
Seniorzy otrzymali “Koperty życia”, zapoznali się z profilaktyką przeciwpożarową i sposobami uniknięcia kradzieży “na wnuczka”. Z inicjatywy Sandomierskiej Rady Seniorów odbyło się wczoraj pierwsze spotkanie dla mieszkańców miasta.
St. post. Beata Lipiarz z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu podczas spotkania przestrzegła seniorów przed oszustami podającymi się za wnuczka czy innego członka rodziny, pracownika administracji, hydraulika, elektryka czy osoby wykonujące zawody zaufania publicznego. Poinformowała aby pod żadnym pozorem nie przelewać pieniędzy telefonującym i informować policje o wszystkich niepokojących telefonach. W ubiegłym roku na terenie powiatu sandomierskiego policja zarejestrowała 6 prób takich wyłudzeń, z czego dwie osoby uległy manipulacji oszustów i przekazały im swoje oszczędności.
Następnie Kpt. Sylwester Kochanowicz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu omówił zagrożenia jakie niesie ze sobą tlenek węgla, czyli inaczej czad. Opowiedział o tym, jak należy zachować się w przypadku awarii awariami instalacji grzewczych oraz zapoznał seniorów z profilaktyką przeciwpożarową.
Podczas spotkania burmistrz Marek Bronkowski wręczył wszystkim uczestnikom “Koperty Życia” z kartą zawierającą formularz z krótkim opisem historii choroby, listą zażywanych leków, danymi chorego oraz kontaktem do lekarza prowadzącego, a także danymi kontaktowymi najbliższych członków rodziny. Posiadanie tej karty w domu to ogromna pomoc w podjęciu natychmiastowej pomocy medycznej przez ratowników i lekarzy, którzy przyjeżdżają na interwencję do chorego. To szczególnie ważne w przypadku seniorów, którzy mieszkają sami. Kartę należy przechowywać ją np. w lodówce oznaczonej charakterystyczną naklejką lub w innym, łatwo dostępnym miejscu. Naklejka jest dołączona do koperty.
Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat i nie byli obecni podczas pierwszego spotkania mogą odebrać “Karty Życia” w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, po okazaniu dowodu tożsamości, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
Spotkania będą odbywały się cyklicznie w każdy ostatni poniedziałek miesiąca w Ratuszu Miejskim w Sandomierzu. Kolejnym tematem będzie ekologia.
Kinga Kędziora – Palińska
Facebook
RSS