W Sandomierzu

Sandomierskie Cuda Wianki 2019

Sandomierskie Cuda Wianki 2019

W minioną, słoneczną sobotę 22 czerwca, tradycyjnie nadwiślański bulwar wypełnił się tańcem, muzyką i dobrą zabawą. Wszystko za sprawą „Cuda Wianków 2019” – eventu sobótkowego, który już na stałe wpisał się kalendarz kulturalny Sandomierza.

Około godz. 18.00 z ramienia Sandomierskiego Centrum Kultury, sceniczną część imprezy otworzyli prowadzący Krzysztof Kwiecień oraz Beata Mojduszka.

Podczas tego magicznego wieczoru nad Wisłą, uczestnicy imprezy mogli spotkać zielarki ze Stowarzyszenia „Cztery Źródła”, które wiedziały wszystko o łąkowych ziołach i polnych kwiatach. Animatorki Sandomierskiego Centrum Kultury – Aneta i Danuta, pasjonatki robótek ręcznych, kwiatów i roślin zadbały o to, aby wszyscy zainteresowani wykonali samodzielnie pięknie wianki, po uprzedniej instrukcji animatorek.

W czasie, gdy panie wiły wianki na scenie zaprezentował się Szkolny Zespół Tańca Ludowego „SĘDOMIR”, który ożywił publiczność barwnymi układami tanecznymi.

W czasie sobotniej imprezy, jak tradycja wskazuje został zorganizowany, także konkurs na najpiękniejszy wianek sobótkowy. Jury w skład którego weszły zielarki, Edyta Ciżyńska opiekun szkolnego Zespołu Tańca Ludowego „Sędomir” oraz przewodniczący Kapitan Tadeusz Prokop, miało trudne zadanie, gdyż wszystkie z zaprezentowanych wianków wykonane zostały z sercem i fantazją. Decyzją komisji konkursowej, wyłoniono czterech laureatów, w tym jedno wyróżnienie. Właściciele wianków wraz z zespołem Sędomir dzięki uprzejmości Kapitana Tadeusza Prokopa udali się na rejs statkiem po sandomierskiej Wiśle i puszczanie wianków na wodę.

Cuda Wianki były również okazją do nagrodzenia laureatów konkursu na „Najciekawszą legendę o Sandomierzu 2019” . Zdobywca zaszczytnego I miejsca Michał Lipczyński zaprezentował na scenie swoją niezwykłą opowieść w wyjątkowym stroju. Laureaci najciekawszych legend otrzymali nagrody z rąk dyrektora Sandomierskiego Centrum Kultury – Wojciecha Dumina.

Dzięki uprzejmości Grzegorza Świtalskiego, laureaci konkursu w ramach nagrody, mają możliwość odbycia rejsu sandomierskim Dubas.

O oprawę muzyczną zadbało m.in. Sandomierskie Studio Piosenki. Podopieczne instruktorki Martyny Puszki Maziarz, wystąpiły w repertuarze znanych i lubianych utworów w aranżacji zespołu Rokiczanka.

Około godz. 20.00 przy sobótkowym ognisku dzięki Sandomierskiemu Chórowi Zamkowemu SAN-do-MIR pod przewodnictwem Anny i Jacka Przybyszów oraz Przelasek z Zajeziorza, publiczność miała okazję do wspólnej zabawy, śpiewów i tańca, co też chętnie czyniła.

Zwieńczeniem wieczoru były koncerty. Jako pierwsza wystąpiła gwiazda wieczoru zespół Krzikopa z Górnego Śląska. Zespół bazował na starych ludowych przyśpiewkach, tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce) oraz technice śpiewu (biały śpiew). Dodali do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję.

Energetyczny folkowy koncert, we współczesnej rockowej aranżacji, pozwolił jeszcze bardziej poczuć sobótkowy klimat.

Pomiędzy koncertami, po zachodzie słońca publiczność była świadkiem ognistego show w wykonaniu Teatru Ognia DRACO, który był niezapomnianą atrakcją wieczoru.

Około 22.00 zaprosiliśmy na akustyczny koncert zespołu Pokrzyk, kapeli trans-folkowej, która zagrała starodawną muzykę taneczną oraz obrzędową z Polski i innych stron. Zagrali mocno i do tańca. Połączyli tradycyjną muzykę ze współczesną muzyką elektroniczną, podrywając do tańca zgromadzoną publiczność, która świetnie się bawiąc długo nie pozwoliła zejść zespołowi ze sceny, prosząc o kolejne bisy i długo oklaskując koncert.

Organizatorami Cuda Wianków 2019 byli: Sandomierskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miejski w Sandomierzu.

p1050627

1050151

1050498

1050762

1050664

p1050679

Źródło: UM Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021