana Chyły. Następnie Grzegorz Bańkowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by film „Sandomierz Królewska Opowieść” trafił na ekrany. Jako ostatni wystąpił dr Roman Chyła, który mówił o istotności tego obrazu dla Sandomierza, wspomniał także jak ciekawy i dynamiczny przebieg miała współpraca z młodymi, kreatywnymi twórcami. Historyk zachęcał wszystkich do upowszechnienia tego obrazu i bycia jego ambasadorami, ze względu na jego edukacyjny wymiar.

Ostatnim punktem spotkania były rozmowy z twórcami.

ura-5894

ura-5899

ura-5985

ura-5942

ura-5947

ura-5949

Źródło: UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Z Lublina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

tsa24.com2 sierpnia 2021

Optymistyczny Jarmark – zaproszenie dla wystawców

tsa24.com2 sierpnia 2021

77. rocznicy Akcji “Burza” i Bitwy pod Pielaszowem

tsa24.com2 sierpnia 2021

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021

Nowe atrakcje Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

tsa24.com20 lipca 2021