W Sandomierzu

Rycerze szykują się do przeprowadzki. Kamienica Oleśnickich pod młotek

Rycerze szykują się do przeprowadzki. Kamienica Oleśnickich pod młotek

Sandomierskie rycerstwo w przyszłym roku opuści prawdopodobnie swoją dotychczasową siedzibę – Kamienicę Oleśnickich. Burmistrz planuje remont i sprzedaż zabytkowego obiektu.

Kamienica Oleśnickich jest perłą Rynku Starego Miasta, to jedna z najstarszych sandomierskich kamienic. Od kilkunastu lat kamienica jest siedzibą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Budynek ma ogromną wartość historyczną zarówno dla miasta jak i kraju, ponieważ w tym miejscu podpisano słynną Ugodę Sandomierską. Porozumienie zawarte 14 kwietnia 1570 roku miało na celu zaprzestanie walk między wyznaniami protestanckimi. Ugoda Sandomierska jest uważana przez historyków za jeden z najstarszych aktów ekumenicznych w Europie. Niestety budynek jest w opłakanym stanie i wymaga gruntownego remontu.

bury

– Chcę znaleźć odpowiednie miejsce dla rycerstwa. Na pewno musi być to budynek na Starym Mieście, ze względu na działalność jaką prowadzi grupa. Radni wyrazili zgodę na sprzedaż kamienicy, dlatego ważne jest dla mnie żeby ją do tego przygotować i wyremontować. Z tego powodu rycerstwo musi się przeprowadzić w inne miejsce. Obecnie trwają rozmowy na ten temat. Na pewno dojdziemy do porozumienia z Kasztelanem Chorągwi- powiedział burmistrz Marek Bronkowski.

rycerstwo-4

Karol Bury, Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej poinformował nas, że rozmowy o remoncie obiektu trwają co najmniej od trzech lat, kiedy burmistrzem był jeszcze Jerzy Borowski. Trudno jednak znaleźć miejsce, gdzie rycerstwo mogłoby pomieścić sprzęt gromadzony od blisko 25 lat funkcjonowania grupy. Rekonstruktorzy posiadają uzbrojenie i kostiumy od czasów Mieszka I po okres II wojny światowej. Są to stroje damskie i męskie, chorągwie i sztandary, broń, zbroje, umundurowanie i oczywiście armaty, które obecnie są ulokowane w 12 salach kamienicy. W 2012 roku rycerstwo stworzyło w swojej siedzibie Strażnicę Kultury i Historii Królewskiego Miasta Sandomierza, gdzie opowiadają turystom o historii miasta. W Kamienicy Oleśnickich znajduje się również Izba Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Długoletni dorobek rekonstruktorów stoi pod znakiem zapytania, ponieważ zmiana siedziby może wiązać się również z częściową zmianą charakteru prowadzonej przez nich działalności.

rycerstwo-3

– Nie ukrywam, że jestem zaniepokojony. Ewentualna przeprowadzka będzie dla nas poważnym problemem ze względu na ilość sprzętu jaką posiadamy. Rycerstwo powstało w latach dziewięćdziesiątych. Od tego czasu cały czas kupujemy sprzęt, co roku staramy się doposażyć i organizować inne widowiska. Mamy na wyposażeniu nie tylko zespół tańca i piechoty ale również husarię, którą tworzy Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski. Ten obiekt służy nam jednocześnie jako magazyn i miejsce treningowe, gdzie szkolimy młodzież ale jednocześnie przez niemal cały rok przyjmujemy tam turystów. Oczywiście jesteśmy świadomi, że Kamienica Oleśnickich wymaga poważnego remontu, ponieważ z roku na rok jej utrzymanie jest coraz trudniejsze ale obawiamy się przeprowadzki do innej siedziby- powiedział Kasztelan Karol Bury.

rycerstwo-2

Kinga Kędziora Palińska

fot: FB Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

„Turniej Czwórmiasta – Czwórbój Sportowy”

tsa24.com21 czerwca 2021

Uroczystości patriotyczne ku czci 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich

tsa24.com21 czerwca 2021

Lato czuć w powietrzu! Czwartki w Muzeum

tsa24.com21 czerwca 2021

Społeczności lokalne walczą razem o Bartusia

tsa24.com17 czerwca 2021

Mobilne Gminne Biuro Spisowe wyruszyło na ulice Sandomierza

tsa24.com17 czerwca 2021

Podsumowanie szkolenia pływackiego

tsa24.com16 czerwca 2021

Promocja książki “Szlak Wisły” – relacja

tsa24.com16 czerwca 2021

Świętokrzyski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

tsa24.com16 czerwca 2021

Wystawa koncepcji rewitalizacji fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu

tsa24.com15 czerwca 2021