W Sandomierzu

Remont na cmentarzu katedralnym

Remont na cmentarzu katedralnym

Wczoraj rozpoczęły się prace przy odtworzeniu alejek w lewej części cmentarza katedralnego w Sandomierzu. Koszt tego przedsięwzięcia to blisko 120 sto tys. zł.

Miasto przekazało na ten cel 50 tys. zł, reszta pieniędzy pochodzi ze środków parafii Św. Józefa w Sandomierzu. Wykonawcą jest Firma Handlowo- Usługowa „Gotar”, a inspektorem nadzoru budowlanego Tomasz Rabęda. Prace potrwają kilka tygodni, w zależności od warunków atmosferycznych.

dscf4117

-Wyrażam ogromną wdzięczność miastu za okazaną nam pomoc i zainteresowanie. Nie moglibyśmy podjąć tego przedsięwzięcia bez wsparcia finansowego ze strony urzędu. Razem z burmistrzem zachęcam właścicieli grobowców, w otoczeniu których brakuje utwardzonych alejek aby włączyli się w tę inwestycję – powiedział ks. Jerzy Dąbek, proboszcz Parafii Św. Józefa

Pierwsza część robót obejmuje lewą część cmentarza, w kierunku sądu. Celem jest odtworzenie ścieżki wiodącej do źródła z wodą oraz utwardzenie alejki biegnącej wzdłuż tej części cmentarza. Drugi front tegorocznych robót obejmie alejkę w prawej części, prowadzącą w kierunku śmietnika oraz bocznego wejścia od strony biblioteki miejskiej. Firma zainstaluje również kanalizację deszczową, aby zabezpieczyć cmentarz i grobowce przed nadmiarem wody i błota, z którymi dotychczas się borykano.

dscf4119

Jak podkreśla ks. Jerzy Dąbek, dużym utrudnieniem podczas prac będzie zrywanie kostki oraz płyt, ułożonych samowolnie przez właścicieli grobowców.

Przypomnijmy, że Cmentarz Katedralny w Sandomierzu  został założony w 1792 roku i jest jednym z najstarszych w Polsce. Na jego terenie znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, w tym ponad 200 sprzed I wojny światowej. Najstarsze pochodzą z 1804 i 1806 roku. Od 17 października 1989r. Cmentarz Katedralny widnieje w rejestrze zabytków. M.in. z tego względu wykonawca nie może używać przy pracy ciężkiego sprzętu. Przy odtwarzaniu alejek w grę wchodzi tylko praca ręczna, która nie zagraża w żaden sposób zabytkowym grobowcom.

cmentarz-katedralny-1

cmentarz-katedralny-2

cmentarz-katedralny-3

cmentarz-katedralny-4

cmentarz-katedralny-5

cmentarz-katedralny-6

cmentarz-katedralny-7

cmentarz-katedralny-8

cmentarz-katedralny-9

Kinga Kędziora Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021

Łączy nas Wisła i San – wielkie sprzątanie

tsa24.com10 maja 2021

Nowe inwestycje w Sandomierzu

tsa24.com10 maja 2021

Setki Motocyklistów pakowało kolejną walizkę z milionami dla Bartusia

tsa24.com10 maja 2021

Kolejny “Domek – Hotel dla Owadów” w Parku Piszczele

tsa24.com6 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu- podsumowanie

tsa24.com4 maja 2021