W powiecie

Rozpoczął się III Synod Diecezji Sandomierskiej

Rozpoczął się III Synod Diecezji Sandomierskiej

Duchowieństwo, delegacje wiernych ze wszystkich parafii Diecezji Sandomierskiej, młodzież, przedstawiciele władz miejskich oraz parlamentarzyści wzięli udział w rozpoczęciu III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Inauguracyjna msza święta odbyła się w sobotę, 25 marca o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.

Tegoroczny synod będzie przebiegał pod hasłem „Aby nieść światło Ewangelii” i jest trzecim z kolei w historii diecezji. Synod składa się z trzech etapów, a każdy z nich będzie służył opracowaniu dekretów kościelnych. Końcowy dokument zawierający synodalne zalecenia i normy prawne powstanie nie później niż 9 października 2020 r., kiedy to w Sandomierzu będą obchodzone uroczystości Bł. Wincentego Kadłubka. Członkowie synodu, czyli duchowni, osoby zakonne i świeccy, którym przewodniczy biskup będą rozważali najważniejsze problemy z jakimi boryka się Kościół. To blisko 300 osób sprawujących funkcje duszpasterskie, społeczne oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń kościelnych w diecezji.

– Różne formy uczestnictwa w synodzie oraz modlitwa w jego intencji będą sprzyjały budowaniu wspólnoty. Komisje synodalne, posiedzenia plenarne i synodalne zespoły dekanalne stwarzają okazję do nawiązywania relacji i do współpracy pomiędzy duchownymi oraz wiernymi świeckimi. Podejmując ważne i aktualne tematy, szukając rozwiązania różnych węzłów gordyjskich, kwestii spornych, synod będzie służył sprawie jedności – powiedział ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Ordynariusz Sandomierski tłumaczył, że synod został zwołany po 18 latach od zakończenia poprzedniego ze względu na zmiany uwarunkowań kulturowych, cywilizacyjnych, społecznych i demograficznych jakie zaszły w tym czasie. Zaznaczył, że przed członkami synodu stoi wiele wyzwań dotyczących najważniejszych problemów duszpasterskich.

-Są też osiągnięcia i optymistyczne perspektywy ale nie brakuje również zjawisk i problemów rodzących poważne niepokoje – dodał biskup Nitkiewicz.

Pierwszy sandomierski synod odbył się w 1923 r. w celu sprecyzowania partykularnego prawa kościelnego. II Synod Diecezji Sandomierskiej odbywał się w latach 1996-1999 r. i przebiegały pod hasłem „Ut unum sint”. Jego postanowienia pobłogosławił papież Jan Paweł II podczas pobytu w Sandomierzu dnia 12 czerwca 1999 r.

K.K.Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Wsparcie działalności Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021

eSkarbonka Sandomierskiego Sztabu WOŚP już aktywna!

tsa24.com7 stycznia 2021

Koprzywnica aplikuje o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych

tsa24.com5 stycznia 2021

Uroczystość Trzech Króli w tym roku bez orszaków

tsa24.com5 stycznia 2021