W Sandomierzu

Rycerski Plac Zabaw na Starym Mieście?

Rycerski Plac Zabaw na Starym Mieście?

W poniedziałek minął termin na zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Miasta Sandomierz na rok 2020. Jeden z nich z nich autorstwa Przemysława Gołębiowskiego i Pawła Żerebca proponuje odnowienie placu zabaw u zbiegu ul. Bulińskiego i Mariackiej, a właściwie stworzenie tam Rycerskiego Placu Zabaw.

Pomysłodawcom zależało na tym, by projekt nie przewidywał jedynie naprawy czy wymiany starych sprzętów na nowe, ale wkomponował się też w charakterystykę miejsca, a zatem Starego Miasta, miejsca szczególnego w Sandomierzu, zarówno pod względem historycznym, jak i turystycznym. Nalezy zatem dostosować m.in. kolorystykę czy materiały. Idealny okazałby się Rycerski Plac Zabaw, podobny funkcjonuje przy zamku w Krasiczynie.

– Jego centralnym elementem miałby być „zamek” z wieżyczkami, połączonymi ruchomymi pomostami i linowymi mostkami, ze zjeżdżalniami, drabinkami i balkonikiem dla księżniczek. Pozostałe sprzęty również z historycznymi nawiązaniami np. bujaczki w kształcie rycerskiego konia czy zbroi, a wszystkie w takiej samej spójnej kolorystyce – napisał Przemysław Gołębiowski na swoim profilu facebookowym.

Autorzy projektu zwracają uwagę na to, że elementy małej architektury mają duży wpływ na estetykę otoczenia i mogą realnie wpływać na wizerunek miasta.

Czym jest Budżet Obywatelski?

Budżet Obywatelski jest formą konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia części wydatków z budżetu Miasta Sandomierz na wskazane przez mieszkańców propozycje zadań mieszczących się w kompetencjach gminy. To środki pieniężne wyodrębniane w ramach budżetu miejskiego i przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych wybranych przez mieszkańców. Głównym celem budżetu obywatelskiego jest większe zaangażowanie mieszkańców w ustalanie priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra, co ma prowadzić do aktywnego udziału w procesie opracowania budżetu, budowania więzi w lokalnej społeczności oraz przedstawienia mieszkańcom mechanizmów funkcjonowania ich miasta.

Wszyscy chętni, którzy chcieli zgłosić swój projekt, musieli wypełnić formularz, w którym należało podac m.in. opis zadania, cel realizacji, proponowane rozwiązania, wpływ na mieszkańców, a także jego beneficjentów). Najtrudniejszym elementem z pewności było stworzenie szacunkowego kosztorysu. Ponadto trzeba było zebrac podpisy co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców Sandomierza.

Zadania zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego podzielone są na dwie kategorie: projekty małe (od 5 tys. do 25 tys. zł) oraz projekty duże (powyżej 25 tys., ale nie przekraczające 75 tys. zł) i muszą być w całości zrealizowane w danym roku. W tym roku w budżecie miasta zostało łącznie zarezerowane na projekty małe 75 tys. zł, a na duże 300 tys. zł.

Co dalej?

Teraz nastąpi weryfikacja wniosków pod względem formalno-prawnym oraz merytorycznym. Gdy lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona, będzie można rozpocząć akcję informacyjną. Ze wszystkimi projektami będzie można się zapoznać na stronie Urzędu Miasta. Każdy pełnoletni mieszkaniec Sandomierza będzie mógł oddać jeden głos głos na wybrany projekt – osobiście, listownie lub za pośrednictwem Internetu.

W 2018 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego realizowane są następujące projekty: sandomierska siłownia plenerowa przy ul. Dr. Zygmunta Schinzla (49 tys. zł), budowa siłowni zewnętrznej przy ul. Wielowiejskiej (49 950 zł), zewnętrzne gry podwórkowe (50 tys. zł) oraz multiroom – multimedialny pokój dla mieszkańców Sandomierza w Miejskiej Bibliotece Publicznej (25 tys. zł).

Agata Linek

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Adam Kołodziej wywalczył srebrny medal w Suwałkach

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

tsa24.com22 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021