Fotorelacje

Rolnicy dziękowali za zbiory- Powiatowe Święto Plonów w Łoniowie

Rolnicy dziękowali za zbiory- Powiatowe Święto Plonów w Łoniowie

28 sierpnia z placu przed Urzędem Gminy w Łoniowie do Kościoła św. Mikołaja przemaszerował Dożynkowy Korowód. Po dożynkowej mszy świętej Korowód przeszedł na scenę GOK, gdzie Starosta Sandomierski Stanisław Masternak i Wójt Gminy Łoniów- Szymon Kołacz uroczyście otworzyli tegoroczne dożynki powiatowe.

1

Oprócz gospodarzy i starostów obecni byli również Przewodniczący Rady Gminy w Łoniowie – Antoni Szpak, przedstawiciele samorządu terytorialnego, „Zasłużony dla Powiatu Sandomierskiego”- Mieczysław Twaróg, poseł na sejm Marek Kwitek oraz wielu innych gości, m.in. z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Przyjechały także delegacje z Białorusi i Ukrainy, którzy dziękowali za wsparcie jakie otrzymali m.in. dzięki inicjatywie Szymona Kołacza. Zagraniczni goście na dowód przyjaźni otrzymali w prezencie mini- wieńce dożynkowe. Delegacji z Ukrainy złożono życzenia pokoju i sąsiedzkiej atmosfery.

2

Poseł Marek Kwitek obiecywał obecnym w Łoniowie rolnikom: Zmiany prawne muszą wpłynąć na polepszenie sytuacji polskiej wsi. Chcemy stworzyć wspólne porozumienie i przeanalizować jaka perspektywa, jakie cele i strategie działania mogą poprawić tę sytuację. Ważna jest także sprawa bezpośredniej sprzedaży. Dlaczego rolnik niemiecki, francuski ma takie możliwości? A my będąc w Unii na równych zasadach takich możliwości nie mamy? Pracujemy nad ustawą, która to zmieni. Pamiętamy też o problemie nieuczciwej sprzedaży.

3

Podczas uroczystego otwarcia podsumowano powiatowy konkurs „Piękna i Bezpieczna Zagroda- Przyjazna Środowisku w 2016r” oraz wręczono nagrody: I miejsce- Jolanta i Mariusz Chmiel, Skrzypaczowice- Gmina Łoniów, II miejsce- Marta Gawron, Przez Wody- Gmina Wilczyce, III miejsce- Alicja Wiśniowska, Słupcza- Gmina Dwikozy.

Można było podziwiać wieńce, jakie przygotowali mieszkańcy Sandomierza, Koprzywnicy, Zawichostu, Klimontowa, Łoniowa, Obrazowa, Samborca oraz Wilczyc.

11

Po zakończeniu uroczystego otwarcia i przemówień gości rozpoczęto część artystyczną. Jak nakazuje ludowa tradycja, wszystkie wieńce należało zaprezentować „ośpiewać i obtańcować”. Nie zabrakło więc przyśpiewek i tańców ludowych podczas występów gminnych zespołów. Pierwsi wystąpili gospodarze- mieszkańcy Łoniowa, którzy przygotowując się do tegorocznych dożynek uczestniczyli w projekcie „Dożynki czy okrężne”- Dawne zwyczaje i obrzędy budujące więzi społeczne na sandomierskiej wsi. Projekt był realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie w ramach programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarsko-polskiego programu współpracy z innymi krajami członkowskimi UE. Realizowano warsztaty etnograficzne „Od kłosa do bochenka”- tradycyjne metody koszenia i zbierania zboża i mielenie go na mąkę. Tradycyjne metody wypiekania chleba na zakwasie, przyśpiewki i pieśni żniwne wraz z nauką obtańczenia wieńca. Kolejno prezentowały się wszystkie gminy.

18
Genowefa Pigwa rozpoczęła Łoniowską Biesiadę Dożynkową, podczas której zorganizowano widowiskowe pieczenie chleba. Gwiazdami wieczoru był zespół „Mafia” i „Masters”. Po pokazie sztucznych ogni trwała zabawa taneczna z zespołem „Projekt Band”, która zakończyła Powiatowe Święto Plonów 2016.

Małgorzata Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019