W Sandomierzu

Sandomierskie Amazonki oferują pomoc

Sandomierskie Amazonki oferują pomoc

„Przed lustrem, pod prysznicem, po kąpieli- badaj piersi co miesiąc”- to ich najważniejsza dewiza. 39 członkiń klubu jest grupą wsparcia dla siebie i innych kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi. Oferują nie tylko przyjacielską dłoń ale przede wszystkim rehabilitację psychofizyczną, działalność klubową, profilaktyczną i społeczną.

amazonki-1

amazonki-2

Ruch Amazonek liczy ok. 20 tysięcy członkiń zrzeszonych w 207 klubach i filiach. W 1993 r. powstała Federacja Polskich Klubów Kobiet po mastektomii. Filia w Sandomierzu została utworzona w 2000 r. Siedziba mieści się przy ul. Mariackiej 1. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca omawiane są najważniejsze sprawy organizacyjne oraz przekazywanie informacji z klubu macierzystego w Kielcach i Federacji w Poznaniu. Drugi poniedziałek to spotkania integracyjne, trzebi- spotkania z psychologiem, w czwarty poniedziałek miesiąca spotyka się Zarząd klubu. Ochotniczki prowadzą spotkania we wtorki, środy i czwartki. Środa to także dzień gimnastyki usprawniającej po operacjach.

amazonki-3

amazonki-5

-Chcemy dzielić się naszym trudnym doświadczeniem aby innym chorym było łatwiej, staramy się pomagać na wielu płaszczyznach. Wyjeżdżamy na warsztaty terapeutyczne z psychologiem, pomagamy zaopatrzyć się w gorsety protetyczne, peruki i protezy piersi, prowadzimy telefon zaufania i organizujemy spotkania z lekarzami z Centrum Onkologii w Kielcach. Regularnie uczestniczymy w imprezach masowych i staramy się być coraz bardziej mobilne aby informować o możliwości pomocy. Nie każda chora kobieta ma bliskich, którzy mogą się nią opiekować podczas chemioterapii- powiedziała Grażyna Rękas, Prezes Klubu.

Celem stowarzyszenia jest nie tylko wsparcie chorych kobiet przy szpitalnym łóżku, opieka psychiczna kobiet przed i po operacji ale także niesienie pomocy dla rodziny chorej.

Sandomierskie Amazonki cały czas podnoszą swoje kwalifikacje i szkolą ochotniczki. Biorą także udział w Spartakiadach Amazonek: w Poznaniu, Szczecinku, Olsztynie, Kielcach i Florencji. Mają na swoim koncie srebrne i złote medale. Regularnie informują społeczeństwo o problematyce chorób nowotworowych i uświadamiają jak ważna jest profilaktyka i samobadania piersi.

amazonki-4

Działają charytatywnie także na innych płaszczyznach, np. zbierają nakrętki dla chorej na padaczkę Emilki. W najbliższą sobotę 17 września o godz.12.00 podczas Marszu Pier[w]si w Sandomierzu zwrócą uwagę na profilaktykę raka piersi i badania mammograficzne. To już trzecia edycja marszu organizowanego przez sandomierskie Amazonki.

Jedna z członkiń apeluje- Kobiety pamiętajcie, że wcześnie wykryty rak jest wyleczalny. Nie zaszywajcie się w domu ze swoim rakiem, jesteśmy aby wam pomagać.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021