W Sandomierzu

Prywatne wysypisko śmieci na Starówce

Prywatne wysypisko śmieci na Starówce

Tuż przy Bramie Opatowskiej, na posesji położonej przy ul. Żydowskiej w Sandomierzu znajduje się ogromne, kilkumetrowe wysypisko śmieci, po którym biegają szczury. Mieszkańcy i turyści przychodzą oglądać tą nietypową dla miasta „atrakcję”.

Śmieci gromadzi współwłaścicielka kamienicy, odpady składuje na własnym terenie . Spory o zlikwidowanie stosów odpadów trwają już piąty rok. Ilość śmieci jest tak duża, że budynek jest wręcz okopany odpadami. Sąsiedzi poinformowali nas, że niejednokrotnie widzą jak kobieta wynosi worki z pobliskiej wiaty śmietnikowej i zabiera na własne podwórko.

Problem pojawił się w 2012 roku, wtedy miała miejsce pierwsza kontrola Straży Miejskiej na posesji. Wizje odbywały się wielokrotnie, ostatnia miała miejsce latem 2016 r. Kobieta została ukarana kilkoma mandatami karnymi i grzywną. Sąd Rejonowy w Sandomierzy wydał wyroki nakazowe w październiku 2015 r., kolejny we wrześniu 2016 r. Nie przyniosło to żadnego efektu, ponieważ ilość śmieci jest coraz większa, obecnie przypomina okopy, miedzy którymi trzeba przejść aby dostać się do kamienicy. Magistrat poinformował nas, że Wydział Nadzoru Komunalnego wszczął 31 stycznia br. ostateczne postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nie przeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. 14 marca będą prowadzone oględziny miejsca zdarzenia. Władze miasta zapowiadają, że jeśli właścicielka posesji nie ustosunkuje się do wydanego nakazu i nie pozbycie się wysypiska, miasto usunie śmieci, a kobieta zostanie obciążona kosztami.

-Musimy doprowadzić do usunięcia tych śmieci, ale to bardzo skomplikowana sprawa. Jeśli usuniemy odpady bez zgody właścicielki, może ona oskarżyć gminę o kradzież. Jej zdaniem to są bardzo wartościowe rzeczy, poza tym znajdują się na jej prywatnej posesji – powiedziała Katarzyna Zioło, asystent burmistrza.

W okresie jesienno – zimowym wysypisko nie jest aż tak uciążliwe dla mieszkańców jak wiosną czy latem, kiedy wysokie temperatury sprawiają, że odpady się rozkładają i powodują bardzo nieprzyjemny zapach. Zjawisku towarzyszą chmary much, mysz i szczurów. Leszek Zbrojkiewicz , Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Sandomierzu informuje, że Sanepid trzyma rękę na pulsie i monitoruje zanieczyszczenia, do tej pory zagrożenie epidemiologiczne wywołane prywatnym wysypiskiem śmieci na ul. Żydowskiej nie miało miejsca, ale cały czas stwarza takie niebezpieczeństwo.

– Sanepid wspólnie z władzami miasta i Strażą Miejską przeprowadził wizję lokalną na tym terenie w kwietniu 2015 roku. Zgodnie z przepisami przekazaliśmy tą sprawę do Urzędu Miejskiego. Od tego czasu nie otrzymaliśmy kolejnego zgłoszenia od współwłaścicieli nieruchomości ani urzędników, ale nasza stacja cały czas pełni nadzór przeciwepidemiczny na terenie całego powiatu. Każde nielegalne wysypisko śmieci może stwarzać zagrożenie epidemiologiczne, zwłaszcza w przypadku gdy jest wysoka temperatura, a w śmieciach mogą być rozkładające się odpady organiczne. Jest to zagrożenie przede wszystkim dla ludzi ale również dla środowiska -powiedział Leszek Zbrojkiewicz.

 IMG_0021 (Kopiowanie)

IMG_0030 (Kopiowanie)

Kinga Kędziora – Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Podziękowania dla partnerów akcji Sandomierscy KREWni z Wyboru

tsa24.com9 czerwca 2021

Otwarcie “Sandomierskiego Saloniku”

tsa24.com9 czerwca 2021

Łąka przy ul. Słonecznej w Parku Piszczele

tsa24.com9 czerwca 2021

Rusza rozbudowa mostu w Sandomierzu

tsa24.com8 czerwca 2021

Piknik „Klimontów dla Bartusia”

tsa24.com7 czerwca 2021

Mobilne Gminne Biuro Spisowe wyruszyło na ulice Sandomierza

tsa24.com4 czerwca 2021

Sukcesy sandomierskich akrobatek w Zblewie

tsa24.com2 czerwca 2021

Powitanie nowego dyrektora Muzeum w Sandomierzu

tsa24.com1 czerwca 2021

Mieszkanie chronione oddane do użytku po remoncie

tsa24.com1 czerwca 2021