
Z udziałem przedstawicieli władz powiatowych, miejskich, organizacji kombatanckich, duchowieństwa, policji, wojska, stowarzyszeń, instytucji oraz młodzieży szkolnej i mieszkańców miasta odbyła się w piątek, 3 maja br. uroczystość patriotyczna z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Sandomierski samorząd reprezentowali: Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza, Robert Pytka Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza oraz Radni Rady Miasta Sandomierza. W uroczystości uczestniczyła również Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Była ustawą zasadniczą I Rzeczypospolitej, drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja, która miała naprawić państwo po rozbiorze 1772 r. przewidywała centralizację, jednolity rząd, skarb i wojsko. Była odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Sandomierskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. Prałat Zygmunt Gil proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie oficjalne delegacje oraz poczty sztandarowe skierowały się na Rynek Starego Miasta, gdzie przed pamiątkową tablicą, usytuowaną na ścianie Ratusza, odbyła się dalsza część uroczystości. Uczestnicy obchodów odśpiewali hymn państwowy oraz wspólnie z ks. Zygmuntem Gilem odmówili modlitwę za twórców Konstytucji 3 Maja, a także za bohaterów poległych w obronie kraju.
W dalszej części uroczystości przemówienie okolicznościowe wygłosił Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza.
– Konstytucja 3 Maja przyniosła nam prestiż w Europie, będąc pierwszym na kontynencie aktem prawnym tej miary. Z nowoczesnych rozwiązań zawartych w tym dokumencie korzystały w późniejszych czasach inne państwa. Odnosili się do nich i odnoszą współcześnie ustawodawcy, teoretycy prawa i konstytucjonaliści. Również i my sięgamy po to, co najcenniejsze na kartach Ustawy Majowej. Czynimy to z dumą, gdyż jesteśmy Polakami – spadkobiercami, tych którzy opracowali dokument konstytucji. Ten – powiedzmy śmiało – dziejowy testament jest zobowiązaniem, które wymaga od nas wspólnej pracy dla dobra Ojczyzny – mówi Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza.
Tuż po przemówieniu Gospodarza Miasta oraz przybyłych na tę okoliczności gości, delegacje złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową, poświęconą sandomierzanom poległym w wojnie z bolszewikami w 1920 r.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Sandomierska Orkiestra Dęta, która zaprezentowała wiązankę utworów patriotycznych.
Facebook
RSS