W Sandomierzu

Sandomierz do Tarnobrzega

Sandomierz do Tarnobrzega

KONKURENCJA PRZEZ WISŁĘ

Na przykładzie relacji Sandomierza z Tarnobrzegiem widać jakim nieszczęściem dla tych miast była likwidacja województwa tarnobrzeskiego. Dzieli je nie tylko Wisła, ale i granica województw. A wydaje się, że jest tak wiele argumentów za tym, żeby te miasta tworzyły jedną aglomerację i łączyły potencjały ku obopólnej korzyści. Tymczasem znalazły się w sytuacji ośrodków konkurujących między sobą. Jak obecnie wyglądają ich potencjały? Do porównania użyjemy rankingów publikowanych w specjalistycznym piśmie samorządów “Wspólnota”. To pismo ma opinię rzetelnego i kompetentnego. Zbyt wiele rankingów w różnych czasopismach opiera się na tym, że wysoką lokatę ma się w nich po odpowiednio dużym rachunku za reklamę. “Wspólnota” póki co do nich nie należy.

 KTO BOGATSZY?

Pierwszy ranking dotyczy zamożności obu miast. We “Wspólnocie” sklasyfikowano pod tym kątem 267 miast powiatowych. Tarnobrzeg znalazł się wśród kategorii miast na prawach powiatu. Tych sklasyfikowano 48. W swojej kategorii Tarnobrzeg zajął 33 miejsce. Z kolei Sandomierz jest bardzo wysoko, bo na 14 miejscu. Dochód na głowę mieszkańca to w Tarnobrzegu 3485 zł. a w Sandomierzu 3189 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Tarnobrzeg jako miasto na prawach powiatu dostaje subwencję oświatową na szkoły ponad gimnazjalne, co w sporej mierze zamazuje rzeczywiste różnice między miastami. Można wysnuć wniosek, że Sandomierz to w kryteriach z rankingu bogatsze miasto.

INFRASTRUKTURA BUDUJE I RUJNUJE

Drugim kryterium, które chyba w większym stopniu pokazuje tempo rozwoju obu miast są nakłady na infrastrukturę techniczną i udział w tych nakładach pieniędzy pozyskanych spoza budżetu miasta. Pod tym względem Tarnobrzeg nie imponuje w klasie swoich miast. Lokuje się na 39 miejscu z nakładami 486 zł., a bez dotacji zewnętrznych jest to 187 zł. i 41 pozycja. Z kolei Sandomierz na 257 miast jest 115 z nakładami 355 zł. na mieszkańca. Bez pieniędzy z zewnątrz jest to 153 zł. i 183 pozycja w rankingu. Te dane pokazują, że oba miasta średnio skutecznie zabiegają o pieniądze z zagranicznych funduszy, a z drugiej nie mają dużych własnych możliwości inwestycyjnych. Wyraźnie różni je to od Stalowej Woli.

ROZWÓJ PRZEZ ZADŁUŻENIE I KASĘ Z UNII

Innym kryterium pokazującym sytuację ekonomiczną miast i tempo ich rozwoju są wielkość zadłużenia i skuteczność w pozyskiwaniu pieniędzy z zewnątrz. Zacznijmy od tego drugiego wskaźnika. W kategorii miast na prawach powiatu Tarnobrzeg wypada dobrze, zajmując 16 pozycję na 48 miast z kwotą 3263 złotych na mieszkańca. Z kolei Sandomierz lokuje się na 56 pozycji z kwotą 1766 zł. na mieszkańca. W kategorii miast powiatowych to przyzwoita pozycja, ale wyraźnie gorzej wypada w porównaniu z Tarnobrzegiem. Sytuacja zmienia się w przypadku zadłużenia. W tym przypadku im wyższa pozycja w rankingu, tym większe zadłużenie i tym samym, tym gorzej. W tym rankingu Tarnobrzeg należy do najbardziej zadłużonych i zajmuje 9 miejsce z zadłużeniem wynoszącym 51% wielkości budżetu. Tylko 9% brakuje Tarnobrzegowi do ustawowej granicy. Potem to już zarząd komisaryczny. Zdecydowanie lepiej wypada tu Sandomierz, zajmujący w swojej kategorii miast 93 miejsce z zadłużeniem 39% budżetu. Ma to duży wpływ na zdolność kredytową obu miast.

 WNIOSKI KOŃCOWE

Przedstawione dane pokazują, że Tarnobrzeg i Sandomierz pilnie powinny szukać możliwości współpracy i łączenia swoich potencjałów. W obu miastach rosnące zadłużenie będzie coraz bardziej ograniczać możliwości rozwojowe. Tarnobrzeg w tym względzie zbliża się niebezpiecznej granicy. Oba miasta nieźle potrafią sięgać po pieniądze zewnętrzne, ale widać, że za mało dbają o zwiększenie własnego potencjału inwestycyjnego. Za będą się rozwijać, gdy skończą się pieniądze z UE? A przecież może to nastąpić wcześniej niż się ktokolwiek spodziewa.

Grzegorz Poniedzielski

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021

Łączy nas Wisła i San – wielkie sprzątanie

tsa24.com10 maja 2021

Nowe inwestycje w Sandomierzu

tsa24.com10 maja 2021

Setki Motocyklistów pakowało kolejną walizkę z milionami dla Bartusia

tsa24.com10 maja 2021

Kolejny “Domek – Hotel dla Owadów” w Parku Piszczele

tsa24.com6 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu- podsumowanie

tsa24.com4 maja 2021