W powiecie

Rozpoczął się Wielkie Tydzień

Rozpoczął się Wielkie Tydzień

W Niedzielę Palmową rozpoczęliśmy najważniejszy dla katolików czas w roku czyli Wielki Tydzień, podczas którego będziemy wspominać ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego Zmartwychwstanie. Integralną częścią Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne, czyli zespół obrzędów i nabożeństw odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Poznajcie obchody Wielkiego Tygodnia w Sandomierzu.

Wielki Czwartek

Niegdyś w Wielki Czwartek biskupi i królowie polscy obmywali nogi dwunastu biedakom na znak pokory wobec Boga. Obrzęd był odprawiany na pamiątkę obmycia nóg apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. W Rzymie papież każdego roku myje i całuje nogi dwunastu starcom. W Sandomierzu tego dnia bp. Krzysztof Nitkiewicz odprawi o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu Mszę św. Krzyżma Świętego. Podczas nabożeństwa odbędzie się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich przez księży z Diecezji Sandomierskiej i poświęcenie olei świętych. Tego dnia do katedry i seminarium przybywają w Diecezjalnej Pielgrzymce Ministranci i Służba Liturgiczna Ołtarza. Biskup Nitkiewicz będzie przewodniczył również Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, która rozpocznie się w Katedrze o godz. 17.30.

Wielki Piątek

Tego dnia na znak żałoby w Kościołach zasłonięte zostaną wszystkie obrazy z wizerunkiem Jezusa Chrystusa, na ołtarzach nie pali się również świec, a tabernakula będą puste. Wielki Piątek to czas szczególnego postu i pokuty ze względu na dzień Męki Pańskiej.
Sandomierski biskup będzie tego dnia przewodniczył Świętokrzyskiej Drodze Krzyżowej, która o godz. 12.00 wyruszy z Nowej Słupi Traktem Królewskim na Święty Krzyż. O godz. 15.00 w Bazylice na Świętym Krzyżu bp. Nitkiewicz weźmie udział w Nabożeństwie Wielkopiątkowym.
W Bazylice Katedralnej w Sandomierzu wierni o godz. 16.45 wezmą udział w ostatniej Drodze Krzyżowej, a następnie w Nabożeństwie Wielkopiątkowym.

W Diecezji Sandomierskiej w Wielki Piątek odbędzie się Noc Konfesjonałów, podczas której wierni będą mogli skorzystać ze spowiedzi świętej.

Sandomierz – kościół pw. Ducha Świętego – spowiedź od godz. 19.00 do sobota godz. 7.00
Tarnobrzeg – Kościół św. Barbary – od 19.00 do sobota godz. 7.00
Stalowa Wola – spowiedź w każdym kościele do godz. 24.00
Ostrowiec Świętokrzyski
– noc z czwartku na piątek w kościele Miłosierdzia Bożego – od. godz. 20.00 do godz. 7.00
– noc z piątku na sobotę w kościele Matki Bożej Saletyńskiej od. godz. 20.00 do godz. 7.00

Wielka Sobota

W Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. W Wielką Sobotę święcimy nie tylko pokarmy, ale również wodę i ogień. Od wczesnych godzin rannych przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy. W sandomierskiej katedrze wartę będą sprawowali żołnierze Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Przed południem we wszystkich kościołach kapłani będą błogosławić tzw. „święconki” czyli pokarmy wielkanocne : chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku, oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wieczorem, po zmroku rozpoczyna się Wigilia Paschalna, podczas której przypominamy sobie znaczenie sakramentu chrztu. W Sandomierzu tego dnia chrzest przyjmą osoby dorosłe. Wigilia Paschalna rozpocznie się w Bazylice Katedralnej o godz. 19.00.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Podczas uroczystego nabożeństwa połączonego z procesją wierni obwieszczają światu Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny, ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą, zazwyczaj niesiona jest również figurka Jezusa Zmartwychwstałego. W sandomierskiej katedrze msza rezurekcyjna rozpocznie się o godz. 6.00.

Kinga Kędziora – Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

Uroczyste otwarcie Żłobka „Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com15 października 2021

Gloria Artis dla Andrzeja Cebuli

tsa24.com13 października 2021

Wypadek ciągnika rolniczego w miejscowości Pęczyny

tsa24.com12 października 2021

Popularny aktor Jerzy Bończak przyjedzie do Ossolina!

tsa24.com11 października 2021

Oszukana 28-latka, straciła sporo pieniędzy

tsa24.com8 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021

Odbiór nowych wodociągów

tsa24.com6 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

tsa24.com4 października 2021