W Sandomierzu

Sandomierz bez barier

Sandomierz bez barier

Miasto staje się coraz bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych. Małymi krokami znikają kolejne bariery. Na Rynku Starego Miasta pojawiła się specjalna platforma. W Gimnazjum Nr 2 zamontowano windę, która pozwoli niepełnosprawnym uczniom poruszać się po terenie szkoły.

Sandomierzanie w szczególny sposób będą obchodzić w tym roku Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji 3 grudnia o godz. 14.00 zostanie oddana do użytku platforma przy ul. Krótkiej, która ułatwi osobom niepełnosprawnym dostęp do „Kina Starówka”, Rynku Starego Miasta oraz zejścia w kierunku skarpy. Na ul. Krótkiej zakończył się również remont schodów. Po oficjalnym otwarciu zaplanowano krótkie spotkanie w „Kinie Starówka”  w  Sandomierskim Centrum Kultury. Podczas spotkania poruszona zostanie niezwykle ważna dla społeczności lokalnej tematyka osób niepełnosprawnych. W programie przewidziano również:

– wystąpienie Marka Bronkowskiego Burmistrza Sandomierza, podczas którego odbędzie się prezentacja działań na rzecz osób niepełnosprawnych zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego,

– prezentacja projektu „Przyjazny Sandomierz”– miejsca przyjazne dla niepełnosprawnych, inicjatywy podjętej przez uczniów I LO Collegium Gostomianum,

– tematyczny program artystyczny przygotowany przez uczennice I LO Collegium Gostomianum.

 Spotkanie będzie okazją do rozmowy o kolejnych inicjatywach, które są niezbędne w procesie zmian w przestrzeni miejskiej dokonywanych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Koszt  tej inwestycji wyniósł blisko 74 tys. zł. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego na wniosek uczniów I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum. Licealiści wraz z nauczycielem Waldemarem Białouszem zgłosili wniosek o zamontowanie takiej platformy w ubiegłym roku.  Pracownicy Sandomierskiego Centrum Kultury uczestniczyli dziś w szkoleniu obsługi platformy.

W Gimnazjum nr 2 im. 2 Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu zakończyły się prace przy montażu windy. Będzie ona dużym ułatwieniem dla uczniów niepełnosprawnych,  którzy będą mogli poruszać się bez problemów po terenie całej szkoły i w pełni korzystać z jej wyposażenia. Do tej pory nie wszystkie pracownie były dla nich dostępne. Inwestycja kosztowała 214 tys. zł. i podobnie jak  poprzednia inwestycja , została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dziś odbył się odbiór techniczny windy.

Kinga Kędziora Palińska

Fot. Archiwum UM Sandomierz

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Akcja “Biegiem do Przytuliska”

tsa24.com7 sierpnia 2020

Koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

tsa24.com7 sierpnia 2020

Zbiórka “Postawmy Kingę na nogi”

tsa24.com6 sierpnia 2020

Zapominamy o pandemii ?

tsa24.com5 sierpnia 2020

Andrzej Kozicki zwycięzcą konkursu “Wakacje na wsi”

tsa24.com4 sierpnia 2020

Sytuacja epidemiologiczna w OPS w Sandomierzu

tsa24.com3 sierpnia 2020

Uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego w Sandomierzu

tsa24.com1 sierpnia 2020

Przedłużona ważność kart parkingowych

tsa24.com31 lipca 2020

Sandomierzanin Andrzej Sarwa odznaczony Medalem Stulecia Niepodległości

tsa24.com31 lipca 2020