W powiecie

Rozpoczął się Wielkie Tydzień

Rozpoczął się Wielkie Tydzień

W Niedzielę Palmową rozpoczęliśmy najważniejszy dla katolików czas w roku czyli Wielki Tydzień, podczas którego będziemy wspominać ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego Zmartwychwstanie. Integralną częścią Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne, czyli zespół obrzędów i nabożeństw odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Poznajcie obchody Wielkiego Tygodnia w Sandomierzu.

Wielki Czwartek

Niegdyś w Wielki Czwartek biskupi i królowie polscy obmywali nogi dwunastu biedakom na znak pokory wobec Boga. Obrzęd był odprawiany na pamiątkę obmycia nóg apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. W Rzymie papież każdego roku myje i całuje nogi dwunastu starcom. W Sandomierzu tego dnia bp. Krzysztof Nitkiewicz odprawi o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu Mszę św. Krzyżma Świętego. Podczas nabożeństwa odbędzie się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich przez księży z Diecezji Sandomierskiej i poświęcenie olei świętych. Tego dnia do katedry i seminarium przybywają w Diecezjalnej Pielgrzymce Ministranci i Służba Liturgiczna Ołtarza. Biskup Nitkiewicz będzie przewodniczył również Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, która rozpocznie się w Katedrze o godz. 17.30.

Wielki Piątek

Tego dnia na znak żałoby w Kościołach zasłonięte zostaną wszystkie obrazy z wizerunkiem Jezusa Chrystusa, na ołtarzach nie pali się również świec, a tabernakula będą puste. Wielki Piątek to czas szczególnego postu i pokuty ze względu na dzień Męki Pańskiej.
Sandomierski biskup będzie tego dnia przewodniczył Świętokrzyskiej Drodze Krzyżowej, która o godz. 12.00 wyruszy z Nowej Słupi Traktem Królewskim na Święty Krzyż. O godz. 15.00 w Bazylice na Świętym Krzyżu bp. Nitkiewicz weźmie udział w Nabożeństwie Wielkopiątkowym.
W Bazylice Katedralnej w Sandomierzu wierni o godz. 16.45 wezmą udział w ostatniej Drodze Krzyżowej, a następnie w Nabożeństwie Wielkopiątkowym.

W Diecezji Sandomierskiej w Wielki Piątek odbędzie się Noc Konfesjonałów, podczas której wierni będą mogli skorzystać ze spowiedzi świętej.

Sandomierz – kościół pw. Ducha Świętego – spowiedź od godz. 19.00 do sobota godz. 7.00
Tarnobrzeg – Kościół św. Barbary – od 19.00 do sobota godz. 7.00
Stalowa Wola – spowiedź w każdym kościele do godz. 24.00
Ostrowiec Świętokrzyski
– noc z czwartku na piątek w kościele Miłosierdzia Bożego – od. godz. 20.00 do godz. 7.00
– noc z piątku na sobotę w kościele Matki Bożej Saletyńskiej od. godz. 20.00 do godz. 7.00

Wielka Sobota

W Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. W Wielką Sobotę święcimy nie tylko pokarmy, ale również wodę i ogień. Od wczesnych godzin rannych przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy. W sandomierskiej katedrze wartę będą sprawowali żołnierze Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Przed południem we wszystkich kościołach kapłani będą błogosławić tzw. „święconki” czyli pokarmy wielkanocne : chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku, oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wieczorem, po zmroku rozpoczyna się Wigilia Paschalna, podczas której przypominamy sobie znaczenie sakramentu chrztu. W Sandomierzu tego dnia chrzest przyjmą osoby dorosłe. Wigilia Paschalna rozpocznie się w Bazylice Katedralnej o godz. 19.00.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Podczas uroczystego nabożeństwa połączonego z procesją wierni obwieszczają światu Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny, ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą, zazwyczaj niesiona jest również figurka Jezusa Zmartwychwstałego. W sandomierskiej katedrze msza rezurekcyjna rozpocznie się o godz. 6.00.

Kinga Kędziora – Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

29 Finał WOŚP w Dwikozach

tsa24.com27 stycznia 2021

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Giełdowy Rynek Rolny- magazyny zwolnione od opłat

tsa24.com20 stycznia 2021

Budowa nowej stacji ujęcia wody coraz bliżej

tsa24.com19 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021