W Sandomierzu

Przekazali księgozbiór z prywatnej biblioteki śp. Zbigniewa Kabaty

Przekazali księgozbiór z prywatnej biblioteki śp. Zbigniewa Kabaty

W sandomierskim Ratuszu odbyła się uroczystość przekazania pamiątek po śp. ppor. AK / ppłk. Zbigniewie Kabacie (1924-2014) –  żołnierzu oddziału „Jędrusie” i 2. PP Leg. Armii Krajowej  oraz Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu miejskiego, sandomierscy radni, przedstawiciele jednostek kulturalnych w Sandomierzu, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy miasta. Sandomierski samorząd reprezentował Marek Bronkowski, który wraz z Barbarą Rożek Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Kazimierzem Brusiło Wiceprezesem Kongresu Polonii Kanadyjskiej podpisali dokumenty przekazania pamiątek po śp. Zbigniewie Kabacie. Spory udział w przekazania pamiątek miała dr Danuta Paszkowska polonistka z Collegium Gostomianum, autorka książki o twórczości poetyckiej Z. Kabaty. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Oprócz formalności związanych z przekazaniem zbiorów, w ciekawy sposób dyskutowano o autorze, jego życiu, twórczości oraz związku z Sandomierzem, który był dla niego wyjątkowym miejscem. Wydarzenie zwieńczyło odczytanie słynnego wiersza śp. Zbigniewa Kabaty pt. „Armia Krajowa”.

ura-0097

Podczas wojny Zbigniew Kabata był redaktorem, drukarzem oraz kolporterem prasy podziemnej „Odwet”. W czasach walki partyzanckiej był oficerem Armii Krajowej w oddziale partyzanckim „Jędrusie” na ziemi sandomierskiej i tarnobrzeskiej. W akcji „Burza” służył w 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, ponadto uczestniczył w wielu akcjach dywersyjnych, potyczkach oraz bitwach partyzanckich. W 1945 roku Zbigniew Kabata ścigany był przez NKWD i UB, po czym dotarł do II Korpusu WP we Włoszech. W latach 1948-1951 służył na kutrze rybackim jako rybak dalekomorski w Szkocji. Zbigniew Kabata napisał ok. 150 prac naukowych z zakresu parazytologii, które zostały wydane w 15 krajach w różnych językach świata. W latach wojny pisał pieśni oraz wiersze partyzanckie. Wśród ponad 50 wierszy opowiadających głównie o bohaterskiej walce i składających hołd poległym żołnierzom Armii Krajowej, w 1964 roku napisał wiersz „Armia Krajowa” będący hymnem środowisk żołnierzy AK. Wiersz ten jest wielokrotnie cytowany we fragmentach na wielu Pomnikach Armii Krajowej.

ura-0060

Za szczególny wkład wniesiony do światowej nauki został odznaczony przez Kanadyjskie Towarzystwo Zoologiczne Wardle Medal, przez Polskie Towarzystwo Parazytologicz­ne Medalem im. Konstantego Janickiego, przez Instytut Rybacki w Gdyni Medalem im. Prof. Kazimierza Demela (1998). W 1999 roku Rada Miasta Sandomierza nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. 29 lipca 2007 roku ppłk Zbigniew Kabata otrzymał najwyższe kanadyjskie odznaczenie państwowe Order of Canada Member (C.M.). Zmarł 4 lipca 2014 w wieku 90 lat.

ura-0059

ura-0058

źródło: UM Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021