
28 sierpnia z placu przed Urzędem Gminy w Łoniowie do Kościoła św. Mikołaja przemaszerował Dożynkowy Korowód. Po dożynkowej mszy świętej Korowód przeszedł na scenę GOK, gdzie Starosta Sandomierski Stanisław Masternak i Wójt Gminy Łoniów- Szymon Kołacz uroczyście otworzyli tegoroczne dożynki powiatowe.
Oprócz gospodarzy i starostów obecni byli również Przewodniczący Rady Gminy w Łoniowie – Antoni Szpak, przedstawiciele samorządu terytorialnego, „Zasłużony dla Powiatu Sandomierskiego”- Mieczysław Twaróg, poseł na sejm Marek Kwitek oraz wielu innych gości, m.in. z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Przyjechały także delegacje z Białorusi i Ukrainy, którzy dziękowali za wsparcie jakie otrzymali m.in. dzięki inicjatywie Szymona Kołacza. Zagraniczni goście na dowód przyjaźni otrzymali w prezencie mini- wieńce dożynkowe. Delegacji z Ukrainy złożono życzenia pokoju i sąsiedzkiej atmosfery.
Poseł Marek Kwitek obiecywał obecnym w Łoniowie rolnikom: Zmiany prawne muszą wpłynąć na polepszenie sytuacji polskiej wsi. Chcemy stworzyć wspólne porozumienie i przeanalizować jaka perspektywa, jakie cele i strategie działania mogą poprawić tę sytuację. Ważna jest także sprawa bezpośredniej sprzedaży. Dlaczego rolnik niemiecki, francuski ma takie możliwości? A my będąc w Unii na równych zasadach takich możliwości nie mamy? Pracujemy nad ustawą, która to zmieni. Pamiętamy też o problemie nieuczciwej sprzedaży.
Podczas uroczystego otwarcia podsumowano powiatowy konkurs „Piękna i Bezpieczna Zagroda- Przyjazna Środowisku w 2016r” oraz wręczono nagrody: I miejsce- Jolanta i Mariusz Chmiel, Skrzypaczowice- Gmina Łoniów, II miejsce- Marta Gawron, Przez Wody- Gmina Wilczyce, III miejsce- Alicja Wiśniowska, Słupcza- Gmina Dwikozy.
Można było podziwiać wieńce, jakie przygotowali mieszkańcy Sandomierza, Koprzywnicy, Zawichostu, Klimontowa, Łoniowa, Obrazowa, Samborca oraz Wilczyc.
Po zakończeniu uroczystego otwarcia i przemówień gości rozpoczęto część artystyczną. Jak nakazuje ludowa tradycja, wszystkie wieńce należało zaprezentować „ośpiewać i obtańcować”. Nie zabrakło więc przyśpiewek i tańców ludowych podczas występów gminnych zespołów. Pierwsi wystąpili gospodarze- mieszkańcy Łoniowa, którzy przygotowując się do tegorocznych dożynek uczestniczyli w projekcie „Dożynki czy okrężne”- Dawne zwyczaje i obrzędy budujące więzi społeczne na sandomierskiej wsi. Projekt był realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie w ramach programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarsko-polskiego programu współpracy z innymi krajami członkowskimi UE. Realizowano warsztaty etnograficzne „Od kłosa do bochenka”- tradycyjne metody koszenia i zbierania zboża i mielenie go na mąkę. Tradycyjne metody wypiekania chleba na zakwasie, przyśpiewki i pieśni żniwne wraz z nauką obtańczenia wieńca. Kolejno prezentowały się wszystkie gminy.
Genowefa Pigwa rozpoczęła Łoniowską Biesiadę Dożynkową, podczas której zorganizowano widowiskowe pieczenie chleba. Gwiazdami wieczoru był zespół „Mafia” i „Masters”. Po pokazie sztucznych ogni trwała zabawa taneczna z zespołem „Projekt Band”, która zakończyła Powiatowe Święto Plonów 2016.
Małgorzata Maj
Facebook
RSS