kultura i rozrywka

Sandomierski SKOCK obchodzi jubileusz

Sandomierski SKOCK obchodzi jubileusz

Stowarzyszenie „Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego” w Sandomierzu istnieje już prawie 25 lat – w czerwcu minie okrągła rocznica jego założenia.

Organizacja została powołana przez sandomierskich społeczników z inicjatywy inż. Zbigniewa Puławskiego przy dużym udziale ks. prałata Zygmunta Niewadziego, proboszcza parafii Św. Józefa i administratora Cmentarza Katedralnego. Wzorowana była na warszawskiej organizacji „Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami” utworzonej przez redaktora Jerzego Waldorffa kilkanaście lat wcześniej. Celem jej powstania była poprawa stanu zachowania sandomierskich zabytkowych nekropolii: Cmentarza Katedralnego powstałego w 1792r. i Cmentarza Świętopawelskiego, którego założenie datuje się na rok 1810.

30 czerwca 1992 roku na plebani parafii Św. Józefa w Sandomierzu  odbyło się zebranie założycielskie Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu. Głównym celem działalności SKOCK, zapisanym w statucie jest ochrona substancji zabytkowej i zabytkowego krajobrazu na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu i innych nekropoliach miasta Sandomierza.

Na Cmentarzu Katedralnym znajduje się ponad trzysta XIX- i XX-wiecznych zabytkowych nagrobków, a na Cmentarzu Świętopawelskim jest ponad sześćdziesiąt takich obiektów. Głównym źródłem finansowania działalności Komitetu są corocznie organizowane na sandomierskich cmentarzach kwesty w dniach Święta Zmarłych. W okresie działalności SKOCK doskonalił sukcesywnie organizację publicznych zbiórek pieniędzy włączając do pracy w wolontariacie coraz większą liczbę podmiotów. Obecnie w kwestach bierze corocznie udział od 250 do 300 wolontariuszy. Wolontariuszami są członkowie SKOCK, burmistrz, radni, dziennikarze, ludzie kultury i nauki, członkowie różnych organizacji i przede wszystkim nauczyciele i uczniowie sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych.

Podczas dotychczas organizowanych kwest zostało zebrane ponad 240 000 zł. Dotacje celowe na renowacje obiektów zabytkowych przekazuje również samorząd miejski, darowizny otrzymywane są zazwyczaj od osób prywatnych i różnych instytucji.

Komitet pozyskuje środki finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. W latach 1993 -2016 staraniem Komitetu zostało odrestaurowanych 113 zabytkowych nagrobków i płyt nagrobnych oraz Brama Główna Cmentarza Katedralnego. Udało się również odnowić zabytkową figurę papieża Aleksandra I na Placu Św. Wojciecha w Sandomierzu. Komitet współfinansował także budowę alejek na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu, inicjował prace porządkowe, odwadniające, koordynował wycinkę drzew.

W miesięczniku „Sandomierzanin” prezes SKOCK Janusz Sobolewski publikuje aktualnie cykl artykułów poświęcony znanym osobom pochowanym na Cmentarzu Katedralnym. Od 2010 roku działa strona internetowa stowarzyszenia www.skock.pl, która zawiera wiele informacji o działalności organizacji i odrestaurowanych nagrobkach.

Kontakt do Spoełecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu:

Plac Św. Wojciecha 2 27 – 600 Sandomierz tel.: 600 096 154
www.skock.pl, prezes Janusz Sobolewski, wiceprezes Wojciech Czerwiec.

zdj01

2

3

4

2 (3)

2 (2)

2 (1)

Tekst: Kinga Kędziora- Palińska

Zdjęcia: 1 Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum / Archiwum SKOCK

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kultura i rozrywka

Spektakl teatralny pt. „Kowboje”

tsa24.com28 września 2020

Zawichojska Strażnica OSP doczeka się remontu

tsa24.com25 września 2020

VII Marsz Pier[w]si w Sandomierzu

tsa24.com24 września 2020

„Jesienny ogród muzyczny” – koncert Tria Saksofonowego Moderato

tsa24.com24 września 2020

Noc Muzeów w Zamku Królewskim w Sandomierzu

tsa24.com24 września 2020

Koncert Piechowski Trio w Lapidarium pod Ratuszem

tsa24.com23 września 2020

Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza na “Zaduszki Jazzowe 2020”

tsa24.com22 września 2020

“Świętokrzyskie kocha Sport”

tsa24.com21 września 2020

Srebrna Chochla dla Gminy Koprzywnica – „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”

tsa24.com21 września 2020