
Już po raz 24. odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na sandomierskich nekropoliach. Zbiórki potrwają do 2 listopada.
250 wolontariuszy kwestuje na trzech cmentarzach w Sandomierzu: katedralnym, komunalnym i świętopawelskim. Kwestujący, to oprócz członków Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, również nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Sandomierzu. Tradycyjnie już do akcji przyłączają się nauczyciele w Collegium Gostomianum wraz z uczniami z tej placówki, a także młodzież Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu.
Zarówno Cmentarz Katedralny jak i Świetopawelski są jednymi z najstarszych i najcenniejszych, zachowanych w tak dobrym stanie polskich nekropolii. Renowacja i zachowanie dobrej kondycji zabytkowych grobowców znajdujących się na tych cmentarzach wymaga wielkich nakładów finansowych. Działania Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego opierają się głównej mierze na publicznej zbiórce pieniędzy podczas kwest, stowarzyszenie otrzymuje również darowizny.
Szczególną opieką otoczony jest cmentarz katedralny, najstarsza nekropolia w mieście założona w 1792 r. 18 października 1989r. został on wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się na nim ponad 300 zabytkowych grobowców, w tym 200 pochodzi sprzed I wojny światowej. Najstarsze nagrobki datowane są na rok 1804 i 1806.
Kwesty mają na celu zbieranie środków na renowację nagrobków. W ostatnim czasie odnowiono trzy z nich, pochodzące z XIX. Renowacji poddano również zabytkową figurę papieża św. Aleksandra znajdującą się na Placu św. Wojciecha. Odrestaurowano już około 100 nagrobków. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w kwestowaniu wzięło udział 248 wolontariuszy, a dochód z kwesty wyniósł 13 289 zł.
W poniedziałek i wtorek kwestujący będą zbierać pieniądze do puszek na sandomierskich cmentarzach w godz. 9.00-16.00, w środę 10.00-16.00.
Kinga Kędziora- Palińska
Facebook
RSS