W Sandomierzu

Sandomierz – Ameryka?

Sandomierz – Ameryka?

DUŻO ZAROBIĆ I MIEĆ ŚWIĘTY SPOKÓJ

Pewien amerykański uczony przeprowadził badania na temat zawodów, które dają dobrze zarobić i jednocześnie są mało stresujące. Spróbujmy porównać te zawody z ofertami pracy w Sandomierzu i Tarnobrzega i zobaczyć na ile sytuacja w Ameryce różni się od tej w miastach nad Wisłą.

JAK DALEKO DO AMERYKI

W Ameryce zawodem, który powoduje najmniej stresu i zarazem daje dobrze zarobić jest fizyk. Rocznie zarabia 118 tysięcy dolarów, a współczynnik stresu w skali od 1 do 100 wynosi 61. Dodajmy, ze według tej skali im bliżej 100, tym stres większy. Drugim zawodem w kolejności co do zarobków jest matematyk. Ten może zarobić 112 tysięcy dolarów rocznie przy obciążeniu stresem na poziomie 57, czyli wyraźnie mniejszym niż fizyk. Jako ciekawostkę trzeba potraktować fakt, że na trzecim miejscu lokuje się astronom z rocznymi zarobkami 110 tysięcy dolarów i współczynniku stresu 62. Stawkę zawodów z zarobkami powyżej stu tysięcy dolarów zamykają ekonomista (109 000 $) i – znowu ciekawostka – politolog (103 000 $).

Sprawdziliśmy oferty pracy w powiatowych urzędach pracy w Sandomierzu i Tarnobrzegu. Pracy dla fizyków nie ma. Za to w powiecie sandomierskim jest praca dla matematyka, który jako nauczyciel matematyki i informatyki może zarobić 1650 złotych miesięcznie brutto. Zaznaczmy, że w Ameryce matematyk zarabia powyżej stu tysięcy dolarów, ale nie pracuje jako nauczyciel. Jak widać w porównaniu z Ameryką matematyk zarobi marnie, a i pracę we współczesnej polskiej szkole trudno uznać za mało stresującą. W powiecie tarnobrzeskim brak ofert pracy dla matematyków. Amerykański ekonomista robi mniej więcej to, co księgowy w Polsce. W powiecie sandomierskim jest oferta dla księgowego, ale wielkość zarobków nawet jak na Polskę jest niska. W tej ofercie księgowy zarobi 3000 złotych. W obu powiatach nie ma również ofert dla politologów. Ten zawód nie cieszy się w Polsce uznaniem, a nawet staje się synonimem studiów po których nie ma pracy. Ostatecznie politolog mógłby pracować jako dziennikarz. Dla dziennikarza jest praca w Tarnobrzegu. Może zarobić 2000 złotych miesięcznie. Praca dziennikarza na pewno jest stresująca. Można dyskutować w jakim stopniu.

DUŻE WYMAGANIA ZA MAŁE PIENIĄDZE

Kolejnych pięć zawodów ma roczne dochody poniżej stu tysięcy dolarów,co w USA jest granicą przynależności do średniej klasy średniej. Do tej niższej klasy średniej należą w kolejności chemik z 95 tysiącami dolarów rocznie. Dodatkowo chemik ma najniższy współczynnik stresu, wynoszący 53. Dla chemików nie ma ofert pracy w obu omawianych powiatach. Kolejny w Ameryce jest inżynier biomedycyny, który może zarobić 91 tysięcy dolarów. Na fachowców tej specjalności podobnie jak na następnego w kolejności statystyka (84.000 $) nie ma zapotrzebowania. To akurat może nie dziwić, bo to specyficzne specjalizacje. Najmniej zarabiają inżynier rolnictwa i geograf. Wydawałoby się, że w sandomierskim zagłębiu sadowniczym powinno być zapotrzebowanie na inżynierów rolnictwa, ale jest inaczej. Co prawda jest oferta dla podobnej specjalności, bo poszukiwany jest technolog żywności jako specjalista do spraw zabezpieczenia i kontroler jakości (2000 złotych miesięcznie), jednak to coś innego niż inżynier rolnictwa. Geografa do pracy ani w Tarnobrzegu, ani Sandomierzu nikt nie szuka.

Z tego wszystkiego widać, że większość amerykańskich zawodów dobrze płatnych i niestresujących, to w realiach dwu powiatów zawody nauczycielskie. W Ameryce ludzie wykonujący te zawody w szkołach nie pracują. Być może dlatego nie są to zawody stresujące. Również w Ameryce praca nauczyciela jest stresująca, zwłaszcza w szkołach publicznych. Czy wśród oferowanych miejsc pracy w obu powiatach jest w ogóle taki zawód, który w polskich warunkach można uznać za dobrze płatny i niestresujący?

Zdecydowanie nie. Co najwyżej stosunkowo mało stresującą pracę może mieć  psycholog w przedszkolu, choć pewnie taki psycholog będzie miał odmienne zdanie. Dodajmy, że na takiego psychologa praca czeka w Tarnobrzegu.

Cóż, jeśli ktoś w Sandomierzu albo Tarnobrzegu szuka dobrze płatnej pracy, dodatkowo dającej święty spokój, to powinien szukać w Ameryce. Ciągle niestety…

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów w szkole podstawowej nr 2

tsa24.com12 października 2021

Bonum Publicum – XVII edycja nagrody im. Aleksandra Patkowskiego

tsa24.com11 października 2021