kultura i rozrywka

Proletaryat zagra w Sandomierzu

Proletaryat zagra w Sandomierzu

Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza na koncert legendarnego zespołu Proletaryat, który odbędzie się 10 marca br., o godz. 20.00 w Lapidarium  pod Ratuszem. 

Bilety:
– 30 zł – przedsprzedaż (wyłącznie rezerwacja telefoniczna)
– 40 zł – w dniu koncertu.

Bilety sprzedawane są wyłącznie w dniu koncertu. W przypadku  wcześniejszej rezerwacji telefonicznej w cenie 30 zł, w przypadku braku rezerwacji w cenie 40 zł. Telefoniczna rezerwacja biletów w cenie przedsprzedażowej codziennie w Centrum Informacji Turystycznej, tel. 15/ 644 61 05.

Proletaryat powstał w Pabianicach w listopadzie 1987 roku, utworzony  przez Tomasza “Oleya” Olejnika Dariusza “Kacpra” Kacprzaka i Jarosława  “Siemiona” Siemienowicza. Pierwszym perkusistą formacji został Robert Szymański.

plakat proletariat

Dzięki prostej muzyce gitarowej mocno osadzonej w tradycji punk rocka  lat 70 oraz tekstom opisującym problemy, z jakimi na co dzień borykają się szarzy, zwyczajni ludzie grupa szybko zdobyła zaufanie punkowej publiczności. Pierwszy koncert odbył się w maju 1988 r. na jednym z lokalnych przeglądów. Wkrótce Proletaryat został zakwalifikowany do konkursu Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. W 1988 roku nagrane zostaje demo zatytułowane ‘Revolt’, które wydano w niezależnej firmie Kaszana Warsaw Factory, a podobno nawet i za granicą. Wydawnictwo zainteresowało znanego realizatora dźwięku Andrzeja Puczyńskiego (ex-Exodus), skłaniając go do zaproponowania grupie rejestracji płyty. W trakcie sesji Proletaryat pojechał do Jarocina, skąd wywiózł nagrody publiczności i dziennikarzy. To był pierwszy Jarocin z nową nagroda jury, którą dostał Closterkeller, dlatego później pojawiły się delikatne spory na temat, kto tak naprawdę wygrał. Potem – zdaje się, że do ostatniego festiwalu, Proletaryat grał w Jarocinie jako gość.

W grudniu roku 1990 zespół uczestniczył w ‘Zadymie’ na warszawskim Torwarze, w październiku 1991 r. wystąpił w Poznaniu (co udokumentowała kaseta ‘Proletaryat In Concert’ wypełniona kompozycjami z dwóch poprzednich płyt). Miesiąc później zadebiutował na katowickich Odjazdach, które odwiedzał jeszcze trzykrotnie. Do Jarocina w następnym roku pojechał już bez perkusisty Z. Marczyńskiego, którego wymienił Piotr “Zwierz” Pniak (ur. 31. 03. 1971 r.). Z nowym perkusistą grupa brała udział w trasach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w styczniu 1993 r. występując w poznańskim finale. W marcu 93 Proletaryat nagrał (z gościnnym udziałem gitarzysty Kobranocki Adama “Burzy” Burzyńskiego) album ‘Czarne szeregi’. Płyta jest w zasadzie podporządkowana jednej idei. Teksty charakteryzowały się bezpośredniością wypowiedzi – krytykując instytucję Kościoła (‘Czarne szeregi’, ‘Co jest’), piętnując bezmyślność władz (‘Wystarczy iskra’), czy też komentując wojenną sytuację w Jugosławii (‘W imię nieważnych spraw’). Jest to płyta z potężnie brzmiącymi gitarami i wyjątkowo mocno śpiewającym Oleyem.

Po wydaniu ‘Czarnych szeregów’ Proletaryat ruszył wraz z Vaderem w trasę wiodącą po klubach największych miast Polski. Mimo swej odrębności stylistycznej obie grupy spotykały się ze znakomitym przyjęciem. Tournee to zaowocowało albumem ‘Live 93’, wydanym na początku 1994 roku (przez firmę, której współwłaścicielem był Kuba Płucisz z IRY). W dopełniającym ówczesny koncertowy program Proletaryatu ‘No Woman No Cry’ Boba Marleya zaśpiewali w chórkach Peter i Docent z Vadera.

