W powiecie

Problem wybitnie polityczny, czyli budowa S- 74

Problem wybitnie polityczny, czyli budowa S- 74

Na ostatnim spotkaniu w starostwie kieleckim, poświęconym budowie drogi S-74 więcej było pesymistycznych głosów. I rzeczywiście perspektywa budowy tej drogi oddala się. Można zaryzykować pogląd, że jeżeli nie powstanie do roku 2025, to już może nigdy nie powstać. Do 2022 roku skończą się pieniądze unijne. Znalezienie miliardów złotych w zadłużonym i napiętym budżecie państwa będzie bardzo, bardzo trudne. By całą inicjatywę podtrzymać i sprawić, żeby była realnie do zrealizowania potrzeba trochę zmienienia poglądu na tę sprawę, jaki obecnie jest wśród zainteresowanych samorządów w województwie świętokrzyskim.

PROBLEM DWÓCH ALBO TRZECH WOJEWÓDZTW

Jak na razie najbardziej budową S-74 zainteresowane są samorządy z województwa świętokrzyskiego. Przy tak trudnym wyzwaniu są zbyt słabe, mają za małą siłę przebicia, żeby budowa S-74 stała się realna do 2025 roku. Konkurencja jest duża. Poszczególne województwa budują koalicje, lobbują we wszystkich instytucjach nawet w takich, które z infrastrukturą i drogownictwem nie bezpośrednio związku. Potrzeba pilnych działań, żeby w intensywne starania o powstanie S74 włączyły się samorządy z drugiej strony Wisły, czyli z województwa podkarpackiego. To wybitnie zadanie dla samorządów Sandomierza i powiatu sandomierskiego. Z powiatem tarnobrzeskim i gminami z tego powiatu nie powinno być problemów. Dla tych gmin, a nawet dla samego Tarnobrzega korzyści z budowy S-74 są oczywiste. Byłaby to jedyna droga tej klasy w powiecie i dawałaby szansę na szybkie połączenia niemal we wszystkich kierunkach. Trudniej może być z przekonaniem władz Stalowej Woli i Niska do zaangażowania się w intensywne starania w budowę S-74. Priorytetem dla tych miast i powiatów jest budowa S-19, a wraz z nią obwodnic Niska i Stalowej Woli. Ta sprawa jest w zasadzie „klepnięta”, ale może istnieć obawa, że w ministerstwach i innych instytucjach odpowiedzialnych za budowę dróg, mogą uznać, że budowa prawie w tym samym czasie i miejscu dwóch dróg ekspresowych, to za dużo. Pewnie nie obyłoby się bez protestów innych samorządów, które przez to straciłyby szansę na budowę swoich „ekspresówek”. Należy również pomyśleć o zaangażowaniu samorządów z województwa łódzkiego, ale to już rola głównie Kielc.

BEZ POLITYKI NIE DA RADY

Nie wolno zapominać, że o sukcesie w takich sprawach decyduje przełożenie na rząd i parlament. Jeżeli samorządy maja bliskie relacje z partiami rządzącymi to szanse rosną. Jeżeli wywodzą się z partii opozycyjnych, to szanse są małe, a nawet w pewnych sytuacjach należy spodziewać się działań wręcz sabotujących starania partyjnie „nie swoich” samorządów. Z tego powodu porozumienie z samorządami z województwa podkarpackiego jest konieczne, ponieważ w wielu z nich rządzą ludzie powiązani z PiS i mający silne przełożenie na rząd, parlament i struktury tej partii. Wiadomo, że wiele świętokrzyskich samorządów kojarzonych jest z PSL-em i to co najmniej nie będzie ułatwiać skutecznego lobbingu. Nie ma jednak innego wyjścia i trzeba jak najszybciej szukać porozumienia. Pewnym jest, że na przykład opinia publiczna w Stalowej Woli jest bardzo zainteresowana powstaniem S-74, co w perspektywie wyborów ułatwi nakłonienie władz tego miasta do podjęcia rozmów. Oczywiście trzeba sprawę medialnie nagłośnić. W tym celu może przedstawiciele sandomierskiego samorządu oficjalnie wystąpiliby do samorządów powiatów stalowowolskiego i niżańskiego z propozycją współpracy w doprowadzeniu do budowy S-74. Na pewno trzeba się spieszyć. decyzje o budowie dróg ekspresowych, to procesy wieloletnie. Decyzje, które w tych sprawach zapadają bardzo trudno zmienić. Podobnie jest z finansami, których zawsze jest za mało. dlatego Panie Burmistrzu, Panie Starosto Panie pośle do dzieła, trudnego, ale sami najlepiej wiecie jak potrzebnego.

Grzegorz Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

Uroczyste otwarcie Żłobka „Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com15 października 2021

Gloria Artis dla Andrzeja Cebuli

tsa24.com13 października 2021

Wypadek ciągnika rolniczego w miejscowości Pęczyny

tsa24.com12 października 2021