W Sandomierzu

Sandomierskie wina – jakość, wiedza i pasja

Sandomierskie wina – jakość, wiedza i pasja

W miniony weekend w Sandomierzu odbyło się Święto Młodego Wina. To już szósta edycja imprezy, która z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Gości przyciąga możliwość degustacji win z bieżącego rocznika i bezpośredniego kontaktu z winiarzami, oferta wydarzeń towarzyszących oraz niepowtarzalna atmosfera, jaka panuje na tutejszej starówce, która w listopadowy weekend tętni życiem. Ale Święto Młodego Wina to tylko jedna z propozycji, jakie dla turystów i miłośników wina ma Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy.

Święto Młodego Wina jest wyjątkowym wydarzeniem, organizowanym od sześciu lat przez Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Miłośnicy wina przyjeżdżają do Sandomierza z całej Polski, żeby w niepowtarzalnej atmosferze Starego Miasta degustować po raz pierwszy trunek z bieżącego rocznika, brać udział w warsztatach i dyskusjach, a także osobiście poznać winiarzy, którzy dzielą się swoją pasją i efektami wielomiesięcznej pracy. Raz w roku, w trzeci weekend listopada, stają się oni gospodarzami Sandomierza. W sobotę, podczas oficjalnej inauguracji wydarzenia, klucze do miasta symbolicznie przekazał im Marcin Marzec – burmistrz elekt oraz Dariusz Socha – kierownik Referatu kultury, promocji, sportu i turystyki. W odbywającym się w dniach 16-18 listopada Święcie Młodego Wina wzięło udział kilkaset osób, które najpierw uczestniczyły w uroczystości na Zamku i w Winnym Korowodzie, czyli pochodzie z Zamku na Rynek, a później, w restauracjach zlokalizowanych na starówce, degustowały wino z 12 lokalnych winnic. W niedzielę goście indywidualni licznie odwiedzali poszczególne winnice w ramach Dnia Otwartych Piwnic, rozmawiali z winiarzami i mogli kupić wytwarzane przez nich wino.

– Cieszę się z tak dużej frekwencji, którą było widać już na Zamku. Coraz więcej osób bierze udział w korowodzie, z roku na rok jest on coraz dłuższy – powiedział Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. – Zainteresowanie Świętem Młodego Wina rośnie z każdym rokiem i coraz wcześniej kończą się nam karnety dla uczestników. Przy aktualnej formule nie mogliśmy zwiększyć liczby gości, ale pracujemy nad tym, aby zmienić ją na tyle, by jak najwięcej osób miało okazję spróbować naszych młodych win.

Dla tych, którzy nie mogli wybrać się do Sandomierza lub nie zdążyli z zakupem Paszportu Enoturysty (karnet uprawniający do udziału w degustacjach), jest jednak dobra wiadomość. Listopadowe Święto Młodego Wina to jedna z wielu możliwości spróbowania unikalnych regionalnych win. Sezon nie kończy się tu wraz ze schyłkiem okresu wakacyjno-urlopowego, a winnice można odwiedzać właściwie przez cały rok.

– Sezon turystyczny w winnicach rozpoczyna się wiosną. Częstujemy wtedy gotowym już winem z poprzedniego rocznika, zwykle najpierw białym i różowym. Goście mogą zobaczyć winorośl, która budzi się do życia dużo później niż inne rośliny: puszcza pąki w drugiej połowie kwietnia, a nawet na początku maja – opowiadał Mateusz Paciura. – Zapewne większość osób nie wie, jak wygląda i pachnie kwiatostan winorośli. W połowie czerwca, wchodząc między kilkaset krzewów Muscata Odeskiego, czujemy intensywny aromat muszkatołowo-ziołowo-kwiatowy, podbity słodyczą – czyli właśnie aromat jednego z naszych win. Stworzyliśmy Sandomierski Szlak Winiarski i promujemy enoturystykę w regionie, niektóre winnice oferują również noclegi. Od wiosny do jesieni można tu jeździć na rowerze, wytyczone są malownicze trasy. Jesienią zazwyczaj nie mamy już pełnej oferty win, ale za to można spróbować bardzo słodkich winogron, jakich nie kupi się w sklepie ani na targu.

Dużym wyróżnikiem jest fakt, że członkowie Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy przyjmują gości również w trakcie zbiorów, co nie jest często praktykowane w krajach z wieloletnimi tradycjami winiarskimi, gdzie zwykle można zwiedzać winiarnie, obejrzeć prezentację dotyczącą winnicy i wziąć udział w degustacji. Warto pamiętać, że sandomierskie winnice można odwiedzić również zimą – producenci mają wtedy dużo więcej czasu na rozmowy z goś
mi. W planach na nadchodzące zimowe miesiące jest m.in. organizowanie spotkań tematycznych i warsztatów degustacji wina.

Wizyta w winnicy to nie tylko okazja do zakupu lokalnych trunków, ale również możliwość, by dowiedzieć się więcej o procesie produkcji, o samym winie, jego rodzajach, sposobach degustacji itd. – Zainteresowanie winem wzrasta, z każdym rokiem przyjeżdża coraz więcej klientów, którzy znają się na kategoriach i klasach wina, więc wiedzą, co chcą kupić. W naszym kraju jest też wiele osób, które nie sięgają po wino, bo boją się, że nie mają wystarczającej wiedzy na ten temat – mówiła Magdalena Kapłan, sekretarz Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. – Trafiają do nas np. turyści, którzy będąc w Sandomierzu, przypadkiem dowiadują się, że tu są winnice. Przyjeżdżają, słuchają o technologii, dowiadują się o problemach i niuansach uprawy – a potem próbują na miejscu naszych win i przekonują się do nich. Taki realny kontakt to najlepszy sposób, by zacząć pić dobre wino. O ważnym aspekcie, jakim jest dzielenie się wiedzą i popularyzowanie kultury wina w Polsce, wspominał również Mateusz Paciura: – Na każdym ze spotkań dla osób indywidualnych czy grup zadajemy pytanie, czy goście chcą się dowiedzieć czegoś więcej o sztuce degustacji wina. My edukujemy – tak, jak się sami wyedukowaliśmy, by jak najwięcej osób świadomie próbowało wina i cieszyło się nim.

Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy dba o jakość wytwarzanego wina. Już sama przynależność winnicy do tej organizacji świadczy o spełnianiu wysokich standardów. Aby zapewnić klientom jak najlepsze doznania smakowe, Stowarzyszenie przeprowadza najpierw dyskusję i ocenę wewnętrzną wprowadzanych do sprzedaży produktów, które muszą spełniać kryteria poprawności technologicznej. – Przyjmujemy strategię, że w interesie każdego winiarza jest to, aby wino wchodzące na rynek było dobrej jakości. To nie jest kwestia indywidualna, tylko bardzo ważna idea łącząca nas wszystkich. Jako poszczególne winnice mamy dość małą produkcję. Chcemy więc wypromować wino pochodzące z regionu sandomierskiego jako wspólną markę, gwarantującą wysoką jakość – wyjaśniała Magdalena Kapłan. W maju 2018 roku wdrożony został kolejny istotny krok w budowaniu tożsamości tej lokalnej marki. Na podstawie oceny zewnętrznego panelu ekspertów najlepsze wina pochodzące ze zrzeszonych w Stowarzyszeniu winnic otrzymują specjalny znak „Potwierdzona Jakość”.

Materiały prasowe 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021