W powiecie

Rozpoczął się III Synod Diecezji Sandomierskiej

Rozpoczął się III Synod Diecezji Sandomierskiej

Duchowieństwo, delegacje wiernych ze wszystkich parafii Diecezji Sandomierskiej, młodzież, przedstawiciele władz miejskich oraz parlamentarzyści wzięli udział w rozpoczęciu III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Inauguracyjna msza święta odbyła się w sobotę, 25 marca o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.

Tegoroczny synod będzie przebiegał pod hasłem „Aby nieść światło Ewangelii” i jest trzecim z kolei w historii diecezji. Synod składa się z trzech etapów, a każdy z nich będzie służył opracowaniu dekretów kościelnych. Końcowy dokument zawierający synodalne zalecenia i normy prawne powstanie nie później niż 9 października 2020 r., kiedy to w Sandomierzu będą obchodzone uroczystości Bł. Wincentego Kadłubka. Członkowie synodu, czyli duchowni, osoby zakonne i świeccy, którym przewodniczy biskup będą rozważali najważniejsze problemy z jakimi boryka się Kościół. To blisko 300 osób sprawujących funkcje duszpasterskie, społeczne oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń kościelnych w diecezji.

– Różne formy uczestnictwa w synodzie oraz modlitwa w jego intencji będą sprzyjały budowaniu wspólnoty. Komisje synodalne, posiedzenia plenarne i synodalne zespoły dekanalne stwarzają okazję do nawiązywania relacji i do współpracy pomiędzy duchownymi oraz wiernymi świeckimi. Podejmując ważne i aktualne tematy, szukając rozwiązania różnych węzłów gordyjskich, kwestii spornych, synod będzie służył sprawie jedności – powiedział ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Ordynariusz Sandomierski tłumaczył, że synod został zwołany po 18 latach od zakończenia poprzedniego ze względu na zmiany uwarunkowań kulturowych, cywilizacyjnych, społecznych i demograficznych jakie zaszły w tym czasie. Zaznaczył, że przed członkami synodu stoi wiele wyzwań dotyczących najważniejszych problemów duszpasterskich.

-Są też osiągnięcia i optymistyczne perspektywy ale nie brakuje również zjawisk i problemów rodzących poważne niepokoje – dodał biskup Nitkiewicz.

Pierwszy sandomierski synod odbył się w 1923 r. w celu sprecyzowania partykularnego prawa kościelnego. II Synod Diecezji Sandomierskiej odbywał się w latach 1996-1999 r. i przebiegały pod hasłem „Ut unum sint”. Jego postanowienia pobłogosławił papież Jan Paweł II podczas pobytu w Sandomierzu dnia 12 czerwca 1999 r.

K.K.Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Podpisali umowę na budowę mostu w Samborcu

tsa24.com29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Środki na pochylnię dla niepełnosprawnych i kolejne pulsoksymetry

tsa24.com28 kwietnia 2021

Wybrano najkorzystniejszą ofertę na rozbudowę mostu w Sandomierzu

tsa24.com27 kwietnia 2021

Pulsoksymetry przekazane do placówek medycznych w Koprzywnicy

tsa24.com27 kwietnia 2021

Sandomierscy strażacy pomagali policji w poszukiwaniach narzędzia zbrodni

tsa24.com27 kwietnia 2021

Strażacy kolejny raz pomagali w transporcie osoby chorej na COVID-19

tsa24.com23 kwietnia 2021

Przerwa w dostawie wody

tsa24.com23 kwietnia 2021