W Sandomierzu

Sandomierskie obchody Narodowego Święta 3 Maja

Sandomierskie obchody Narodowego Święta 3 Maja

Z udziałem przedstawicieli władz powiatowych, miejskich, organizacji kombatanckich, duchowieństwa, policji, wojska, stowarzyszeń, instytucji oraz młodzieży szkolnej i mieszkańców miasta odbyła się w piątek, 3 maja br. uroczystość patriotyczna z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Sandomierski samorząd reprezentowali: Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza, Robert Pytka Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza oraz Radni Rady Miasta Sandomierza. W uroczystości uczestniczyła również Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Była ustawą zasadniczą I Rzeczypospolitej, drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja, która miała naprawić państwo po rozbiorze 1772 r. przewidywała centralizację, jednolity rząd, skarb i wojsko. Była odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Sandomierskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. Prałat Zygmunt Gil proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie oficjalne delegacje oraz poczty sztandarowe skierowały się na Rynek Starego Miasta, gdzie przed pamiątkową tablicą, usytuowaną na ścianie Ratusza, odbyła się dalsza część uroczystości. Uczestnicy obchodów odśpiewali hymn państwowy oraz wspólnie z ks. Zygmuntem Gilem odmówili modlitwę za twórców Konstytucji 3 Maja, a także za bohaterów poległych w obronie kraju.

W dalszej części uroczystości przemówienie okolicznościowe wygłosił Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza.

– Konstytucja 3 Maja przyniosła nam prestiż w Europie, będąc pierwszym na kontynencie aktem prawnym tej miary. Z nowoczesnych rozwiązań zawartych w tym dokumencie korzystały w późniejszych czasach inne państwa. Odnosili się do nich i odnoszą współcześnie ustawodawcy, teoretycy prawa i konstytucjonaliści. Również i my sięgamy po to, co najcenniejsze na kartach Ustawy Majowej. Czynimy to z dumą, gdyż jesteśmy Polakami – spadkobiercami, tych którzy opracowali dokument konstytucji. Ten – powiedzmy śmiało – dziejowy testament jest zobowiązaniem, które wymaga od nas wspólnej pracy dla dobra Ojczyzny – mówi Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza.

Tuż po przemówieniu Gospodarza Miasta oraz przybyłych na tę okoliczności gości, delegacje złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową, poświęconą sandomierzanom poległym w wojnie z bolszewikami w 1920 r.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Sandomierska Orkiestra Dęta, która zaprezentowała wiązankę utworów patriotycznych.

ura_0358,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_0360,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_0368,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_0382,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_0384,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_0488,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc
Urząd Miasta Sandomierz

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021