W powiecie

Samborzec – kolejna ekologiczna gmina w powiecie

Samborzec – kolejna ekologiczna gmina w powiecie

Gmina Samborzec ubiega się o pozyskanie dofinansowania na założenie instalacji Odnawialnych Źródeł Energii na prywatnych posesjach. Mieszkańcy mogą dzięki temu płacić tańsze rachunki za prąd i ogrzewanie, a jednocześnie chronić środowisko. Co najważniejsze, nie poniosą żadnych kosztów za założenie instalacji.

Samborzec jest kolejną gminą w powiecie sandomierskim, która planuje inwestycje proekologiczne. Do takiego przedsięwzięcia przygotowują się również gminy Obrazów, Zawichost, Łoniów, Koprzywnica i Dwikozy. Władze samorządowe ubiegają się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Udział w projekcie stwarza szansę na zwrot nawet 70% kosztów.

Odnawialne Źródła Energii pozwalają na produkcję energii elektrycznej i cieplnej przy wykorzystywaniu naturalnych źródeł np. energii wiatrowej, słonecznej, wodnej i biogazowej. Instalacje takie jak fotowoltaiki, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła mogą korzystnie wpłynąć na sytuację finansową właścicieli posesji, na których będą umieszczone. Urządzenia te spowodują znaczne obniżenie rachunków za prąd i ciepło przy jednoczesnej ochronie środowiska.

Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest wyrażenie zgody na bezpłatne użyczenie gminie miejsca na zamontowanie instalacji na okres 5 lat . Gmina pokrywa koszt zamontowania instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. Mieszkaniec nie ponosi żadnych kosztów, wręcz przeciwnie zaoszczędzi dzięki niższym rachunkom np. za prąd. W tym czasie gmina przekaże mieszkańcom w bezpłatne użytkowanie zamontowaną instalację Odnawialnych Źródeł Energii. Po upływie 5 lat właściciel posesji otrzyma prawo własności tej instalacji.

– Gorąco zapraszam mieszkańców gminy Samborzec do udziału w tym projekcie. Zależy mi na ochronie środowiska i chciałbym aby nasza gmina była bardziej ekologiczna. Obecnie czekamy na decyzje mieszkańców. Mam nadzieję, że zgłoszą się chętni, którzy będą chcieli założyć na swoim domu takie ekologiczne instalacje przetwarzające naturalne źródła, np. energię wiatrową. To przyniesie korzyści zarówno dla mieszkańców jak i środowiska – powiedział Witold Surowiec, Wójt Gminy Samborzec.

Aby przystąpić do projektu należy jedynie wypełnić ankietę w formie papierowej bądź elektronicznej, a następnie złożyć ją w Urzędzie Gminy Samborzec do 15 lutego.

Wersję papierową należy złożyć w Urzędzie Gminy Samborzec – pokój nr 6.

Ankietę w wersji elektronicznej przesłać na adres email: planowanie.przestrzenne@samborzec.pl lub inwestycje@samborzec.pl .

Na stronie internetowej gminy Samborzec zostały zamieszczone wzory ankiety oraz informacje pomocne w jej wypełnieniu.

Terminy składania ankiet zgłoszeniowych w poszczególnych gminach: Koprzywnica- 30 stycznia, Zawichost – 25 stycznia, Dwikozy – 30 stycznia, Łoniów – 31 stycznia, Obrazów – 31 stycznia, Samborzec -15 luty.

Kinga Kędziora Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Uwaga prognozowane na dziś burze z gradem !

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Będzie przebudowa drogi powiatowej – ulicy Piłsudskiego w Koprzywnicy

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021

Łączy nas Wisła i San – wielkie sprzątanie

tsa24.com10 maja 2021

Zderzenie samochodu ciężarowego z ciągnikiem rolniczym

tsa24.com6 maja 2021

Druhowie z OSP Gałkowice ratują życie

tsa24.com6 maja 2021

Nowy blask zawichojskiej strażnicy

tsa24.com6 maja 2021