W Sandomierzu

Sandomierskie Amazonki oferują pomoc

Sandomierskie Amazonki oferują pomoc

„Przed lustrem, pod prysznicem, po kąpieli- badaj piersi co miesiąc”- to ich najważniejsza dewiza. 39 członkiń klubu jest grupą wsparcia dla siebie i innych kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi. Oferują nie tylko przyjacielską dłoń ale przede wszystkim rehabilitację psychofizyczną, działalność klubową, profilaktyczną i społeczną.

amazonki-1

amazonki-2

Ruch Amazonek liczy ok. 20 tysięcy członkiń zrzeszonych w 207 klubach i filiach. W 1993 r. powstała Federacja Polskich Klubów Kobiet po mastektomii. Filia w Sandomierzu została utworzona w 2000 r. Siedziba mieści się przy ul. Mariackiej 1. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca omawiane są najważniejsze sprawy organizacyjne oraz przekazywanie informacji z klubu macierzystego w Kielcach i Federacji w Poznaniu. Drugi poniedziałek to spotkania integracyjne, trzebi- spotkania z psychologiem, w czwarty poniedziałek miesiąca spotyka się Zarząd klubu. Ochotniczki prowadzą spotkania we wtorki, środy i czwartki. Środa to także dzień gimnastyki usprawniającej po operacjach.

amazonki-3

amazonki-5

-Chcemy dzielić się naszym trudnym doświadczeniem aby innym chorym było łatwiej, staramy się pomagać na wielu płaszczyznach. Wyjeżdżamy na warsztaty terapeutyczne z psychologiem, pomagamy zaopatrzyć się w gorsety protetyczne, peruki i protezy piersi, prowadzimy telefon zaufania i organizujemy spotkania z lekarzami z Centrum Onkologii w Kielcach. Regularnie uczestniczymy w imprezach masowych i staramy się być coraz bardziej mobilne aby informować o możliwości pomocy. Nie każda chora kobieta ma bliskich, którzy mogą się nią opiekować podczas chemioterapii- powiedziała Grażyna Rękas, Prezes Klubu.

Celem stowarzyszenia jest nie tylko wsparcie chorych kobiet przy szpitalnym łóżku, opieka psychiczna kobiet przed i po operacji ale także niesienie pomocy dla rodziny chorej.

Sandomierskie Amazonki cały czas podnoszą swoje kwalifikacje i szkolą ochotniczki. Biorą także udział w Spartakiadach Amazonek: w Poznaniu, Szczecinku, Olsztynie, Kielcach i Florencji. Mają na swoim koncie srebrne i złote medale. Regularnie informują społeczeństwo o problematyce chorób nowotworowych i uświadamiają jak ważna jest profilaktyka i samobadania piersi.

amazonki-4

Działają charytatywnie także na innych płaszczyznach, np. zbierają nakrętki dla chorej na padaczkę Emilki. W najbliższą sobotę 17 września o godz.12.00 podczas Marszu Pier[w]si w Sandomierzu zwrócą uwagę na profilaktykę raka piersi i badania mammograficzne. To już trzecia edycja marszu organizowanego przez sandomierskie Amazonki.

Jedna z członkiń apeluje- Kobiety pamiętajcie, że wcześnie wykryty rak jest wyleczalny. Nie zaszywajcie się w domu ze swoim rakiem, jesteśmy aby wam pomagać.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Adam Kołodziej wywalczył srebrny medal w Suwałkach

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

tsa24.com22 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021