kultura i rozrywka

Sandomierska Noc Muzeów

Sandomierska Noc Muzeów

Sandomierz tradycyjnie włączył się w inicjatywę ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Nie tylko muzea, ale również instytucje kultury zaoferowały mieszkańcom ciekawy program wieczornego i nocnego zwiedzania i angażowania się w ciekawe, kulturalne inicjatywy.

Oficjalna inauguracja wydarzenia miała miejsce w przestrzeni między Domem Katolickim, a Instytutem Teologicznym, gdzie znajduje się pierwsza część wystawy poświęconej wizycie Papieża Jana Pawła II w Sandomierzu, której XX rocznica mija 12 czerwca br. Pozostałą część wystawy można oglądać w przejściu wiodącym od katedry do Domu Długosza i kolejno, dalej na ogrodzeniu I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum.

W otwarciu udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem na czele, władze powiatowe, miejskie, miejscy radni oraz muzealnicy i przedstawiciele instytucji kultury biorących udział w Nocy Muzeów.

O wystawie słowo wstępne wygłosił ks. dr Andrzej Rusak Dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Następnie głos zabrał Ksiądz Biskup, który przypomniał wszystkim jak wzruszającym i ważnym dla mieszkańców Ziemi Sandomierskiej wydarzeniem była wizyta papieska.

Następnie swoje wspomnienia o wizycie papieskiej przywołał Marcin Marzec burmistrz Sandomierza. Gospodarz miasta mówił o tym, że była to wiekopomna chwila, która zgromadziła ogromną rzeszę wiernych. Przypomniał także o tym, że Jan Paweł II jest jednym ze współczesnych konstruktorów wolności i niepodległości. Rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów będziemy obchodzić 4 czerwca, wówczas minie od tego wydarzenia równe 30 lat – wspominał burmistrz.

O selekcjonowaniu materiału fotograficznego opowiedziała zgromadzonym Urszula Stępień kustosz Muzeum Diecezjalnego. Podziękowała także czterem autorom zdjęć: Rafałowi Biernickiemu, Jerzemu Krzemińskiemu, Krzysztofowi Sykutowskiemu i Ireneuszowi Fertnerowi.

Podczas Nocy Muzeów mieszkańcy i turyści odwiedzali licznie następujące muzea/instytucje: Muzeum Diecezjalne, Muzeum Okręgowe, Biuro Wystaw Artystycznych, Miejska Biblioteka Publiczna, Oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu, Galeria Otwarta, Galeria Rękodzieła Polskiego „Trzos”, Klasztor oo. Dominikanów. Ponadto podczas Nocy Muzeów w sandomierskim Zamku Królewskim odbył się koncert Wojciech Karolak Trio, który zorganizowało Sandomierskie Centrum Kultury.

Wśród zwiedzających sandomierskie muzea znalazł się również burmistrz Sandomierza, który cieszył się, że królewskie miasto włącza się czynnie w ogólnopolską akcję i otwiera drzwi muzeów i innych instytucji dla mieszkańców i turystów.

ura-5688

ura-5687

ura-5681

ura-5655

ura-5647

ura-5624

ura-5603

ura-5578

ura-5569

ura-5568

ura-5545

ura-5541

ura-5528

ura-5523

Źródło: UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

tsa24.com7 sierpnia 2020

Kąpielisko w Koprzywnicy zamknięte do odwołania !

tsa24.com4 sierpnia 2020

Andrzej Kozicki zwycięzcą konkursu “Wakacje na wsi”

tsa24.com4 sierpnia 2020

Odwołane spotkanie „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”

tsa24.com30 lipca 2020

Lato w Zamku – Czwartki w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com28 lipca 2020

Obcowanie z teatrem w Dąbiu

tsa24.com27 lipca 2020

Kolejny koncert w ramach festiwalu” Ucho Igielne “

tsa24.com27 lipca 2020

Piknik Rodzinny z SKS Wisła Sandomierz

tsa24.com22 lipca 2020

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com22 lipca 2020