W listopadzie 1994 ukazał się album ‘IV’. Płyta przyniosła utwory powolniejsze i cięższe, przekraczające granice heavy metalu, nadal
jednak posiadające wyraźnie zarysowaną linię melodyczną. Największym powodzeniem z ‘IV’ cieszyła się pierwsza w dorobku Proletaryatu ballada ‘Przemijanie’. Zwracał również uwagę rapowany utwór ‘Na wznak’. Po wydaniu płyty grupa odbyła grudniowe tournee razem z zespołem Gdzie Cikwiaty. W październiku 1995 r. do zespołu powrócił R. Szymański. I już z nowym-starym perkusistą, a także z gitarzystą Piotrem Zalewskim Proletaryat w pięcioosobowym składzie wziął udział w Odjazdach oraz pojechał w trasę jako gość Vadera (obok Sweet Noise i Testora. Z początkiem 1996 roku R. Szymański i P. Pniak zamienili się miejscami, a ponadto odszedł P. Zalewski – w związku z czym Proletaryat powrócił do rozmiaru kwartetu. Jesienią tegoż roku ukazała się płyta ‘Zuum – pod względem stylistycznym zbliżona do ‘Czarnych szeregów’, zaś pod względem brzmieniowym do ‘IV’. Pod koniec roku 1996 P. Pniaka zastąpił Robert
“Mały” Hajduk.W 1999 r. ukazał się album ‘Made In U.S.A.’, na którym zespół powrócił do punk rocka. W trakcie sesji nagraniowej z zespołem współpracował gitarzysta Ireneusz “Zuba” Zugaj (eks-Squaw). Zuba odszedł z zespołu w październiku 2003 roku.

Dyskografię Proletaryatu uzupełnia składanka ‘The Best Of…’ wydana w 1997 r. z okazji dziesięciolecia grupy, zawierająca wybór najsłynniejszych;-) utworów, uzupełnionych dwoma odrzutami z sesji Zuum (‘U mnie dobrze’ i ‘Nie w głowę’).

W listopadzie 2003 roku, z okazji 15-lecia zespołu, ukazał się absolutny unikat – reedycja płyty ‘Revolt’. Na CD znalazły się utwory nagrane 14
lat temu, a także nigdzie nie publikowany materiał nagrany w ostatnim czasie. ‘CD REVOLT’ wydany został własnym sumptem z ogromną pomocą przyjaciół i życzliwych ludzi, bez których projekt ten nigdy by się nie udał.

Dyskografię zespołu uzupełniają kolejno: 2006 – płyta ‘Rec/Recycling’ 2010 – płyta ‘Prawda’. Płyta w najdrobniejszych szczegółach oddaje, to co w nas samych jest najbardziej istotne, najbardziej ukryte i najbardziej ludzkie. To jak najprawdziwsza ‘Prawda’ o nas samych… (cyt.
Oley) 13 kwietnia 2015 roku nakładem Agencji Artystycznej MTJ ukazał się przedostatni jak dotąd album zespołu zatytułowany Oko za oko. Płytę promował singel „Nie wyrażam zgody”[3]. Tomasz “Oley” Olejnik (vocals 1987-now) Dariusz “Kacper” Kacprzak (bass 1987-now) Robert “Mały” Hajduk (drums 1996-now) Wiktor Daraszkiewicz (guitar 2008-now) ex- Rezerwat.
Źródło: Sandomierskie Centrum Kultury

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Oświadczenie burmistrza w sprawie Szkoły Podstawowej NR2

tsa24.com6 marca 2021

131.rocznica urodzin Honorowego Obywatela miasta Sandomierz

tsa24.com5 marca 2021

Plac zabaw i siłownia zewnętrzna powstaną w Łukawie

tsa24.com5 marca 2021

Pierwsze Ogólnopolskie Dyktando na Dzień Kobiet

tsa24.com4 marca 2021

Przyznano tytuł Sandomierzanina roku 2020

tsa24.com2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

tsa24.com1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

tsa24.com1 marca 2021

Dzień Kobiet w Sandomierzu z koncertem życzeń

tsa24.com23 lutego 2021

Dzień Języka Ojczystego z sandomierskimi premierami książkowymi

tsa24.com22 lutego 2021