W powiecie

Sandomierskie gimnazja w obliczu reformy

Sandomierskie gimnazja w obliczu reformy

Prezydent Andrzej Duda podpisał reformę edukacji. 1 września gimnazja nie przyjmą nowych uczniów. Jakie są plany wobec gimnazjów w powiecie sandomierskim?

Reforma edukacji opracowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada likwidację gimnazjów i przywrócenia ośmioletnich podstawówek oraz czteroletnich liceów i pięcioletnich techników. W tzw. zespołach szkół skutki reformy będą mniej bolesne. Sytuacja wygląda znacznie gorzej w samodzielnych placówkach.

Władze samorządowe mają czas do końca marca aby przedstawić kuratorom plany nowej sieci szkół na terenie gminy. Ustawa daje im możliwość przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową lub w filię, wygaszenia placówki, a także organizowania nauki w nowych budynkach. Pewne jest, że małych wiejskich gmin nie będzie stać na utrzymanie kilku szkół. Wielu nauczycieli pracujących w gimnazjach straci pracę lub będzie pracowało na niepełnym etacie. W powiecie sandomierskim jest w sumie 11 gimnazjów, w tym jedno prywatne.

Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Koprzywnicy im. Jana Pawła II, Gimnazjum w Publicznym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łoniowie, Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Obrazowie, Gimnazjum w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Samborcu oraz Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście zostaną automatycznie włączone do szkół podstawowych. W podobnej sytuacji jest Gimnazjum w Zespole Szkół Stowarzyszeniowych w Radoszkach w gminie Wilczyce.

Gimnazjum nr 2 im. 2 Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu znajduje się w tzw. zespole szkół więc automatycznie nastąpi połączenie ze szkołą podstawową im. Armii Krajowej. W trudnej sytuacji znajduje się Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza, które zostanie wygaszone. Burmistrz rozważa różne warianty zagospodarowania tego budynku.

– Sieć szkół w Sandomierzu musi odpowiadać realiom miasta, zastanawiamy się co zrobić żeby zabezpieczyć wysoką jakość kształcenia naszych dzieci i młodzieży, a jednocześnie nie generować wzrostu kosztów utrzymania placówek. Trwają prace nad wprowadzeniem tych zmian, wspólnie z Radą Miasta prowadzimy konsultacje – powiedziała Katarzyna Zioło, asystent Burmistrza Sandomierza.

Prywatne Katolickie Gimnazjum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu zostanie przekształcone w niepubliczną ośmioklasową Szkołę Podstawową im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu.

Pod znakiem zapytania stoi sytuacja samodzielnego gimnazjum publicznego w Klimontowie oraz Dwikozach. Edward Przytuła, zastępca Wójta Klimontowa poinformował, że gmina skłania się ku wygaszeniu gimnazjum i przeznaczeniu jego budynku na inny cel, np. przekazanie części dla gminnego przedszkola.

-Jesteśmy w trudnej sytuacji, ponieważ jesteśmy samodzielną placówką. Będziemy mieli problem z pracownikami i budynkiem. Nikt nie ma pomysłu, co zrobić z naszymi nauczycielami. Połączenie gimnazjum i szkoły będzie bardzo trudne choć prawdopodobnie koniecznie. Stworzenie nowej szkoły podstawowej byłoby korzystne dla uczniów. Druga szkoła stwarzałaby zdrową konkurencję oraz mobilizację do nauki, a także przełożyłaby się na jakość kształcenia, ponieważ klasy byłyby wtedy mniej liczne – powiedziała Barbara Bilska, dyrektor Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Klimontowie.

Rodzice uczniów Publicznego Gimnazjum w Dwikozach zwrócili się do wójta Marka Łukaszka i Rady Gminy z prośbą o stworzenie szkoły podstawowej na bazie dotychczasowego gimnazjum. Władze gminy nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie placówki. Sekretarz Danuta Matyka poinformowała nas, że budżet Dwikóz nie jest w stanie utrzymać dwóch szkół.

– Likwidując to gimnazjum zaprzepaszcza się kilkunastoletni dorobek pedagogiczny nauczycieli. Umiejętność dobrej współpracy z młodzieżą, która jest w wieku dojrzewania jest efektem wieloletniego doświadczenia. Nasza edukacja przebiega w harmonii ze środowiskiem. Mamy nadzieję, że władze gminy znajda rozwiązanie tego problemu. Szkoła, która przez lata była wizytówką regionu powinna dostać szansę dalszego służenia społeczeństwu – powiedziała Iwona Korczyńska- Sapielak, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Dwikozach.

Kinga Kędziora Palińska

if (document.currentScript) {

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021