W Sandomierzu

Przekazali księgozbiór z prywatnej biblioteki śp. Zbigniewa Kabaty

Przekazali księgozbiór z prywatnej biblioteki śp. Zbigniewa Kabaty

W sandomierskim Ratuszu odbyła się uroczystość przekazania pamiątek po śp. ppor. AK / ppłk. Zbigniewie Kabacie (1924-2014) –  żołnierzu oddziału „Jędrusie” i 2. PP Leg. Armii Krajowej  oraz Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu miejskiego, sandomierscy radni, przedstawiciele jednostek kulturalnych w Sandomierzu, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy miasta. Sandomierski samorząd reprezentował Marek Bronkowski, który wraz z Barbarą Rożek Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Kazimierzem Brusiło Wiceprezesem Kongresu Polonii Kanadyjskiej podpisali dokumenty przekazania pamiątek po śp. Zbigniewie Kabacie. Spory udział w przekazania pamiątek miała dr Danuta Paszkowska polonistka z Collegium Gostomianum, autorka książki o twórczości poetyckiej Z. Kabaty. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Oprócz formalności związanych z przekazaniem zbiorów, w ciekawy sposób dyskutowano o autorze, jego życiu, twórczości oraz związku z Sandomierzem, który był dla niego wyjątkowym miejscem. Wydarzenie zwieńczyło odczytanie słynnego wiersza śp. Zbigniewa Kabaty pt. „Armia Krajowa”.

ura-0097

Podczas wojny Zbigniew Kabata był redaktorem, drukarzem oraz kolporterem prasy podziemnej “Odwet”. W czasach walki partyzanckiej był oficerem Armii Krajowej w oddziale partyzanckim „Jędrusie” na ziemi sandomierskiej i tarnobrzeskiej. W akcji „Burza” służył w 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, ponadto uczestniczył w wielu akcjach dywersyjnych, potyczkach oraz bitwach partyzanckich. W 1945 roku Zbigniew Kabata ścigany był przez NKWD i UB, po czym dotarł do II Korpusu WP we Włoszech. W latach 1948-1951 służył na kutrze rybackim jako rybak dalekomorski w Szkocji. Zbigniew Kabata napisał ok. 150 prac naukowych z zakresu parazytologii, które zostały wydane w 15 krajach w różnych językach świata. W latach wojny pisał pieśni oraz wiersze partyzanckie. Wśród ponad 50 wierszy opowiadających głównie o bohaterskiej walce i składających hołd poległym żołnierzom Armii Krajowej, w 1964 roku napisał wiersz “Armia Krajowa” będący hymnem środowisk żołnierzy AK. Wiersz ten jest wielokrotnie cytowany we fragmentach na wielu Pomnikach Armii Krajowej.

ura-0060

Za szczególny wkład wniesiony do światowej nauki został odznaczony przez Kanadyjskie Towarzystwo Zoologiczne Wardle Medal, przez Polskie Towarzystwo Parazytologicz­ne Medalem im. Konstantego Janickiego, przez Instytut Rybacki w Gdyni Medalem im. Prof. Kazimierza Demela (1998). W 1999 roku Rada Miasta Sandomierza nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. 29 lipca 2007 roku ppłk Zbigniew Kabata otrzymał najwyższe kanadyjskie odznaczenie państwowe Order of Canada Member (C.M.). Zmarł 4 lipca 2014 w wieku 90 lat.

ura-0059

ura-0058

źródło: UM Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Kolejny “Domek – Hotel dla Owadów” w Parku Piszczele

tsa24.com6 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu- podsumowanie

tsa24.com4 maja 2021

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Symboliczne obchody świąt majowych w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021