W Sandomierzu

Prywatne wysypisko śmieci na Starówce

Prywatne wysypisko śmieci na Starówce

Tuż przy Bramie Opatowskiej, na posesji położonej przy ul. Żydowskiej w Sandomierzu znajduje się ogromne, kilkumetrowe wysypisko śmieci, po którym biegają szczury. Mieszkańcy i turyści przychodzą oglądać tą nietypową dla miasta „atrakcję”.

Śmieci gromadzi współwłaścicielka kamienicy, odpady składuje na własnym terenie . Spory o zlikwidowanie stosów odpadów trwają już piąty rok. Ilość śmieci jest tak duża, że budynek jest wręcz okopany odpadami. Sąsiedzi poinformowali nas, że niejednokrotnie widzą jak kobieta wynosi worki z pobliskiej wiaty śmietnikowej i zabiera na własne podwórko.

Problem pojawił się w 2012 roku, wtedy miała miejsce pierwsza kontrola Straży Miejskiej na posesji. Wizje odbywały się wielokrotnie, ostatnia miała miejsce latem 2016 r. Kobieta została ukarana kilkoma mandatami karnymi i grzywną. Sąd Rejonowy w Sandomierzy wydał wyroki nakazowe w październiku 2015 r., kolejny we wrześniu 2016 r. Nie przyniosło to żadnego efektu, ponieważ ilość śmieci jest coraz większa, obecnie przypomina okopy, miedzy którymi trzeba przejść aby dostać się do kamienicy. Magistrat poinformował nas, że Wydział Nadzoru Komunalnego wszczął 31 stycznia br. ostateczne postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nie przeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. 14 marca będą prowadzone oględziny miejsca zdarzenia. Władze miasta zapowiadają, że jeśli właścicielka posesji nie ustosunkuje się do wydanego nakazu i nie pozbycie się wysypiska, miasto usunie śmieci, a kobieta zostanie obciążona kosztami.

-Musimy doprowadzić do usunięcia tych śmieci, ale to bardzo skomplikowana sprawa. Jeśli usuniemy odpady bez zgody właścicielki, może ona oskarżyć gminę o kradzież. Jej zdaniem to są bardzo wartościowe rzeczy, poza tym znajdują się na jej prywatnej posesji – powiedziała Katarzyna Zioło, asystent burmistrza.

W okresie jesienno – zimowym wysypisko nie jest aż tak uciążliwe dla mieszkańców jak wiosną czy latem, kiedy wysokie temperatury sprawiają, że odpady się rozkładają i powodują bardzo nieprzyjemny zapach. Zjawisku towarzyszą chmary much, mysz i szczurów. Leszek Zbrojkiewicz , Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Sandomierzu informuje, że Sanepid trzyma rękę na pulsie i monitoruje zanieczyszczenia, do tej pory zagrożenie epidemiologiczne wywołane prywatnym wysypiskiem śmieci na ul. Żydowskiej nie miało miejsca, ale cały czas stwarza takie niebezpieczeństwo.

– Sanepid wspólnie z władzami miasta i Strażą Miejską przeprowadził wizję lokalną na tym terenie w kwietniu 2015 roku. Zgodnie z przepisami przekazaliśmy tą sprawę do Urzędu Miejskiego. Od tego czasu nie otrzymaliśmy kolejnego zgłoszenia od współwłaścicieli nieruchomości ani urzędników, ale nasza stacja cały czas pełni nadzór przeciwepidemiczny na terenie całego powiatu. Każde nielegalne wysypisko śmieci może stwarzać zagrożenie epidemiologiczne, zwłaszcza w przypadku gdy jest wysoka temperatura, a w śmieciach mogą być rozkładające się odpady organiczne. Jest to zagrożenie przede wszystkim dla ludzi ale również dla środowiska -powiedział Leszek Zbrojkiewicz.

 IMG_0021 (Kopiowanie)

IMG_0030 (Kopiowanie)

Kinga Kędziora – Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021